13-14 Mart 2010 Smmm Maliyet Yeterlilik Sınavı Hk.?

Merhaba arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun.
Dün Maliyet sınavının ilk sorusunda her 3 maliyet sistemi içinde ayrı ayrı gelir tablosu düzenlenmesiyle ilgili yeterli açıklama yapılmadığından dolayı biçoğumuz soruya hakim olamadık ve çoğumuz ya tek gelir tablosu yaptık yada hiç yapmadık..
İşin ilginç tarafı Sınavın son 20 dk sında sınıfa birisi girip gelir tablosu her 3 maliyet yöntemi içinde yapılacak dediğinde sınıfın yarısı boşalmıştı..
ve o dakikadan sonra dikkatimiz dağıldı kafamız karıştı..
zaten yeterince stresli başladığımız bir sınavı sağlıklı sonuçlandıramadık..
Bu durum haksızlığa yol açacağından burda dile getirmek istedim.
Belki istanbuldaki yada izmirdeki arkadaşlar bizden önce uyarıldı konuyla ilgili..
bu durum beni çok rahatsız etti.
konuyla ilgili Tesmeri aradım yazılı dilekçeyle durumu anlatın biz ilgililerle görüşürüz dedi..
sizden isteğim konuya ilgili duyarlılığı göstermeniz..
ilk soruyla ilgili gelir tablosuna kadar olan kısım dikkate alınsın gelir tablosundan sonrakiler dikkate alınmadan puanlama yapılsın.
yoksa bu sınav hiçbirimiz için adil olmayacak..

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

Ynt: 13-14 Mart 2010 Smmm Maliyet Yeterlilik Sınavı Hk.?

Ben üç gelir tablosu yapılması gerektiğini anladım da, gelir tablolarının katkı tipi gelir tablosu olacağını anlamadım. Soruyu anlamak cevabı vermenin yarısı. Hukukta tacir olmanın özel hukuktan doğan boçları diye sorsaydı belki çoğu kimse yapamazdı ama parantez içinde tacir olmanın sonuçları diye belirtilince herkes ne sorulmak istediğini anladı. Bi taraftan da düşünüyorum doğru yapanlar nasıl yaptı? Komisyon onların kulağına mı fısıldadı sanki Gelir tablosu 3 adet katkı tipi yapılacaktı diye. Demekki biz soruya değil de konuya hakim değilmişiz. Sağlık olsun.

sedat ben seninle aynı fikirde değilim konuya hakim olmama anlamında.değişken maliyette katlı paylı gelir tablosu olduğunu biliyorum tablo hala ezberimde ama soruda dese ki maliyetlerine göre gelir tablolarını yapınız o zaman hepimiz anlıyacaz.ben izmirde girdim sınava ve 45 dk önce çıktım.o zamana kadar hiç bişey söylenmedi bize bu konu hakkında.ve sınıfta gözetmenlerden biri odadan biriydi.tamam benim 2.sorum tam ilkindende puan alıyorum en kötü ihtimalde 50 cepte benim ama naz-lı (yanlışsa nick özür dilerim) dediği gibi yapabileceğimiz bişey varsa tabiki yapalım.bende yarın izmir odaya telefon edicem.kendi adıma dilekçe yazın derlerse yazmayı düşünüyorum.insanları anlamıyorum 3 ayrı tablo hazırlanacağını bilmiyosan kal diyebilen bile var bu nasıl mantıktır kendi geçti ya bay zeki bayan zeki insanın sinirini bozuyolar.

benim maliyete 3.girişimdi geçen 2 sınava son c.tesi akşamı çalıştımda girdim hep bunu burdan bikaç arkadaşlada paylaşmıştım.aman benim gibi son dkda çalışmayın diye.hani madem çok biliyodun geçseydin diyenlere cevap olaraktan bu yazdığım.(vergiyi veremediğim için hep son c.tesi gününe kadar vergiyle uğraşmıştım)ama ilk defa çalıştım ve 3 ayrı tablo olabileceğini hiçç algılayamadım.ama benim diyenlerede maliyetle ilgili her türlü de kapışırım.bugün burda acayip sinir oldum.böylece içimi de dökmüş oldum.

yarın odayla konuştuktan sonra yazıcam buraya.valla varsa yapabileceğimiz bişeyler ben bencilce düşünmüyorum.ben geçtim ama isterim ki burda herkezin yüzü gülsün.iyi akşamlar herkeze..

