108 Hesabın Alacak Bakiyesi Vermesi Normal midir ?

Merhaba ,

işyerinde kredi kartıyla tahsilat yaptığımızda

108 (b)
120 (a)
şeklinde kayıt yapıyoruz.

Bankayla olan anlaşmamız gereği para hesabımıza 1 ay kadar sonra geçiyor.
o zamanda

102 (b)
108 (a) olarak kayıt ediyoruz.

taksit uygulaması yok ve bazı tahsilatlar banka belli bi miktar komisyon alıyo.Ayrıca her ay gib.gov.tr de gözüken kredi kartı satışlarımız tutuyo.

yalnız şu ana kadar hep borç bakiyesi veren hesap 12. ayda alacak bakiyesi veriyor. ben kasım ayındaki satışlarımızın aralıktan yüksek olması nedeniyle alacak bakiyesine geçtiğini düşünüyorum.

sizce detaylı olarak bakayım mı yoksa 108 hesabın alacak bakiye vermesi normal midir ?

Ynt: 108 hesabın alacak bakiyesi vermesi normal midir ?

108 hesap kesinlikle alacak bakiyesi vermez. Hatanın bulunması için şu yolu izlemende fayda var. 1. İlgili 108 hesap hangi bankaya ait ise önce banka ile mutabakat yap veya döküm iste.
2. Kestiğin faturalarla veya 120 hesap ile 108 hesap karşılaştırması yap, 108 hesap alacak bakiyesi verdiği için kayıt etmediğin bir durum var.
3. Yukarıda sayılanlarda bulunmuyorsa firma bilgi sistemine göre hatayı bulmayı dene.

Ynt: 108 Hesabın Alacak Bakiyesi Vermesi Normal midir ?

108 Hesap Aktif karekterli hesap olup borç kalanı verir.Alacak bakıyesi vermesi fazla ve yersiz yapılan banka virmanlarında kaynaklanmış olabilir, yani bankalarınız aynı tutarda fazla veriyor olmalı...
Veya varsa iptal silipleri nin işlenmesi mükerrer olabilir, Buda 108 i terse sokacaktır.Dikkatlice incelemede fayda var.

cevaplar için teşekkür ederim. kusura bakmayın . konuyu açıp gitmiş gibi oldum ama çok yoğun bi hafta geçiriyorum. geçen hafta şirketimizde işten çıkarmalar falan oldu dolayısıyla takip edemedim konuyu.

- bankayla mutabakat yaptık . banka hesaplarımız tutuyor. ancak 108 hesap için bi mutabakat istediğimde sadece kestiğimiz sliplerle ilgili bi döküm verebildiler. (yani 108 in borç kısmıyla ilgili ) ama zaten ağustostan itibaren 108 in borç kısmını tutturuyorum.

- iptal siliplerin işlenmesi gibi bi durum olamaz . çünkü alacak kısmında fazladan bişeyler var.

- 120 hesaplarımız tutuyo. geçiş söz konusu değil.

- kayıt dışı kredi kartı satışı da söz konusu değil.

yalnız şöyle bişey olabilir . bizim 2 tane slip hesabımız var. belki bunların arasında bi geçiş olmuş olabilir. ona da yarın bakıcam. yoğunluktan fırsat bulabilirsem. bu da sonuç vermezse ne yapmam gerek ?

108 hesabın alacak kısmını da kontrol ettim ancak . bi hata bulamadım.

nası tutturcam ben bu hesabı ??? hayır bakiye ne kadar olmalı onu da bilmiyorumki :-[

Gerçi konu bir hayli geçmiş ama benim başımda şu an aynı sorun var. Bu sebeple bizlerden sonrakilere faydalı olmak babından bir kaç satır bişiler yazabilirim.

Öncelikle bizim ihtiyacımız bu konuda tam olarak şudur...

Bir 108 muavini kurmak...

Ama bir de bu konuda dezavantajımız var ki o da şudur... Bankalarda 108 ekstresi olmaz. Ama bu konuda sizin bu ekstreyi bankaların pos destek merkezlerinden ayrıntılı dökümler alarak yapmanız gerekiyor.

O raporu bir bankacıyla güzelce etüd ederek bir bir 108 muavini kurabilirsiniz.

1- Bu rapordaki "brüt tutar" sizin 108 muavininizin borç kısmı, 120 muavininizin alacak ksımıdır.
2- Bu rapordaki komisyon v.s kesintiler sizin muavininizin alacak kısmı, pos masrafları hesabınızın borç kısmıdır.
3- Bu rapordaki sizin şirket hesabınıza geçen "net tutar" yine sizin ekstrenizin alacak kısmı, 102 muavininizin borç kısmıdır.
4- Bu rapordaki iadeler sizin 108 muavininizin alacak kısmı, 120 muavininizin borç kısmıdır.

Özellikle bu rapordaki iade kısmını iyice etüd etmenizi ve bu muavini ondan sonra kurmanızı öneririm.

108 hesapların işleyiş mantığına baktığınızda kesinlikle alacak vermeyeceğini siz de anlayacaksınız.