103 Çekler Hesabı

Herkese merhaba;103 çekler hesabıyla ilgili bir sorum olucak acil yardımcı olursanız sevinirim, Dönem sonu hesaplarımı kontrol ettiğimde 2009 devreden ödenmesi gereken çekler ile 103 hesabım farklı bakiye veriyor. Bununla ilgili farkı nereye atmam gerekiyor.

Ynt: 103 çekler hesabı

Selamlar sayın NAZLIM07 bu farkın çıkması normal değil.Muhasebe hatası yapılmış olabilir.Kayıtlarınızı tekrar incelemenizi öneririm.Normalde bir hesaba atılarak kapatılacak bir işlem değil bana göre hata var ve kontrol edilmeli diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Ynt: 103 Çekler Hesabı

Merhaba,
Hesabı kontrol ettim ama bir yanlışlık bulamadım.Geçmiç senelerden fark olabilir.

103 hesabınız fazla ise ödemesi yapılmış gibi 102 alacaklı 103 borçlu yapın.102 bakiyeniz değişecektir,kasadan bankaya para yatırın bakiyeyi düzeltin.103 eksikse çek verilmiş gibi 103 alacaklı 131 borçlu yapın aradaki farkı ortağa atın.Şu an aklıma bunalr geliyor ama hepsi usulsüz tabi :) ama başka çareniz yok.

merhabalar firmamıza ait çeklerin arkası yazıldı ve yazılan çekler için hukuki süreç başladı çekin miktarı ve avukatlık ücretleri dahil bankadan ödeme yapıldı bunların muhasebe kayıtlarının nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

gülayakkan ' Alıntı:
merhabalar firmamıza ait çeklerin arkası yazıldı ve yazılan çekler için hukuki süreç başladı çekin miktarı ve avukatlık ücretleri dahil bankadan ödeme yapıldı bunların muhasebe kayıtlarının nasıl yapılacağı konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

çek ödememediğiden yapılan giderleri finanman gideri niteliğini taşır

__________- / ________________
103 ver çek ve ödeme em. xxxxx
01 protesto edilen çekler

780 finasman gidleri xxx

102 bankalar xxxx

___________ / __________________

NAZLIM07 ' Alıntı:
Merhaba,
Hesabı kontrol ettim ama bir yanlışlık bulamadım.Geçmiç senelerden fark olabilir.

1 vadesi 2009 olan çekleriniz önce 321 nl hesaba alın ( özün önceliği)
2-103 te unutulan veya işlenmeyen banka hesabı varsa onları kontrol edin
3-açılış fişine gidin ve 103 bakiyesinin olup olmadıgına bakın .
4. mükerrer kayıt olabilir onu kontrol edin .

Yıl içerisinde dövizli çekleriniz olduysa aradaki fark değerlemeden de kaynaklı olabilir.

diyelimki 321 hs 2008 2009 vadeli çekleri yazdık usd olarak sistemden kontrol ederken fiili envanter rakamı tuttu usd mizanındaki rakamı degerleyip 2009 açılış yaptınız fakat usd içinde bir çekin usd para cinsinden girilmesi gerekirken tl girilmiş ve eksik devir yaptık diyelim burda nasıl bir düzeltme yapılabilir 2009 için

alt birimi 2009 yılında düzeltebilrsiniz . bunda bir sorun olmaz sonuçta tl olarak girilen rakamlar önemlidir eger değerleme dogru yapıldı ise sorun olmaz . kayıtlar defterlere tl olarak yapılıyor .
açılış fişinde alt birimi düzletmeniz problem olmayacaktır .

NAZLIM07 ' Alıntı:
Herkese merhaba;103 çekler hesabıyla ilgili bir sorum olucak acil yardımcı olursanız sevinirim, Dönem sonu hesaplarımı kontrol ettiğimde 2009 devreden ödenmesi gereken çekler ile 103 hesabım farklı bakiye veriyor. Bununla ilgili farkı nereye atmam gerekiyor.

197 sayım ve tesellüm noksanları yada 397 sayım ve tesellüm fazlalıkları hesaplarından birini kullanmalısınız