arkadaşlar mrb,yukarıdaki yorumlara göre ankarada maliyet sınavında 3 gelir tablosu olması konusunda uyarı var fakat istanbul ve izmirde böyle bir yapılmamış ve çoğu kişi gibi gelir tablosunu tam maliyete göre yaptık açıklama yapma zorunluluğu varmı bilmem ama,bu uyarı konusu ankarada yapılıyor istanbul ve izmirde yapılmaması hiç adil değil bu konuyu direk tesmere mi yazacağız ya da bağlı olduğumuz odayamı yazacağız puanlama nasıl yapılır sorularda iki soruda da sonuç hatalı olursa geçer not alma şansı varmıdır yani birinci soru tam maliyet gelir tablosuna kadar yaptım. ikinci soruda son (d) nin dağıtımı ve gider dağıtım tablosunun (d) satırı yanlış bu konudaki görüşleriniz nedir ayrıca dilekçe konusunda bir noktada karar verip ortak hareket edelim.saygılar

arkadaşlar izmirde sınava girmiştim ben.az önce izmir odadan atilla beyle görüştüm o ankarada yada istanbulda böyle bir açıklama yapılıp-yapılmadığı ile ilgili bilgisi olmadığını belirterek bora beye aktardı.bora beyinde dediği ankaradan bize böyle bir açıklama (3 gelir tablosu gibi) gelmediği için biz izmirde hiçbir sınav salonunda böyle bir açıklama yapmadık dediler.türmob temel eğitim ve staj merkezini aramamı söyledi.orayı aradım bende.0312 4755314 faks numarasıymış oraya şikayetimizi bildiren bir dilekçe yazmamış gerekiyomuş.bende toplu olaraktan hareket edeceksek ben varım diyorum.neticede yazacağımız dilekçe kimseye bişey kaybettirmeyecek.aksine belki daha fazla arkadaşımız geçebilir.herkezin bu konu hakkındaki görüşlerini bekliyorum.iyi çalışmalar hepinize.

ebru3535 ' Alıntı:
sedat ben seninle aynı fikirde değilim konuya hakim olmama anlamında.değişken maliyette katlı paylı gelir tablosu olduğunu biliyorum tablo hala ezberimde ama soruda dese ki maliyetlerine göre gelir tablolarını yapınız o zaman hepimiz anlıyacaz.ben izmirde girdim sınava ve 45 dk önce çıktım.o zamana kadar hiç bişey söylenmedi bize bu konu hakkında.ve sınıfta gözetmenlerden biri odadan biriydi.tamam benim 2.sorum tam ilkindende puan alıyorum en kötü ihtimalde 50 cepte benim ama naz-lı (yanlışsa nick özür dilerim) dediği gibi yapabileceğimiz bişey varsa tabiki yapalım.bende yarın izmir odaya telefon edicem.kendi adıma dilekçe yazın derlerse yazmayı düşünüyorum.insanları anlamıyorum 3 ayrı tablo hazırlanacağını bilmiyosan kal diyebilen bile var bu nasıl mantıktır kendi geçti ya bay zeki bayan zeki insanın sinirini bozuyolar.

benim maliyete 3.girişimdi geçen 2 sınava son c.tesi akşamı çalıştımda girdim hep bunu burdan bikaç arkadaşlada paylaşmıştım.aman benim gibi son dkda çalışmayın diye.hani madem çok biliyodun geçseydin diyenlere cevap olaraktan bu yazdığım.(vergiyi veremediğim için hep son c.tesi gününe kadar vergiyle uğraşmıştım)ama ilk defa çalıştım ve 3 ayrı tablo olabileceğini hiçç algılayamadım.ama benim diyenlerede maliyetle ilgili her türlü de kapışırım.bugün burda acayip sinir oldum.böylece içimi de dökmüş oldum.

yarın odayla konuştuktan sonra yazıcam buraya.valla varsa yapabileceğimiz bişeyler ben bencilce düşünmüyorum.ben geçtim ama isterim ki burda herkezin yüzü gülsün.iyi akşamlar herkeze..

Evet bu lafı söyleyen benim, büyük ihtimalde sınavı verdim. Bayanım ve Allaha şükür zekiyim. Ama bunun zeki olmayla falan alakası yok.
Halen aynı fikirdeyim 3 ayrı maliyet yönteminde de aynı verileri kullanıyoruz ve 3 ayrı maliyet hesaplıyoruz. Bunların hepsini üst üste toplayıp tek gelir tablosu yapan arkadaşlara sözüm gene aynı. Bunu yapabiliyorlarsa tabi ki kalsınlar. Ve bir sonraki sınavda çalışıp bunun mantığa ve maliyet sistemlerine aykırı bir durum olduğunu öğrensinler.
Benim bu sınava ilk girişim değil. Bende 2 kere kaldım. Bu 3.girişimdi. Ve çok çalıştım. Çok çalıştığım içinde gelir tablosunun 3 tane olacağı ile ilgili hiç tereddüt yaşamadan yaptım soruyu.
İstanbulda sınava girdim ve bizim salonda hiç konusu dahi edilmedi. Zaten edilmemeli de.
Adam edecek olsa soruya yazardı.
Ben temmuzda cevabım dogru olduğu halde. ( dehaya ve Murata göre ) kaldım. Dediğin işlerin hepsini yaptım. Dilekçede yazdım telefon da açtım.3 ayrı üniversitenin maliyet hocasından sorunun hatalı oldugu hakkında yorumda aldım. Ama çıkan sonuç kaldım...
Sorular çok kolaydı. Bu herkesin geçmesi için bir imkandı. ama ucunda ölüm yok. Çalışınca oluyor.
Kalacak arkadaşlara tavsiyem kesinlikle ve kesinlikle yurdakul hocanın kitabından çalışsınlar. hoca komisyonda ve 1. soru aynen kitapta vardı..

