153 ticari mallar hesabı

oto yedek parça ve servis işi yapan firmamıza alınan ve alındığı gibi hiçbir değişikliğe tabi tutulmadan tamirde kullanılan parçaları 153 hesaptamı yoksa 740 hesaptamı kullanacağım .

ör: x firmasından alınan ve direk araca takılan bir aynayı hangi hesapta izlememliyim...

yardımcı olursanız sevinirim ...
iyi akşamlar

Ynt: 153 ticari mallar hesabı

bence
153 e alıp kullanıldıkça 740 a atmak daha mantıklı geliyor bana çünkü direk 740 a atmak kullanmamış olduğun malz.gider yamak olur

merhabalar,
aldığınız malzemeleri zaten 153 hesaba giriyorsunuz. kullandıkça satışın oluyor 600 hesab ve işçiliğini de hizmet üretim maliyeti olan 740 hesaba atmanız daha doğru olur diye düşünüyorum.

Bence 740 nolu hesapta takip edin.
Bu malzemeler sizin stoğunuz değil çünkü. Stok olarak ilişkilendirmemek lazım.

Bunlar; hizmet üretimi ile ilgili direk kullanılan malzemeler olduğu için hizmet üretim maliyeti hesabında takip etmeniz gerekir.

153 e alıp kullanıldıkça 740 a atmak daha mantıklı geliyor bana çünkü direk 740 a atmak kullanmamış olduğun malz.gider yamak olur...

ertann bunun kaydını nasıl olduğunu gösterirmisin ...

153......
320..................
kullanıldığı tarihte ise
740...
153.................
diye yapılmalıdır benim görüşüm böylece vergi kaybına engel olunmuş olunur

stışlarıda 600 ve 602 nolu hesabı kullandım mı olay tamam dır.
teşekkür ederim alakanıza ...

Bence parçaları 153 hesapta izlenmeli işçilikle olan giderler 740 hesapta izlenmeli. Satışlarda ise mesela
600,01- Yedek Parça Gelirleri
600,02- Servis işçilik gelirleri
gibi izlenebilir. 600 hesabın dışında hesap kullanılması yanlış olur diye düşünüyorum...

Tek müşteri için alıyorsanız 740 ama stok için çok sayıda alıyorsanız 153
ayrıca kullandıkca 740 atılması doğru olmaz bence 622 hesaba atılarak kapatılır.