fonradar

15 Aralık SPK Bağımsız Denetim Sınav Soru ve Cevapları

Selamlar,
Arkadaşlar, itiraz için 26'sı son gün. Ayrıca postadaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır yazıyor. Hepinizden ricam şu ki; İstanbul' da bulunan arkadaşlar itirazlarını elden götürüp versinler. APS dahi olsa postada gecikebilir. Teşekkürler.

B Kitabı 4.soru, (A kitabı 24.soru) Soru "bilanço tarihinden sonraki olaylarla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır" diyor.
Cevap olarak D şıkkını açıkladılar. Açıkladıkları D şıkkına 22 seri nolu tebliğin 23.kısmı olan "Bilanço tarihinden sonraki olaylar" konusunda noktası virgülüne değinilmiş ve 23. kısım 2. bölüm de açıklanmıştır. Metin aşağıdadır.

İKİNCİ BÖLÜM
Bağımsız Denetim Raporu Tarihinden Sonra Ancak Finansal
Tabloların Yayım Tarihinden Önce Ortaya Çıkan Olaylar
Finansal tablolarda gerekli düzeltmelerin yapılmaması
MADDE 11 - (1) Bağımsız denetçinin değiştirilmesine gerek görmesine karşın işletme yönetiminin finansal tabloları değiştirmediği ve bağımsız denetim raporunun işletmeye henüz teslim edilmemiş olduğu durumlarda, bağımsız denetçi şartlı ya da olumsuz görüş bildirir.

Gördüğünüz gibi tebliğ gerekli düzeltmelerin yapılmadığı durumda görüşün değişeceğine hükmetmiş.
Doğru cevap olarak açıklanan D şıkkı da ".... yeni bir bağımsız denetim raporunun raporunun hazırlanması gereklidir" şeklindedir. Bu halde bu doğru bir ifadedir. Ancak soru hangisi yanlıştır diyor.
Eğer soruyu "hazırlayanlar raporun değiştirilmesine gerek yok" kabilinden düşündüyseler bu anlamsızdır. Zira görüş raporun en önemli ayrılmaz unsurlarından biridir. Görüşün değiştiği halde rapor nasıl değişmemiş olabilir. Kesinlikle itiraz edeceğim 2 sorudan biri budur. Saygılarımla.

Arkadaşlar hangi sorulara itiraz ettiniz yazabilirmisiniz? İptal umudumuz var mı ya da hangi sorular için var hep beraber görelim..Ben A Grubu 10 ve 25.sorulara itirazımı yaptım.

B Kitabı 4.soru, (A kitabı 24.soru) Soru "bilanço tarihinden sonraki olaylarla ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır" diyor.
Cevap olarak D şıkkını açıkladılar. Açıkladıkları D şıkkına 22 seri nolu tebliğin 23.kısmı olan "Bilanço tarihinden sonraki olaylar" konusunda noktası virgülüne değinilmiş ve 23. kısım 2. bölüm de açıklanmıştır. Metin aşağıdadır.

İKİNCİ BÖLÜM
Bağımsız Denetim Raporu Tarihinden Sonra Ancak Finansal
Tabloların Yayım Tarihinden Önce Ortaya Çıkan Olaylar
Finansal tablolarda gerekli düzeltmelerin yapılmaması
MADDE 11 - (1) Bağımsız denetçinin değiştirilmesine gerek görmesine karşın işletme yönetiminin finansal tabloları değiştirmediği ve bağımsız denetim raporunun işletmeye henüz teslim edilmemiş olduğu durumlarda, bağımsız denetçi şartlı ya da olumsuz görüş bildirir.

Gördüğünüz gibi tebliğ gerekli düzeltmelerin yapılmadığı durumda görüşün değişeceğine hükmetmiş.
Doğru cevap olarak açıklanan D şıkkı da ".... yeni bir bağımsız denetim raporunun raporunun hazırlanması gereklidir" şeklindedir. Bu halde bu doğru bir ifadedir. Ancak soru hangisi yanlıştır diyor.
Eğer soruyu "hazırlayanlar raporun değiştirilmesine gerek yok" kabilinden düşündüyseler bu anlamsızdır. Zira görüş raporun en önemli ayrılmaz unsurlarından biridir. Görüşün değiştiği halde rapor nasıl değişmemiş olabilir. Kesinlikle itiraz edeceğim 2 sorudan biri budur. Saygılarımla.

Kesinlikle itiraz edeceğiniz 2 sorunun diğeri hangisi öğrenebilir miyim?

merhaba Arkadaşlar,
ben bugün 2 soruya itiraz ettim.
Ayrıca 1 den fazla soruya itiraz edilince Karaköy şubesinden yatırılınca masraf almıyorlar.

İTİRAZ 1 : DENETİM (B KİTAPÇIĞI 5. SORU )
Sorunun B) şıkkındaki cümleden, payları İMKB’ de işlem gören şirketlerin Sermaye Piyasası Mevzuatı yerine sadece vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen finansal tabloları hazırlamalarının mümkün olduğu anlaşılmaktadır. Halbuki, söz konusu şirketler Sermaye Piyasası Mevzuatına ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolarını hazırladıktan sonra, bu tablolara ek olarak isterlerse vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen tabloları hazırlayabilirler. B) şıkkının doğru cevap olabilmesi için “Sermaye Piyasası Mevzuatı ve finansal raporlama standartlarına uygun finansal tablolara ek olarak, vergi mevzuatı gibi diğer mevzuatta öngörülen diğer finansal tabloları da hazırlamaları mümkündür.” şeklinde değiştirilmesi gerekmektedir. Cümledeki eksik açıklama önemli yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermektedir. Bununla birlikte, sorunun D şıkkı, SERMAYE PİYASASINDA FİNANSAL RAPORLAMAYA İLİŞKİN ESASLAR TEBLİĞİ (SERİ: XI, NO: 29) da geçiyor, bağımsız denetim mevzuatında böyle bir cümle ve düzenleme yoktur ve bu yüzden sorunun iptali gerekir.

İTİRAZ 2 : DENETİM (B KİTAPÇIĞI 3. SORU )
İPTAL GEREKÇESİ

1.1. Veri Testi tekniği
Veri testi veri dosyalarını değil bilgisayardaki kontrolleri test eder. Veri testi, denetçi tarafından toplanan verilerdir ve sistem tarafından normal olarak işletilen verilerin özelliklerini taşır. Denetçi tarafından hazırlanan veri testi geçerli ve geçersiz verileri içerir. Bu teknikte, denetçi doğrudan veri testlerini kullanarak sistemi gözden geçirir, verilerdeki olası usulsüzlükleri ve hataları bulmak ve verilerin işlenip işlenmediğini görmek için bir veya daha çok uygulama programlarını test eder.

1.2. Bütünleşik Test Tekniği
Bu teknik, veri testlerinin kullanımını ve ayrıca bilgisayar sisteminde ana kütükte hayali varlıklar (satıcı, müşteri, personel, ürün vb) oluşturmayı gerektiren eş zamanlı bir denetim tekniğidir. Bu bağlamda bu teknik, veri testi yaklaşımının bir uygulamasıdır. Teknikte veri testleri eş zamanlı olarak gerçek işlemlerle birlikte işlenmekte böylece gerçek ana kütükler hem gerçek hem de hayali varlıkları içermektedir.
Bu teknik, muhasebe bilgi sistemi içinde küçük bir alt sitem oluşturmayı (mini şirket gibi) gerçekleştirmektedir. Bu alt sitemleri oluşturabilmek için işletme dosyalarına kukla işlemler eklemek gereklidir. Böylece karşılığı olan kukla dosyalara eklenen veri testleri, gerçek işlemlerle birlikte sisteme rahatlıkla girebilir. Veri testleri gerçek veriler gibi aynı programlanmış kontrollere tabi olur. Kukla işlemler ayrı bir çıktı seti üretir ve bunlarda denetçinin beklentileri ile karşılaştırılır. Böylece denetçi bilgisayardaki iç kontrolün gerektiği gibi çalışıp çalışmadığını anlayabilir.
Bütünleşik test tekniğinde veri testlerinin kullanılması ve hayali kayıtların oluşturulması söz konusudur. Ancak Bütünleşik test tekniği uygulanabilmesi için Veri testlerine ihtiyaç duyulmaktadır Dolayısıyla Bütünleşik test tekniği veri testi tekniğinin bir devamıdır. C ve D şıklarının doğru kabul edilmesi gerekir. BU SORUNUN İPTALİ GEREKİR

