15 Yıl 3600 Günle Kıdem Tazminatı

miller57

Katkı Sunan Üye
Bilindiği gibi, 99 öncesi ilk 4A sigorta girişi olup, 15 yıl 3600 günü tamamladıklarını SGK dan alacakları yazı ile ispatlayıp işverenine ibraz ederek işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabiliyorlar.
Gelelim soruma.
A şahsı 1996 staj sigortası girişli (bu sayılmıyor)
A şahsı 2000 yılında uzun vadeli sigortalı kollarına prim ödeyerek çalışmaya başlıyor.

Normalde A şahsı 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alabilir yazısını haketmiyor.

Ama A şahsının günlerine B şahsının günleri karışmış ve A şahsının uzun vadeliye prim ödemesi 1996 yılından başlamış.

A şahsı 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alabilir yazısını hal böyleyken talep etse bu durumdan kendine avantaj yaratabilirmi? Yoksa sgk da ki memur dikkatli bir şekilde hizmet dökümünü inceleyip A şahsını red mi eder? Bu iş memurun dikkatinemi kalmıştır?

A şahsı o yazıyı almak için SGK na gidip gün toplama dilekçesi verdiğinde, uyuyan devi uyandırmış olacak , yani o günlerin kendine ait olmadığı ortaya çıkacak ve o yazıyı alamayacaktır.

Bilindiği gibi, 99 öncesi ilk 4A sigorta girişi olup, 15 yıl 3600 günü tamamladıklarını SGK dan alacakları yazı ile ispatlayıp işverenine ibraz ederek işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabiliyorlar.
Gelelim soruma.
A şahsı 1996 staj sigortası girişli (bu sayılmıyor)
A şahsı 2000 yılında uzun vadeli sigortalı kollarına prim ödeyerek çalışmaya başlıyor.

Normalde A şahsı 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alabilir yazısını haketmiyor.

Ama A şahsının günlerine B şahsının günleri karışmış ve A şahsının uzun vadeliye prim ödemesi 1996 yılından başlamış.

A şahsı 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatı alabilir yazısını hal böyleyken talep etse bu durumdan kendine avantaj yaratabilirmi? Yoksa sgk da ki memur dikkatli bir şekilde hizmet dökümünü inceleyip A şahsını red mi eder? Bu iş memurun dikkatinemi kalmıştır?
Merhaba
Sn Keremcem 'e katılıyorum. Fakat uyuyan dev bir şekilde zaten uyanacak şöyle ki şuan o yazıyı almasa bile ileride emeklilik için dilekçe verdiğinde yine bu problem ile karşı karşıya kalacak. Benim nacizane tavsiyem bir an önce sgk ya gidip kendisine ait olmayan günleri sildirsin ve temiz bir hizmet dökümü alsın.
Hakkı ne ise ona uygun hareket etsin personel.

İtiraf ediyorum A şahsı bendim :)
Sadece merak ettim başka görüşleri.
Sanırım en doğrusu bir an önce hizmet dökümümü güncelletmek olacak.

Güncelletmeniz en doğrusu, Size gelen fazla günler bir başkasının eksik günü olmasına sebebiyet verecek. A şahsının siz olduğunu hiç anlamamıştık kendinizi çok iyi gizlediniz :)