fonradar

12 saat çalışma hk

ugurakin

Katkı Sunan Üye
merhaba, bir firma haftanın 4 günü 08:00-20:00 saatleri arası çalışıyor, cuma, cumartesi ve pazar günleri ise tatil yapıyor. senelik izne çıkan bir personelin işe başlama günü cuma olması durumunda (haftanın son üç gününün tatil olması nedeniyle) işe başlayacağı tarih takip eden pazartesi günü olacaktır. o haftanın dört gününü izinde geçirdiği için cuma ve cumartesi günleri ücretinden kesilebilir mi ?

teşekkür ederim.

Ynt: 12 saat çalışma hk

Bir işçin günlük çalışma süresi 11 saati geçemez.

Ya iyi hoşda mantıklı düşündüğünüz zaman nerden baksanız bu kişilerin en az 1 er saat dinlenme saatleri vardır. Yani 11 saati geçmiş sayılmazlar dimi , 11 saat çalışmış 1 saat de mola yapmış , ne farkeder.

- Ara dinlenmesi
MADDE 68. - Günlük çalışma süresinin ortalama bir zamanında o yerin gelenekleri ve işin gereğine göre ayarlanmak suretiyle işçilere;

a) Dört saat veya daha kısa süreli işlerde onbeş dakika,

b) Dört saatten fazla ve yedibuçuk saate kadar (yedibuçuk saat dahil) süreli işlerde yarım saat,

c) Yedibuçuk saatten fazla süreli işlerde bir saat,

Ara dinlenmesi verilir.

Bu dinlenme süreleri en az olup aralıksız verilir.

Ancak bu süreler, iklim, mevsim, o yerdeki gelenekler ve işin niteliği göz önünde tutularak sözleşmeler ile aralı olarak kullandırılabilir.

Dinlenmeler bir işyerinde işçilere aynı veya değişik saatlerde kullandırılabilir.

Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.

SMMM FATİH ' Alıntı:
-
Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılmaz.

Sayılmadığını biliyorum zaten , ben duruma diğer tarafından bakmak için demiştim , 11 saati geçemez evt , ama zaten 11 saatin dakikası dakikasına çalışma yapılmıyor. Bana bu durum biraz saçma geldiği için böyle söyledim. 11 saatin üstünde çalışma yapılıyor hem de her sektörde . Bunun şeklinin böyle olduğunu ısrarla vurgulayanlar buna pek uyulmadığını ve hatta yeri geldiğinde kendilerinin bile uygulamadığını neden söylemiyorrrrr :(

sormuş olduğum soruya verilen cevaplar farklı bir boyuta taşınmış, soruma cevap alabilir miyim lütfen.

bence 4 gün yıllık iznine çıkar,3 tatil gününün ise ücretini alır.

pardon aslında 4 gün yıllık izin çıksa bile 6 gün yıllık iznine çıkmış sayılır.pazar günü ücretinide alır.

Aynen katılıyorum.
Çalışma olmayan günlerin ücretini de kesemezsiniz.