1.Sınıf İşletme Defteri Kapatma

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan esmens
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba benim 1 sınıf sahis işletme var bu işletmeyi kapatmak istiyorum ama muhasebecim sermayeyi kapanışta kar olarak görmekten ve gelir vergisi ödemekten bahsetti bu konu ile ilgili bilgi verebilecek olan var mı yardımlarınızı bekliyorum

Merhaba benim 1 sınıf sahis işletme var bu işletmeyi kapatmak istiyorum ama muhasebecim sermayeyi kapanışta kar olarak görmekten ve gelir vergisi ödemekten bahsetti bu konu ile ilgili bilgi verebilecek olan var mı yardımlarınızı bekliyorum
Sayin esmens

1 Sinif Sahis firmalarinin kapanisinda Sermaye kar olarak gorunmez, -sermaye gecmis yil kar'larindan arttirilsa bile- ve vergilendirilmez. Bence bir yanlis anlasilma olmus olabilir.

Zira 1 sinif sahis isletmlerinde Sermaye ya nakit konur ve nakit para vergilendirilmez. Yada Gecmis yil karlarindan arttirilirsa, oda gelir onceden vergilendirildiginden -yani vergisi odendiginden- net kar sermayeye ilave edildiginden kapanisti arttirilmis sermaye dagitilsa bile oradan gelir vergisi cikmaz.

Ancak isletmeniz kapanirken mal, demirbas vb. aktifler size fatura edileceginden bunlarin kar'indan vergi cikabilir. (Tabi Gecmis Yil Zararniz.yoksa)

Bence yanlis anlasilma olmustur.

Selamlar,
Sermaye düzeltmesi olumlu farklarından bahsediyor olabilir mi?
Sayin coskun

Olabilir. Ancak bunun icin de VUK gore oz sermaye olumlu farklarinin sermayeye ilave edilmesi imkani sadece Kurumlar Vergisi mukelleflerine taninmistir.

Dolayisiyla kazanclari bilanco usulune gore tespit edilen gelir vergisi mukelleflerinin oz sermaye farklarinin sermayeye ilave etmesi halinde, islemin yapildigi donemlerin kazanci ile iliskilendirilmeksizin ilgili donemde vergiye tabi tulmasi gerekir.

Dolayiysla bu rakam da bellidir. Ancak cogu meslektaslarimizin bu yazdigimdan haberi olmadigi icin mueklleflere bunu ''olacakmis'' gibi soyluyorlar.

Yani bu kazanclari sermayeye ilave edip bekliyorlar ve mukelleflere sirketini kapatirsan yada bu parayi cekersen vb. tavsiyelerde bulunuyorlar.

Son düzenleme: