150 Hs- Fiili olmayan stok

kerem81

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar 150 hs ta öncelerden gelen bir rakam var. aslında öyle bir stok yok.
Fiili olarak yok kaydi olarak var. Bununla ilgili ne yapılabilir. Bu rakam önceden kalmış bir rakam. Bu şirkete yeni başlayan bir smmm nin bu konudaki sorumluluğu nedir. Neler yapılabilir?
(not: şirket yeni çıkan af yasasından yararlanmaktan yana değil)

Ynt: 150 Hs- Fiili olmayan stok

Kimsenin fikri yok mu? Bu hesabı hiç düzelmesek ne gibi bir sorunla kaşılaşılır. Ve sorumluluk kimdedir?

muhasebe kayıtlarınızla envanter uyumlu olmalıdır. Bence torba dan yararlanın. En garanti yol. Gerçi yasada emtia dan bahsediyor sadece, stoğu kapsıyor mu oda ayrı bir konu

Evet en garantisi o ancak şirket sahibi olmaz deyince olmuyor.
Bende benim üzerimde ki sorumluluk nedir elimden ne gelir onu araştırıyorum. Ancak pek bir şey bulamadım.
Yarın öbür gün ne gibi bir sorun çıkar. Bi şekilde çözmek lazım

sizde sorumluluk sahibi olursunuz, çünkü stok ortada yok ne zaman ne şekilde çekildiği belli değil, eskiden geldiğini ispatlamanız zor, ayrıca muhasebe sizin sorumluluğunuzda ise o süre zarfında fiili envanterin kaydi envantere uyumu da sizin sorumluluğunuzdadır. Beyanlarınız gerçeği yansıtmalıdır

İspatlamam zor derken? Defterlerinde zaten hesap hangi tarihte borçlanmış belli. O tarihten sonra hiç değişiklik olmamış. Bilançosunda mevcur. Ayrı bir alt hesapta. Bu konuda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.
Ama elbette ki benimde sorumluluğum var.

şunu kasdediyorum stoğun giriş tarihi bellidir, ayrı bir hesaptadır ama sözkonusu stok örneğin dün de gayri resmi yolla elden çıkarılmış satılmış olabilir.

Evet haklısınız. Nerden bilecek ne zamandır fiilen olmadığını yani.

Envanter sayımı gibi tutulacak bir tutanak mali müşavir için iyi olabilir mi?
Yoksa senin stoklarında bu mal yok ben bu şirketin muhasebesini tutamam mı diyecek?