1. Sınıfa Geçiş

Merhabalar,
2009 yılı içinde faaliyete başlayan mükellefin cirosu oldukça yüksek ise 2. sınıftan 1. sınıfa geçme zorunlulugu var mı? Ya da ilk yıl oldugu için 2010 dönemini de 2. sınıf olarak geçirebilir mi? Teşekkürler...

Ynt: 1. Sınıfa Geçiş

yıllık bakılır 2009 da kurulmuş ve eğer 2009 da geçerse geçmiş olur

2009 yılında 1 günde belirtilen hadlerin üstüne çıktıysa 1. sınıf deftere geçer

serbest meslek erbabı olan diş hekimliği yapan mükellef bilindiği gibi serbest meslek kazanç defteri tutuyor. Aynı diş hekimi 2009 yılında bir otobüs satın alarak şehirler arası otobüs işletmeciliği içinde vergi mükellefi oldu. Kendi adına otobüs işletmeciliği içinde işletme defteri tutuyoruz.

Serbest meslek erbabı olan diş hekimi aynı zamanda ticari kazanç elde ediyor. Otobüs işletmeciliğindeki hasılatı yıl bitmeden 2009 hadlerine ulaştı. Yıl bitmeden haddi aşması halinde serbest meslek erbabı olan mükellef 1.sınıf deftere mi geçicek?

VUK bakılmalı. %20 oranından az geçti ise farklı uygulama söz konusu.
-/-
serbest meslek kazancı ayrı defter olarak kalır, diğer ticari faaliyeti geçti ile yeni yılda 1. sınıfa ait defter tutulur.

vuk 177'de 1.sınıfa dahil olma hadleri belirtilmişken vuk 180'de ise;

1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa, veya;

2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse.

1.sınıfa dahil olunur deniliyor. e zaten vuk 177'deki şartlar yetmiyomu anlamadm.

burada kaçırdığım bi nokta var ama çözemiyorum yardımcı olabilirmisiniz?

sayın erdeninceydor gibi bende vuk 180.maddesindeki 2.satırnda yazan şu satıra taklıdım bunun tam olarak açılımı nedir...
2. Arka arkaya 2 dönemin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlere nazaran % 20'ye kadar bir fazlalık gösterirse.

Bu yıl işletme tutuyorsunuz ve limit+%19 kadar aşmış durumdasınız seneyede işletme tutmaya devam edebilirsiniz. Ancak seneyede limit+0,0001 kadar aşarsanız 1. sınıf olmak zorundasınız.
Bu sene limit+%20,01 oldu seneye 1.sınıf olmak zorundasınız.

peki madde 177deki hadler nedir? o hadlere ulaşınca 1.sınıfa geçmek gerekmiyor mu?

*1. Bir hesap döneminin iş hacmi 177'nci maddede yazılı hadlerden % 20'yi aşan bir nispette fazla olursa,

bu ifade aklımı karıştırıyor

Devlet baba 1 yıllığına %20 kadar geçersen benden kıyak 2. sınıf kalabilirsin demekte. Aynı şekilde 1. den 2. geçişde de mevcut. limitin altına indim diye hemen 2. sınıf olamıyorsun.

01.01.2009---31.12.2009 hesap döneminde hadlere ulaştım ve yüzde 5 geçtim
01.01.2010---31.12.2010 hesap döneminde hadlere ulaştım ve yüzde 5 daha geçtim
01.01.2011---31.12.2011 hesap döneminde hadlere ulaştım ve yüzde 5 daha geçtim
01.01.2012---31.12.2012 hesap döneminde hadlere ulaştım ve yüzde 5 daha geçtim

benim tam ne zaman 1.sınıfa geçmem gerekli oluyor acaba?

hmmm.iki yıldaki artışların Yüzde yirmiyi bulması gerekli değil o zaman anladım teşekkür ederim sayın turko.
iyi çalışmalar dilerim