fonradar

104 Seri Nolu Kdv Tebliği ve Alüminyum İşlerinde Tevkifata Kimler Nasıl Muhatap?

104 seri nolu kdv tebliği yeterince açık olmadığından tereddütlerim var.alüm.doğrama ve alüm.çerçeve satışı gibi hususlar kdv tevkifatına tabi mi ?

Ynt: 104 Seri Nolu Kdv Tebliği ve Alüminyum İşlerinde Tevkifata Kimler Nasıl Muhatap?

Merhabalar;
Alüminyum ticareti yapan bir firmayız. Hammadde olarak almış olduğumuz alüminyum malzemeleri işleyerek, yani cam çerçevesi ve kapı olarak imal edip siparişe ve ölçüye göre satış yapıyoruz. Alüminyum alışlarımızda %90 tevkifat yapılacağı hususu kesin ama satışlarımızda da kdv tevkifatı yapacakmıyız, eğer tevkifat uygulayacaksak bu satışlarımızın tamamına yakını ise nihai tüketicidir nasıl tevkifat uygulayacağız. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: 104 Seri Nolu Kdv Tebliği ve Alüminyum İşlerinde Tevkifata Kimler Nasıl Muhatap?

merhaba
Kdv mükellefi olmayan alıcılarakdv tevkifatı uygulanamaz

Teşekkürler sayın zeki.
Fakat yine aydınlanmayan bir bölüm var. Bu konu benim için ve zannediyorum bir kaç arkadaş içinde son derece önemli. Hammadde olarak almış olduğumuz alüminyum levha, profil v.b. ürünlerde tevkifata tabi olarak alış yapmamız gerektiği konusu gayet açık; fakat aldığımız bu alüminyum levha ve profilleri siparişe ve ölçüye göre,cam çerçevesi ve kapı olarak imal edip satış yaparken müşterilerimize tevkifat uygulamalımıyız. Tebliğde sadece alüminyum mamul; levha ve profil v.b. 'den bahsetmekte acaba bunlardan sonra son mamül olan ürünlerde(cam çerçevesi, kapı ve hammaddesi alüminyum levha veya profil olan hertürlü mamül) ne yapılmalı.
Yukarıda da belirttiğim gibi bu konu benim için ve zannediyorum bir kaç arkadaş içinde son derece önemli bilgisi ve yorumu olan arkdaşların cevaplarını bekliyorum. Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler

en iyisi durumunuzu anlatan bir dilekçe ile özelge isteyin. yanlış bilgi verilmiş olsa dahi özelgeye göre yapacağınız işlemler nedeni ile ceza kesemezler.

Satışını/teslimini yaptığınız mamüller; alüminyum ve alaşımlarından mamul her çeşit takoz (biyet), slab, platina, kütük, granül, filmaşin, boru, pirinç çubuk, lama olmayıp cam çerçevesi, kapı ve benzeri olduğundan tevkifat uygulanmaması gerekir.