16 Mart Maliyet İşçilik Sorusu?

issademirel

Katkı Sunan Üye
ARKADAŞLAR İŞÇİLİK SORUSUNU HERKES FARKLI ÇÖZMÜŞ

soruda işçi ve işveren kesintilerinin tümü endirek diyor
şimdiye kadar çözdüğümüz sorularda genelde hep işveren diyordu

b.e kurumu hepsini 73 a atmış
d.h farklı çözmüş soruyu

bana da bilgenin ki doğru gibi geliyor yada soruda bir yanlışlık mı var en alltaki toplam saten bürüt ücret değil
bürüt ücretten sgk işçi ve gelir damga düşünce net ücreti buluyoruz burda en alttaki toplam 2760 dan 800 düşünce personelin net ücreti çıkmıyor
bana biri anlata bilirmi bu soruyu yada yanlışlık mı var gariplik mi var anlamadım

a.o dersanesi ile b.e kurum aynı yapmış soruyu
d.h farklı

dersanelere giden varmı arkadaşlar bu işçilik sorusun nasıl olacak

dehanınki doğru bilge net ücretleri atmış gidere öyle bir dünya varmı 2011/1 döneminde de aynı soru var bak bakalım nasıl

2011 / 1 dönemdeki soruda işveren kesintileri de direkt gider olarak kabul edilecek demiş. Şimdiki durum farklı. bütün kesintiler endirekt gider olacak demiş.

______________________ / ________________________
720 DĠREKT ĠġÇĠLĠK GĠDERLERĠ 19.500
- Kesim 7.500
- Dikim 7.500 - Sonütü 4.500
730 GENEL ÜRETĠM GĠDERLERĠ 25.340
- Bakım-Onarım 2.400
- Yemekhane 2.400
- İşveren SGK Payları 7.540
- İşçi Kesintileri 13.000
360 ÖDENECEK VERGĠ VE FONLAR 7.630
- Gelir ve Damga Vergisi 7.630
361 ÖDENECEK SOS. GÜV. KES. 12.910
- İşçi SGK Payları 5.370
- İşveren SGK Payları 7.540
335 PERSONELE BORÇLAR 24.300
_____________________ / _________________________

Elimizde brüt yok alttaki toplamın brüt olup olmadığını bilmiyoruz. Kanuni rakamlarla çarpım denediğinizde verdiği kesintiler tutmuyor. Muhtemelen kafalarından farklı rakamlar uyarladılar. Gayet itinayla hazırlanmış tuzak bir soru. Etik mi derseniz değil. Sonuçta uygulamada resmi rakamlar uyguluyoruz. Soru tek başına 50 puan olsa çizer atarlardı. Ama bütüne bakarlar. İşçilik 30 puan vardır. Elde kalır 40. Stok kartı 10 puan vardır. 1. Dağıtım 10 kademeli 10 olsa doğru ya da yanlışa bakamazlar işçilikte bulunan rakamla 1 ve 2 rakamsal etkilenir. Son 10 puanda dağıtım tablosudur. Finansal muhasebe gibi tek yevmiye kaydı yanlış olsa gelir tablosu ve bilanço o rakama göre sonuçlanıyor. Şahsi fikrim 1.soruda 25-30 alan virajı döner.

Yine yanlış ısrarla bir detay atlanıyor. Soruda işçi ve işveren kesintisi diyor. Gelir ve damga çöpe atılıyor. Brütten nete gelirken sgk işçi payı damga ve gelir düşüldükten sonra net bulunur. İşveren zaten 730 da bunu geçelim. Brüt x işveren payı. Eügy için hesaplanan gelir ve damgayı nasıl 730 içine alırsınız böyle bir detay soruda yok nete gelirken gelir ve damga düşülür. 720 dig kesim için 7500+2350 gelir ve damga ile 9850 olur diğer eügy içinde aynı yol izlenmeli.

Merhaba arkadaşlar , hepimize geçmiş olsun.
Maliyette İlk sorum doğru ikinci soruda fifo şıkkıda doğru b şıkkında işçilikleri örneğin kesimde 5 işçi çalışıyor yazıyor ama net ücrette 1500/TL işçi yazıyordu ve altta toplam sütünlarıda mevcuttu ben 5 işçi için bu tutarı verdiğini düşünüp bütün soruyu buna göre çözdüm sorum bu veriyi böyle almam dışında gidişat olarak tamamen doğru .Sınavda yanımdakine sordum beni tersledi gözetimcilere de sormak istemedim anlamayacaklarını düşündüğüm için küçücük bir hata bütün sorumu götürür mü?
Sizce geçebilirmiyim?

Arkadaşlar ben [email protected] adresine yaptığım çözümü göndericem. Türmob yayınladığında bakalım nasıl çıkacak. 2014/1 maliyet işçilik kaydı başlığı ile gönderdim.

Son düzenleme:
Bu arada sınavda dershanelerin yaptığı hatayı yapmayalım diyede jest yapıp (işçi+işveren) diye not düşülmüş. Yani boş bulunup gelir ve damgayıda endirekt yapma demeye getirmiş.

Bakın arkadaşlar net ücret hesaplanırken işveren payı dahil edilmez. Hatta bize net ücreti sen bul dese neti bulup sonra brüt x işveren payı yapacaktık.

Bize dese kesim 2500 işçi başına brüt ücret. Hadi uğraşma ben sana kesintileri veriyim dese gelir damga işçi başına 470 tl. işçi payı işçi başına 330 tl. İşverende 460 dese. Yalnız senden ricam işçi payını ve işvereni 730 yapıver.
2500x 5 işçi= 12500 brüt yalnız ricası var işçi payı 730 yap dedi. 12500-(330×5) = 10850 oldu mu size 720 dig 10850. Çıkan işçi payı ricası üzerine 1650 tl 730 hesaba gider. İşveren payı zaten brütten bulunur net ücrette yeri yok 730 da. Olay bu yani.