ibor ' Alıntı:
arkadaşlar mrb,yukarıdaki yorumlara göre ankarada maliyet sınavında 3 gelir tablosu olması konusunda uyarı var fakat istanbul ve izmirde böyle bir yapılmamış ve çoğu kişi gibi gelir tablosunu tam maliyete göre yaptık açıklama yapma zorunluluğu varmı bilmem ama,bu uyarı konusu ankarada yapılıyor istanbul ve izmirde yapılmaması hiç adil değil bu konuyu direk tesmere mi yazacağız ya da bağlı olduğumuz odayamı yazacağız puanlama nasıl yapılır sorularda iki soruda da sonuç hatalı olursa geçer not alma şansı varmıdır yani birinci soru tam maliyet gelir tablosuna kadar yaptım. ikinci soruda son (d) nin dağıtımı ve gider dağıtım tablosunun (d) satırı yanlış bu konudaki görüşleriniz nedir ayrıca dilekçe konusunda bir noktada karar verip ortak hareket edelim.saygılar

Arkadaşım sen gerçekten soruyu yanlış ya da eksik anlayan bir arkadaşımızsın. Buna saygı duyarım.
3 ayrı maliyet yöntemininin sonuçlarınıda üst üste koymaması gerektiğini bilecek kadar da maliyet biliyor. Yanlış anlamış tek tablo yapmış. Size diğer arkadaşlara dediğim gibi kal diyemem.
Bu mantıkla hak aranacaksa ben de size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ama 3 yöntemden tek tablo yapmanın affı yok bence..

Ben bulunduğum yerdeki odanın kursuna gittim.Finansal muhasebe hocamız daha ilk derste tavsiyelerde bulunurken,arkadaşlar sınavda sakın sorularla ilgili başınızdaki görevlilere birşey sormayın.Onların bu konularla hiç ilgisi yok.Yani kimse o anda sizin sorduğunuz soruya cevap verecek yeterliliğe sahip değil.Kalkıp o anda komisyonu falan arayın gibi abes isteklerdede bulunmayın hem vaktinizi hem konsantrasyonunuzu kaybedersiniz demişti.Hatta örnek olarakta kendi YMM sınavını vermiş,o sınavda çok abes bir yevmiye maddesi varmış sormaya kalkmış bir sürü zaman harcamış.Soruda ne yazılıysa ona cevap verin demişti.
Her sınav dönemi,sınavı ortada olan arkadşlar bu tür itirazlarda bulunuyorlar.Geçen dönemde biz sonucu bulduk neden geçemedik isyanı vardı.Ondan önceki dönem soru yanlıştı dendi.Hepimiz bu yolladan geçtik geçiyoruz,hatayı hep karşıdakinde arayarak bir yere varılmıyor.Bir haksızlık varsa tabi hakkınızı arayın ama birazda mantıklı olmak lazım.Maliyette toplam 10 konu var,bunlardan 3-4 tanesi mutlaka bir dönem olmazsa diğer dönem soruluyor.Sınavla ilgili çalışma yöntemi sorulduğunda ben çalışılan konuya tam hakim olunması gerektiğini konuyla ilgili farklı kaynaklardan farklı örnekler çözülmesi gerektiğini ve mutlaka soruların birkaç defa çözülerek el alışkanlığı kazanılması gerektiğini söylemiştim.Maliyet sınavı son sınav olması ve işlem hataları yapılmaya en müsait ders olduğu için dikkat gerektiren bir ders.Yapılan ufak hatalar sonuca çok tesir ediyor.Bu nedenle biraz çalışmak biraz dikkat herşeyi çözer diyorum.

