1. Sınıf Gerçek Kişilerde Vergi Karşılığı

umutgibi23

Katkı Sunan Üye
bilançoya tabi gerçek kişilerde vergi karşılığı ayırmamalımıyız yani 691-370 nolu hesaplar kullanılıyormu?

eğer kullanılmıyorsa vergi öncesi kar ile net kar aynı mı olacak?

Ynt: 1. Sınıf Gerçek Kişilerde Vergi Karşılığı

vergi karşılığı şirketlerde kurumlar vergisi karşılığı olarak ayrılıyor, gerçek kişilerde ayırmıyorsunuz.

yani 690 hesabın farkını 590 a atıyoruz.
370-691-692 hesaplarını kullanmıyormuyuz?

ancak bu durumda tekdüzen hesap planına ters düşüyoruz.

590. DÖNEM NET KARI
İşletmenin faaliyet dönemine ilişkin vergi sonrası net kâr tutarının izlendiği hesaptır.
İşleyişi :
Sonuç hesaplarında yer alan "692. Dönem Net Kârı veya Zararı Hesabı"ndan aktarılan tutarlar bu hesaba alacak, aynı hesaba borç kaydedilir.

yani vergiyi düşmediğimiz dönem karını net kar olarak göstermiş oluyoruz

şirketler harici bilanço usulünde önce 690'dan 692'ye sonra 692'yide 590'a vereceksiniz. 691 karşılık ayırmadığınız için olmaz

sayın smmmaday.
bu işlemi neye dayanarak yaptığınızı söyleyebilirseniz sevinirim. ben araştırdım ama buna bir dayanak bulamadım.

Yasal olarak ayırmak mecburiyeti yok blançonu net görmek istiyor isen ayırmalısın ben ayırıyorum

tdhp göre şahıs şirket fark etmez bilanço usulü ise karşılık ayrılır. sadece bilanço çıkarılan firmanın karı üzerinden beyan edilecek vergi ödenecekmiş gibi düşünülerek hesaplanır.

karşılık ayırma işlemini aynı kurumlar vergisi mükelleflerindeki gibi mi yapıyorsunuz? peki 370 ve 371'leri nasıl kapatıyorsunuz? gelir vergisi artan oranlı, karşılığı hangi orandan ayırıyorsunuz? adamın başka ticari işletmesinden doğan geliri olabilir, Gmsi , MSİ olabilir o zaman nasıl olacak? gelir vergisi ödemesini hangi hesabın borcundan yapıyorsunuz? şahıs işletmelerinde karşılık ayrılması gerektiği TDHP'nın neresinde yazıyor?

1.
nane ' Alıntı:
... sadece bilanço çıkarılan firmanın karı üzerinden beyan edilecek vergi ödenecekmiş gibi düşünülerek hesaplanır.
2. tdhp şahıs/şirket ayrımı yoktur. karşılığı bilançoda gözüken mali kar üzerinden hesaplayabiliriz.
3. diğer gelirlerinde dolayı daha çok veya az vergi çıktığında fazlalığı veya eksikliği ortaklar cari hs yazılabilir.

sayın nane söylediğinizi anladım fakat uygulamada öyle yapmıyorum.vergi ödemesi ne kadar çıkarsa ortaklar cari hesaptan ödemeyi muhasebeleştiriyorum.Karşılık ayırma ve kaydetme işlemini ise nasıl yaptığınızı anlamadım yevmiye maddeleriyle gösterebilirmisiniz?

TDHP da bulunan kebir hesaplarının kullanılması gereğinden söz edilir,

Ancak burada şu noktanın önemli olduğunu düşünmekteyim.

Oda şu:
Bir kaydın yapılması gereği varsa, tekdüzendeki hesaplar kullanılır. Bu tamam.
Ama hiç gereği yokken, TDHP da (??.) hesap mevcut bulunduğuna göre, falan kaydın yapılması şarttır. Bilanço usulü ise karşılık ayrılır. Denemez.
Tekdüzende yer verilmiş, ama bazı firmaların kullanmayacağı hesaplarda vardır.
Yapılacak bir kayda, evvela bir ihtiyaç olması lazım.

Bilanço ve Gelir Tablosu ?İşletmeyi? temsil eder.
?Gelir Vergisinin mükellefi? şahıstır, işletme değil.
?Kurumlar Vergisinin mükellefi? ise Kurum/İşletmedir.

sayın açıkbaş benim bu konudaki görüşlerim de yukarıda belirttiğim gibi tamamen sizinkiyle paraleldir. zira diyelim ki tdhpye göre hareket ediyoruz bende 370hs'ın açıklamasına dikkat çekeyim;
370. DÖNEM KÂRI VERGİ VE DİĞER YASAL YÜKÜMLÜLÜK KARŞILIKLARI:
Dönem kârı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisi, diğer vergi ve kesintiler, fonlar ve benzeri diğer yükümlülükler için ayrılan karşılıkların izlendiği hesaptır.
İşleyişi :
Dönem kârı üzerinden hesaplanan kurumlar vergisi ve yasal yükümlülükler, dönem kârı hesabının borcu karşılığında bu hesaba alacak kaydedilir. Vergi tahakkukunun kesinleşmesi durumunda borç kaydı suretiyle hesap kapatılır ve ilgili tutar "371. Dönem Kârının Peşin Ödenen Vergi ve Diğer Yükümlülükleri" ile mahsup edilerek kalan tutar "360. Ödenecek Vergi ve Fonlar" hesabına aktarılır.

benimde bu konu ile ilgili şöyle bir sorum olacak

fethi şaşmaz bilanço usulüne göre defter tutyor

59,000-ytl kar var (2006)

106,590-ytl geçmiş yıllar zararı (2005)

bu durumda vergi karşılığı hesaplamamıza gerek var mı

saygılarımla

ödenen geçici vergileri ne yapıyorsunuz?

ödenen geçici vergileri ortak cari hesabının borcuna karşılık 100 veya 102'den yapıyorum. Bunları da yıllık beyannameden indiriyoruz.Peki ortaklıklarda nasıl karşılık ayrılacak ki? gelir vergisi şahsidir.

bu konuyla alakalı benimde bir kaç problemim var. forumda bunu bulabildim ancak cevaplar tam tatmin edici değil... doğrusu yarım kalmış...

gelir vergisi mükellefinde (şahıs) karşılık ayrılmayacağını biliyoruz. ancak işleyiş nasıl olur? ödenen peşin vergiler neye göre nasıl muhasebeleştirilir... 193-370-371-391 hesapları nasıl işler... bu hesaplar kullanılır mı?

bu konuda acil olarak yardımcı olursanız çok memnun olurum...