Mevzuattanda bunlara itiraz ettim.
2 dersi olanlar itiraz edebilir.

İTİRAZ 1 : MEVZUAT (B Kitapçığı / 7 soru )

Bankaların yatırım danışmanlığı işlemini yapmaları için kuruldan yetki belgesi almaları lazımdır.

İTİRAZ 2 : MEVZUAT (B KİTAPÇIĞI 8. SORU )
İPTAL GEREKÇESİ

2004 sayılı icra iflas kanun da Borçlu, itirazının hükümden düşürülmesinin kendisine tebliğinden itibaren üç gün içinde mal beyanında bulunmak zorundadır hükmü yer almaktadır.
Soruda verilen borçlu için mal beyanında bulunma süresi sorulmuş olup şıklarda kararın tebliğinden itibaren 3 gün denilmiştir. Kendisine tebliğ tarihi ifadesi kullanılmamış olup eksik ifade kullanılmıştır.
BU SORUNUN İPTALİ GEREKİR

İTİRAZ 3 : MEVZUAT (B KİTAPÇIĞI 19. SORU )
Soruya cevap olarak D seçeneğinin doğru cevap olarak kabul edildiği ancak söz konusu sorunun dikkatlice incelendiğinde Soruya ilişkin 1. Tertip yasal yedek akçe ayrılması ile ilgili olarak yapılacak olan hesaplamanın
a- 213 sayılı Vergi Usul Kanunu Hükümlerine göre mi
b- 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu Hükümlerine göre mi
c- 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre mi hesaplanacağına
İlişkin net bir açıklama yapılmamış olmasına rağmen 05.05.2006 tarih ve 21/537 Sayılı İlke Kararı Halka Açık Anonim Ortaklıkların Kar dağıtımı Esaslarına ilişkin bir karar olduğu ve bu karar ile Kar Kavramının açık bir ifade ile anlaşılır şekilde ;
1. Tertip Kanuni Yedek Akçe Matrahı=Net dönem Karı-Geçmiş yıl Zararları-Ödenecek Vergiler
Sorulan soruda ise
DÖNEM KARI- ÖDENECEK VERGİ-GEÇMİŞ YILLAR ZARARI olarak sorulmuş olduğu dolayısı ile
A- Dönem karının vergi öncesi kar mı yoksa vergi sonrası kar mı olduğu açıkça ifade edilmemiştir.
B- İlke kararında ise Geçmiş Yıl Zararları yazmakta iken soru da ise Geçmiş YILLAR zararı sorulmuştur.
Soruda ki Geçmiş Yıllar Zararı kaç yılı kapsadığı da belirtilmemiştir. Geçmiş 5 yıl boyunca kar çıkmadı ise ve zarar da 5 yıldan fazla ise Vergi Usul Kanununca kabul edilmeyip Vergi Matrahını etkilemektedir. Ve ödenecek Vergi de bu durumda farklı çıkmaktadır ve 1. Tertip Yedek Akçenin de tutarı değişmektedir.
BU SORUNUN İPTALİ GEREKİR

İTİRAZ 4 : MEVZUAT (B KİTAPÇIĞI 4. SORU )

Saklamanın fiziksel bir saklama mı yoksa kaydi bir saklamamı olması gerektiğine dair bilgi net sorulmamış sadece ilke kararına dayandırılmış. BU SORUNUN İPTALİ GEREKİR