akkaya bende sana şu şekilde yanıt hakkımı kullanayım.tutumun yanlıştı.neticede senin gibi benim gibi herkez o sınavlara emek veriyo.ben geçiyorum sen geçiyosun madem neden daha fazla insanın geçme gibi bir imkanı olucaksa bunu kullanmayalım?sorulara zor diyen olmadı zaten.ama demekkii özel bir açıklamaya benim gibi pekçok insanında ihtiyacı olmuş kii o salonlarda öyle bir açıklama yapılmış bunu da gözardı etme.son olaraktaa ne zamandan beri sen komisyondasın ki kalıp kalamayacağımızın kararı sana ait? hayal kırıklığı yaşayacaksın ama geçiyorum :D

mavimavi ' Alıntı:
Ben bulunduğum yerdeki odanın kursuna gittim.Finansal muhasebe hocamız daha ilk derste tavsiyelerde bulunurken,arkadaşlar sınavda sakın sorularla ilgili başınızdaki görevlilere birşey sormayın.Onların bu konularla hiç ilgisi yok.Yani kimse o anda sizin sorduğunuz soruya cevap verecek yeterliliğe sahip değil.Kalkıp o anda komisyonu falan arayın gibi abes isteklerdede bulunmayın hem vaktinizi hem konsantrasyonunuzu kaybedersiniz demişti.Hatta örnek olarakta kendi YMM sınavını vermiş,o sınavda çok abes bir yevmiye maddesi varmış sormaya kalkmış bir sürü zaman harcamış.Soruda ne yazılıysa ona cevap verin demişti.
Her sınav dönemi,sınavı ortada olan arkadşlar bu tür itirazlarda bulunuyorlar.Geçen dönemde biz sonucu bulduk neden geçemedik isyanı vardı.Ondan önceki dönem soru yanlıştı dendi.Hepimiz bu yolladan geçtik geçiyoruz,hatayı hep karşıdakinde arayarak bir yere varılmıyor.Bir haksızlık varsa tabi hakkınızı arayın ama birazda mantıklı olmak lazım.Maliyette toplam 10 konu var,bunlardan 3-4 tanesi mutlaka bir dönem olmazsa diğer dönem soruluyor.Sınavla ilgili çalışma yöntemi sorulduğunda ben çalışılan konuya tam hakim olunması gerektiğini konuyla ilgili farklı kaynaklardan farklı örnekler çözülmesi gerektiğini ve mutlaka soruların birkaç defa çözülerek el alışkanlığı kazanılması gerektiğini söylemiştim.Maliyet sınavı son sınav olması ve işlem hataları yapılmaya en müsait ders olduğu için dikkat gerektiren bir ders.Yapılan ufak hatalar sonuca çok tesir ediyor.Bu nedenle biraz çalışmak biraz dikkat herşeyi çözer diyorum.

mavimavi sana tamamen katılıyorum.benim tek kabul etmekte zorlandığım o salonlarda yapılan özel açıklamaydı.adaletsizce değilmi? ve yazılanlardan gördüğüm çoğu arkadaşımın gelir tablosunda kaldığı (tek gelir tablosu olarak) çünkü kalanların 2.sorusu da yarım.naz_lı da böyle bir konu açmışken bende ona destek olmak istedim.herkezin de bu konuda destek olmasını istiyorum ben kendi adıma

mavimavi (sakın yanlış anlamayın sadece adaletse herkese adalet diyerek) arkadaşım sana katılmıyorum neden dersen geçen arkadaşlarımız hep geçme edebiyatı yapıyor herkes bu sınavların zorluk derecesinde aşikar bunu sizde biliyorsunuz hemde sizde bu sınavlarda kalarak bunu yaşamış birisiniz konuya tam hakim olacak birisi zaten ilk sınavlarda kendini belli eder yada tersinden de şöyle diyelim 7/7 yapmayı ummayanlar geçmesini tesadüfe bağlayan arkadaşlarımızda var yeteri kadar muhasebeye ve diğer konulara hakim olamayan. Bu nasıl yaman çelişki diyebilirmiyim kalanlarımız var ise bu konuya hakım olamadıkları yada bılmedıklerınden de değil bak kendinde demişin daha önceki yazılarında o anki sınav heyecanı insana herşeyi yaptırabilir ben kimse adına söylemeyim kendi adıma konuşayım bende maliyette 100 lük kağıt verebilirdim ama o anki stres ve heyecandan tam maliyeti hesaplayın sorusunu görmedim ve hesabını yapmadım benim gibi farketmeyip son 5 dakikada araya sıkıştıran arkadaşlarımızda var ben 40 dakıka olduğunda cıktım ve 32000+2300 yazacağım yerde 32000+23000 yazdım ve matematiksel soruya verdiğim cevap tamamıyla etkilenmiş oldu şimdi ben bu konuda hakim değilmiyim diyebilirmiyim kendi adıma yada bu konuları benim bilmediğim anlamı çıkarmı ayrıca siz kursa gitmiş ve kurslarda nasihat almış birisiniz değilmi bizler imkansızlıktan kursa gidemedik kendi çabalarımızla biryer ediniyoruz o zaman nasrettin hocanın düdüğü gibi parayı veren düdüğü çalan mı olacak ?

