zirve

1 Yıldan Fazla Süren İşyeri İnşaatı Yıl.Yay.İnş.Onar.İşi mi?

Üyelik
20 Haz 2005
Mesajlar
31
Merhabalar,
Firmamız bir yıldan fazla sürecek bir hizmet üretim yeri inşaatına başlamıştır. Bu iş için bir müteahhit firma ile anlaşılmıştır. Müteahhit firma ile işçilik + malzeme olarak anlaşılmıştır. İnşaat bitiminde bu yer satılmayacak olup, firmamıza bağlı işyeri olarak kullanılacaktır.
Bu durumda bu inşaat işi yıllara yaygın inşaat ve onarım işi midir. Müteahhit firmaya yaptığımız her ödeme için, brüt tutar üzerinden %5 kesinti yapıp muhtasarla ödeyecek miyiz?
İsmail Hakkı ÇELİK
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Sizin açınızda bakarsak, yapılacak olan inşaat "Yapılmakta Olan Yatırımlar" hesabında takip edilmeli ve inşaat bitiminde "Binalar hesabına aktarılmalıdır. Ayrıca GVK 42. madde gereğince müteahhit firma açısından " Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım işi" olduğundan yapılacak olan tüm ödemelerden (avans dahil) GVK 94. maddede yazılı olan %5 stopaj yapılmalıdır.

Ayrıca inşaa edilecek olan binanın bitmesini takiben satılacak olması veya kiraya verilecek gibi durumlar durumu değiştirmeyecektir.
 
Üyelik
25 Mar 2006
Mesajlar
37
İşin yıllara yaygın inşaat işi kapsamında değerlendirilebilmesi için birden fazla takvim yılına sirayet etmesi ve taahhüt işi olması gerekir.
 
Üyelik
1 Mar 2006
Mesajlar
96
Bir işin yıllara sari inşaat ve onarım işi olarak değerlendirilebilmesi taşıması gereken üç kriter bulunmaktadır.
1-faaliyet konusu işin inşaat ve onarma işi olması,
2-işin taahhüde bağlı olarak yapılması
3-birden fazla takvim yılına sirayet etmesi
 

Benzer konular

Üst