Sonra nasıl yemekhane ve bakıma 2400 derler bunlar yügy işçilerinin netidir nerde bu adamların gelir ve damgası işçi yapı. 730 güg endirekt işçilik olarak brüt ücreti yazılır tek hesap altında gösterilmez. Yok illede göstericeksen
730.01 brüt 2400
730.01.01 gelir ve damga ...
730.01.02 işçi payı ....
730.02 sgk işveren payı

Son düzenleme:
Elimizde brüt yok alttaki toplamın brüt olup olmadığını bilmiyoruz. Kanuni rakamlarla çarpım denediğinizde verdiği kesintiler tutmuyor. Muhtemelen kafalarından farklı rakamlar uyarladılar. Gayet itinayla hazırlanmış tuzak bir soru. Etik mi derseniz değil. Sonuçta uygulamada resmi rakamlar uyguluyoruz. Soru tek başına 50 puan olsa çizer atarlardı. Ama bütüne bakarlar. İşçilik 30 puan vardır. Elde kalır 40. Stok kartı 10 puan vardır. 1. Dağıtım 10 kademeli 10 olsa doğru ya da yanlışa bakamazlar işçilikte bulunan rakamla 1 ve 2 rakamsal etkilenir. Son 10 puanda dağıtım tablosudur. Finansal muhasebe gibi tek yevmiye kaydı yanlış olsa gelir tablosu ve bilanço o rakama göre sonuçlanıyor. Şahsi fikrim 1.soruda 25-30 alan virajı döner.

ve farkındamısınız o bölgeleri punto renk siyah .. adam diyor ki " hacı buraya dikkat et yoksa yakarım.. "

evet ben kime sorduysam farklı yorumlamış ki sınav süre ve heyecan göze alınırsa gayet normal hatalar aslında ama dediğiniz gibi maliyet hocaları net fikir ve mantık ta senin amacını değil kendi istediğini cevapta arıyor.. bilip bilmek önemli değil..

hepimiz biz bu işi biliyoruz diye kağıda döktük ama snrm iş şansa kaldı :( ...

şans yanımızda olsun.. bu sefer olsun .. kolay gelsin...

Lamı Cimi yok bu soruya itirazda bulunmak lazım bu ne biçim sınav ya her ay yaptığımız işleri sınavda yapmamamız için özellikle uğraşıyorlar. anlamıyorum arkadaş ya bunca sınavdan stajdan sınavlardan sonra gel sen bunları bu şekle sok ya ... neyse asabım bozuldu ya. soru sorulur adam gibi sorulur kadardeşim bir buçuk saatte bu kadar kafa karıştıran net olmayan sorumu olurmuş. iyisimi bütün ardaşların geçen sınav denetimde olduğu gibi buna itiraz etmeleri gerek. evet ne diyorsunuz.

yani ben inanın hangi kaynaktan çalısacağımı bilemıyorum gecmıs yıl sorularının hepsini çözmeye çalıstım,ancak sınav anında 2.soruda afallayıp kaldım 15 dk ya yakın soruyu özümsemeye çalıstım şimdi hangi kaynaktan böyle alengelli sorulara deneyim ederim bilmıyorum önerilerinizi beklıyorum

arkadaşlar maliyet muhasebesi 2 soru şıkları kaçar puan dır sizce

benim kanımca a) 10
b)20
c)15
d)25

arkadaşlar maliyet muhasebesi 2 soru şıkları kaçar puan dır sizce

benim kanımca a) 10
b)20
c)15
d)25

yani birinci soruyu tam yapan birde muhasebe kaydını yapan geçecek
benim birinci soru yanlış alış giderlerini çıkarmışım puan verirlermi bilmiyorum
muhasebe kaydı 720-360-361- hesap0lar doğru 335-730 hesap yanlış
stok kartı 1-2 dağıtım doğru

merhaba 16 mart maliyet muhasebesi sınavında birinci 30 puanlık soruyu doğru yaptım
ikinci 70 puanlık 4 şıklı sorunun a şıkkını doğru yaptım. b,c ve d şıkkında hatalar var. ama 3-5 puan verebilirler.
sizce bu sınavdan 50 VERİRLER Mİ
50 alırsam mali müşavir olabilir miyim,ortalamadan takılır mıyım
diğer ders notlarım şöyle:
finansal muhasebe 85
fin.tablo analizi 50
staj notu 87
vergi hukuku 55
hukuk 50
denetim 63
meslek hukuku 50

merhaba 16 mart maliyet muhasebesi sınavında birinci 30 puanlık soruyu doğru yaptım
ikinci 70 puanlık 4 şıklı sorunun a şıkkını doğru yaptım. b,c ve d şıkkında hatalar var. ama 3-5 puan verebilirler.
sizce bu sınavdan 50 VERİRLER Mİ
50 alırsam mali müşavir olabilir miyim,ortalamadan takılır mıyım
diğer ders notlarım şöyle:
finansal muhasebe 85
fin.tablo analizi 50
staj notu 87
vergi hukuku 55
hukuk 50
denetim 63
meslek hukuku 50

Maliyetten 50 aldığın anda ortalaman 61 yapıyor. İş biter.

Peki arkadaslar acaba maliyette 1.sorunun puan dagilimi esitmidir.ben en son da finansmani faaliyet giderlerine attimda acaba oradan kac puan gelir.ve 2.soruda da a ve c dogru

arkadaşlar 2 soruda 335 hesap 24000 küsür hesaplanmış
ama soruda net ücretleri vermiş saten yani elemanlara ödenecek tutar bu olmayacak mı 335 hesap 28.800