Sinan Bey sonuçta bu bir sınav,bir ölçme yapılması lazım.Bunun içinde bazı kriterler konulması lazım.Sınavı okuyan hoca sizin ne kadar çalıştığınızı,konuya ne kadar hakim olduğunuzu bilemez bunu sadece yazdıklarınızdan anlayabilir.Bunu hocaya ipat etmesi gereken biziz.Bu bir nevi uzmanlık sınavı.Bu sınava girenlerin yaşı minimum 22-23.Ortalamasına baksanız 27-28 dir.Ben 40 yaşındayım mesela.Bu seviyeye gelmiş bir insanın sınav ne kadar önemli olursa olsun heyecanını bastırması,soruyu anlaması ve bunu doğru şekilde kağıda dökmesi gerekir diye düşünüyorum.Ben kursta sınıfın yarısına maliyet dersi verdim ama temmuz sınavında kaldım.Hemde çok hasta ve tek bir rakamı yazmayı unutmuş olmama rağmen.Ama suçu hiçbir zaman sistemde yada sınavı okuyan hocada bulmadım.Acele ettim,ben bu işi hallettim dedim ve hata yaptım.Herkes aynı şartlarda giriyor sınava.Şart derken sınav şartları anlamında söylüyorum.Kimi kursa gider kimi gidemez.Ama bu durum ne kursa gidenlerin suçudur nede sınav kağıtlarını okuyan hoca için bir ön şarttır.Hayatın gereği bu maalesef.Burda öyle şeyler okudumki şaşgınlığımı anlatama.Ben bu yaşta çocuğum ders çalışırken yan masada bende ders çalışıyorsam herkes çalışabilir,çalışmalı.Ben bu sınavdan geçmeyi hakettim diye bir kriter yok.Belki gerçekten haketmiştir ama dünya üzerinde bunu ölçecek bir sınav yok.Şartlar belli.Buna uyum sağlayacak ve öyle yada böyle geçeceksin.Bana göre bunun yoluda çalışmaktan geçer.Saygılarımla.

sinanyucel ' Alıntı:
mavimavi (sakın yanlış anlamayın sadece adaletse herkese adalet diyerek) arkadaşım sana katılmıyorum neden dersen geçen arkadaşlarımız hep geçme edebiyatı yapıyor herkes bu sınavların zorluk derecesinde aşikar bunu sizde biliyorsunuz hemde sizde bu sınavlarda kalarak bunu yaşamış birisiniz konuya tam hakim olacak birisi zaten ilk sınavlarda kendini belli eder yada tersinden de şöyle diyelim 7/7 yapmayı ummayanlar geçmesini tesadüfe bağlayan arkadaşlarımızda var yeteri kadar muhasebeye ve diğer konulara hakim olamayan. Bu nasıl yaman çelişki diyebilirmiyim kalanlarımız var ise bu konuya hakım olamadıkları yada bılmedıklerınden de değil bak kendinde demişin daha önceki yazılarında o anki sınav heyecanı insana herşeyi yaptırabilir ben kimse adına söylemeyim kendi adıma konuşayım bende maliyette 100 lük kağıt verebilirdim ama o anki stres ve heyecandan tam maliyeti hesaplayın sorusunu görmedim ve hesabını yapmadım benim gibi farketmeyip son 5 dakikada araya sıkıştıran arkadaşlarımızda var ben 40 dakıka olduğunda cıktım ve 32000+2300 yazacağım yerde 32000+23000 yazdım ve matematiksel soruya verdiğim cevap tamamıyla etkilenmiş oldu şimdi ben bu konuda hakim değilmiyim diyebilirmiyim kendi adıma yada bu konuları benim bilmediğim anlamı çıkarmı ayrıca siz kursa gitmiş ve kurslarda nasihat almış birisiniz değilmi bizler imkansızlıktan kursa gidemedik kendi çabalarımızla biryer ediniyoruz o zaman nasrettin hocanın düdüğü gibi parayı veren düdüğü çalan mı olacak ?

sana katılıyorum arkadaşım. bazı insanların anlamadığı yada anlayamadığı bir konu var. öncelikle maliyet dersinin sınavı pazar en son ders. ben ilk defa 7 sinden girdim bu sınavlara ve hayatımda yaşamadığım stresi yaşadım diyebilirim. cumartesi sabah denetim sınavına girene kadar. halbuki gayet sakin sınavlarda hiç heyecan yapmayan bir yapım vardır. ama denetim sınavında nerdeyse ellerimin titremesinden yazıları bile doğru düzgün yazamadım. cumartesi günü gününün yorgunluğunu stresini atmadan kimi ders iyi kimi ders kötü geçti. uykusuz halsiz yorgun kafam dolu bir vaziyette ne uyku uyudum ne ders çalışabildim. ertesi günde oldukça yorucu ve stresli bir finansal muhasebe sınavı ile pazara başlayıp akabinde finansal analizin allahtan kolay gelmesi ile biraz olsun rahatladım. ama artık nekadar iyi hissetsemde kendimi hem beyin olarak hem vucut olarak pilimin bittiğinin farkındaydım. çünkü daha önce giren arkadaşlarım söylemiştide inanmamıştım. aynısı banada oldu. tc numaramı bile hatırlayamaz oldum. nerde hangi sınav sisteminde görülmüş insanları arka arkaya iki gün böyle ağır derslerden sınava tabi tutmak hemde birer saat arayla ve sabah dokuzdan aksam altıbuçuğa kadar. normal şartlarda bir düşünün bakalım insan hiçbirşey yapmasa dahi aksam 4-5 olduğu zaman ister istemez yoruluyor. ama yapacak birşey yok böyle bir sistem kurmuşlar ve bizde bu sisteme ayak uydurmaya çalışıyoruz.

forumlarda benim en sinir olduğum nokta ve başka açılan konulardada bahsettiğim gibi kimse kimsenin bilgisi burda veya verdiği derslerle ölçemez. 7/7 yapan birinin çok bilgi olduğu veya 7/1 yapanın bilgisiz olduğunu kimse iddaa edemez. insanlar sınavlara gelirken sadece sınav şartları değil kafalarını yoran sınava gelirken o insan ne yaşamış aklında o an ne var kimse bunları bilemez. benim bir arkadaşım bayan maliyet konusunda nerdeyse artık konuların kitabını yazar. maliyet bilgisi süper ve her anlamdada takdir ettiğim birisi. ama geçen dönem 7/6 yaptı ve kimsenin ummadığı şekilde maliyetten kaldı. sonuçta sınavdan 3 ay önce annesini kaybetti ve o şekilde hazırlanıp girdi bu sınava.

arkadaşımın biriside hiçbir derse çalışmadı sadece maliyet dersine çalıştı 3-4 ay dehanın kitaplarından. ve tüm konulara hakimdi ama sınavda öylesine bir dalgınlık yapmışki şuan maliyetten geçip geçmeyeceğine şüphe ile bakıyor.

bazı insanlarada şansı yardım ediyor. sınavdan 5-10 dk önce çalıştığı konulardan sorular geliyor geçiyor. bence smmm sınavlarıda YMM sınavları gibi olmalı. hergün tek dersten sınava alınmalı insanlar. sonuçta YMM sınavı 10 gün sürüyor ise SMMM sınavıda 7 gün sürer. veya sabah bir ders öğleden sonra bir ders olmak üzere 4 günde bitirirler. bu benimki sadece bir fikir.

hala bu sınava başlangıcından beri bukadar zaman emek para harcayıp girdiğime pişmanım. bu zamana ve paraya KPSS ye hazırlanıp vergi denetmenliği , gelir uzmanlığı sınavlarına girip sonrada olacak yine buralardan sınavsız smmm olma hakkını elde etmek daha mantıklıymış. UMARIM HALA OLMAMIŞ AMA OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR BU BİLGİLERDEN YARARLANIRLAR.

ebru3535 ' Alıntı:
akkaya bende sana şu şekilde yanıt hakkımı kullanayım.tutumun yanlıştı.neticede senin gibi benim gibi herkez o sınavlara emek veriyo.ben geçiyorum sen geçiyosun madem neden daha fazla insanın geçme gibi bir imkanı olucaksa bunu kullanmayalım?sorulara zor diyen olmadı zaten.ama demekkii özel bir açıklamaya benim gibi pekçok insanında ihtiyacı olmuş kii o salonlarda öyle bir açıklama yapılmış bunu da gözardı etme.son olaraktaa ne zamandan beri sen komisyondasın ki kalıp kalamayacağımızın kararı sana ait? hayal kırıklığı yaşayacaksın ama geçiyorum :D

ya arkadaşım senin amacın kapışmak ama ben o niyette değilim. Neden daha çok insan geçmesin diyorsun dogru ama bu şekilde gelir tablosu yapan arkadaşların geçmeside konuya hakim olanlara haksızlık değilmi. Kusura bakma ben çalıştım herkes çalışsın. Bu arada ben senin 50 cepte yazdıgını biliyorum. Neden senin kalman bana haz versin. Anlamadım. Ne anladın ne anlatmaya çalışıyorsun. Arkadaşım yolun açık olsun. Ben sadece kazanamayacak olan arkadaşlara tavsiyede bulunmak istedim. Bu çok insani bir davranıştı ama sen ondan bile birşey çıkarmaya çalışorsun helal olsun sana..

artistforvet ' Alıntı:
sinanyucel ' Alıntı:

sana katılıyorum arkadaşım. bazı insanların anlamadığı yada anlayamadığı bir konu var. öncelikle maliyet dersinin sınavı pazar en son ders. ben ilk defa 7 sinden girdim bu sınavlara ve hayatımda yaşamadığım stresi yaşadım diyebilirim. cumartesi sabah denetim sınavına girene kadar. halbuki gayet sakin sınavlarda hiç heyecan yapmayan bir yapım vardır. ama denetim sınavında nerdeyse ellerimin titremesinden yazıları bile doğru düzgün yazamadım. cumartesi günü gününün yorgunluğunu stresini atmadan kimi ders iyi kimi ders kötü geçti. uykusuz halsiz yorgun kafam dolu bir vaziyette ne uyku uyudum ne ders çalışabildim. ertesi günde oldukça yorucu ve stresli bir finansal muhasebe sınavı ile pazara başlayıp akabinde finansal analizin allahtan kolay gelmesi ile biraz olsun rahatladım. ama artık nekadar iyi hissetsemde kendimi hem beyin olarak hem vucut olarak pilimin bittiğinin farkındaydım. çünkü daha önce giren arkadaşlarım söylemiştide inanmamıştım. aynısı banada oldu. tc numaramı bile hatırlayamaz oldum. nerde hangi sınav sisteminde görülmüş insanları arka arkaya iki gün böyle ağır derslerden sınava tabi tutmak hemde birer saat arayla ve sabah dokuzdan aksam altıbuçuğa kadar. normal şartlarda bir düşünün bakalım insan hiçbirşey yapmasa dahi aksam 4-5 olduğu zaman ister istemez yoruluyor. ama yapacak birşey yok böyle bir sistem kurmuşlar ve bizde bu sisteme ayak uydurmaya çalışıyoruz.

forumlarda benim en sinir olduğum nokta ve başka açılan konulardada bahsettiğim gibi kimse kimsenin bilgisi burda veya verdiği derslerle ölçemez. 7/7 yapan birinin çok bilgi olduğu veya 7/1 yapanın bilgisiz olduğunu kimse iddaa edemez. insanlar sınavlara gelirken sadece sınav şartları değil kafalarını yoran sınava gelirken o insan ne yaşamış aklında o an ne var kimse bunları bilemez. benim bir arkadaşım bayan maliyet konusunda nerdeyse artık konuların kitabını yazar. maliyet bilgisi süper ve her anlamdada takdir ettiğim birisi. ama geçen dönem 7/6 yaptı ve kimsenin ummadığı şekilde maliyetten kaldı. sonuçta sınavdan 3 ay önce annesini kaybetti ve o şekilde hazırlanıp girdi bu sınava.

arkadaşımın biriside hiçbir derse çalışmadı sadece maliyet dersine çalıştı 3-4 ay dehanın kitaplarından. ve tüm konulara hakimdi ama sınavda öylesine bir dalgınlık yapmışki şuan maliyetten geçip geçmeyeceğine şüphe ile bakıyor.

bazı insanlarada şansı yardım ediyor. sınavdan 5-10 dk önce çalıştığı konulardan sorular geliyor geçiyor. bence smmm sınavlarıda YMM sınavları gibi olmalı. hergün tek dersten sınava alınmalı insanlar. sonuçta YMM sınavı 10 gün sürüyor ise SMMM sınavıda 7 gün sürer. veya sabah bir ders öğleden sonra bir ders olmak üzere 4 günde bitirirler. bu benimki sadece bir fikir.

hala bu sınava başlangıcından beri bukadar zaman emek para harcayıp girdiğime pişmanım. bu zamana ve paraya KPSS ye hazırlanıp vergi denetmenliği , gelir uzmanlığı sınavlarına girip sonrada olacak yine buralardan sınavsız smmm olma hakkını elde etmek daha mantıklıymış. UMARIM HALA OLMAMIŞ AMA OLMAK İSTEYEN ARKADAŞLAR BU BİLGİLERDEN YARARLANIRLAR.
+1 bazı arkadaşlarımız bu uzunca yazdıklarını anlamayacak maalesef geçen kalan edebiyatı yapıyor maalesef bizlerde çalışıyoruz öküz altında buzağı aramak gibi gökten zembille geçmek istemiyoruz ama tabiki emeklerinde bu şekilde harcanmasını hoş görmek doğru olamaz başta bizim sistem yanlış ayrıca kimse hocayı yada sınavın kolaylıgını eleştirmiyor tabikide kolaydı ama kimse sen yapılan ufacık bir hatadan dolayı konuya hakim olup olmadığını sorgulayamaz yada geçmeyi haketmiyor diyemez benim kanım bu yönde sana katılıyorum artistforvet.

akkaya ' Alıntı:
ibor ' Alıntı:

Arkadaşım sen gerçekten soruyu yanlış ya da eksik anlayan bir arkadaşımızsın. Buna saygı duyarım.
3 ayrı maliyet yöntemininin sonuçlarınıda üst üste koymaması gerektiğini bilecek kadar da maliyet biliyor. Yanlış anlamış tek tablo yapmış. Size diğer arkadaşlara dediğim gibi kal diyemem.
Bu mantıkla hak aranacaksa ben de size elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım. Ama 3 yöntemden tek tablo yapmanın affı yok bence..
bende sınavda ankarada acıklama yapıldıysa diğer yerlerdede acıklama yapılması gerekirdi diye düşünüyorum.hatta bana göre son sınav oluşu ve sınav streside göze alınarak sorunun gayet açık olmas için tüm maliyet yöntemlerine göre gelir tablolarını yapınız demesi gerekirdi.ama yapılmadıysa enfazla tam maliyete göre gelir tablosu yapılır ve soru tamamlanırdı.yani soru da tablolar yanlış değil eksik olurdu .bu anlamda soru acık ve net değildi diyebiyebiliriz ama eger akkaya arkadaşımızında vurgulamaya çalıştığı gibi kalkıp üç maliyet yönteminin gelir tablolarından tek birtane oluşturmaya çalışmak maliyet muhasebesini tam kavrayamamak demektir.tanımlamasından beli 3 ayrı maliyet yönteminde üç ayrı maliyet bulunur .üç ayrı maliyet sonucundan mantıken nasıl bir tane gelir tablosu cıkartılabilirki.maliyet yöntemlerini kavramış arkadaşlar çalışma kitaplarında her yönteme göre hesaplanmış gelir tablolarınıda görmüşlerdir.soru yeterince acık değildi dersek maliyeti kavrayan arkadaşlar sadece bir gelir tablosu yapıp soruyu bırakırlardı ki onlara dicek sözüm olamaz ama üç maliyet yönteminde elde edilen sonuçlardan bir gelir tablosunu cıkarmaya çalışmak tamamen uydurmasyon olmuş.buarada ben bile üc ayrı gelir tablosu olması gerektiğini hem yapılan acıklama hemde konuyu bildiğimden yapılması gerektiğini bildiğim halde sınav heyecanından önce smmm tablolarınıda bürüt kazanca kadar yapıp gelir taplolarındada faliyet karı ve zararı kısmınakadar yaptım,zira tam maliyette faliyet karından sonra yapılacak işlem olmadığından dönem karınakadar olan kalemleri yazmadım soruyu orda bıraktım.normal maliyettede yine faliyet karında bıraktım.değişken maliyette ise tabloyu bildiğim halde oanda bildiğim o tabloyu yani değişşken gelir tablosunu yapmam gerektiği aklıma gelmedi.çünkü aşırı sitres altındaydım ve algılamam çok alt seviyeye düşmüştü.soruyu bu kadar zor topladım.2 sorum çok şükür tam.çok fazla sitresliydim çünkü 3 girişimdi ve kesin vermem gerekiyor , ben bu maliyeti vericem başka yolu yok diye kendimi baskı altına aldım ve maliyeti verememek gibi bir şık kendime koymadım.buda benim sınavda 100 verebilecegim cok basit soruları tam olarak yapamama neden olmuştu.
şuvar arkadaşlar aslında bitirme aşamasına gelen herkes maliyeti verebilecek kapasitededir.önemli olan eksikleri tamamlayıp sınava girmek.

merhaba arkadaşlar,
maliyet çok güzel bir sınavdı. valla ben tek okuyuşta her üç maliyet içinde gelir tablosu yapılcağını farketmiştim. yani bir tane istemiyorki o zaman hangisi için yapıcaksınız ki?mantık hatası olurdu. sorular kolaydı matematiksel dağıtımda hiç zorlaycı değildi.yani kolay bi sınavdı. ancak deneyimli arkadaşlarımızın yazılarına bir göz attımda valla geçerim diyenler ne yazıkki kalmış.bu beni tereddüte düşürdü . umarım tarih tekürrür etmez.herkese geçmiş olsun.

ibor ' Alıntı:

İstanbul'da da bazı dersliklerde uyarı yapılmış benim girdiğim derslikte yapılmadı.
Ama böyle bi uyarının olması büyük hakszılık..