17/Ocak SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: 17/Ocak SPK Bağımsız Denetim Sınavı

father ' Alıntı:
spk sınavı zor bir sınav değil,spk belgesini alsanızda bir işinize yaramaz benden söylemesiii

Evet haklısınız bir işimize yaramaz birden çok konuda işimize yarar.

Bizi bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

merhabalar.ben önder68 beye bişey sormak istiyorum.ben smmm ruhsatını yeni aldım.şu anda herhangi bi yerde çalışmıyorum. mayısta spk bağımsız denetçilik sınavına giricem.fakat yazın 1 yıllığına ingiltereyede gitmeyi düşünüyorum yabancı dil için. ben eğer bu sınavı kazanırsam hemen bir denetim firmasında çalışmaya başlamam gerekiyor mu? daha önce çalışmadım denetim firmasında. ya da ingiltereden geldikten sonra denetim firmasında başlasam benim spk lisanslama mı almam aşamasında denetim tecrübemin olmamasından dolayı bi sıkıntı yaşarmıyım. yani ben bu belgesi alsam şimdilik kenarda dursa bi sakıncası var mı ?cevaplarsanız sevinirim.şimdiden teşekkürler

Merhaba Sedef Hanım Mayısta diyelimki bağımsız denetim lisans belgenizi aldınız İngiltereye gittiniz geldiniz Eğer bir bağımsız denetim şirketinde görev alırsanız konumuz denetçi yardımcısı olur 3 yıl görev alırsanız bu süre sonunda Denetçi unvanı alırsınız Yanlız 2 yıl sonunda İngiltereden geldiniz o zaman lisans yenileme eğitimlerine katılmak durumundasınız Lisansın yenilenmemesi veya lisansın kapsadığı görev alanlarında aralıksız olarak 2 yıl faaliyette bulunulmaması hallerinde lisans spk tarafından süreli olarak iptal edilir Benim görüşlerim bunlar Bunları uygulamada da yapıyoruz fakat bu konular sorumluluk gerektirdiği için bağımsız denetim mevzuatını seriX No:22 nolu tebliğ ve sınav klavuzundaki bilgileri takip etmenizi öneririm Bu kaynaklardaki bilgiler doğru ve güncel bilgiler Ayrıca spk'ya telefonla ulaşırsanız orada uzman kişiler görüş belirteceklerdir. Çalışmalarınızda başarılar dilerim Saygılarımla

Tekrar Merhaba Ersan ve Father Ben de size biraz katkıda bulunmak istiyorum İkinizin de haklı yönleri var Arkadaşlar çok basit düşünürsek eğer ağır vasıta kamyon tır taşımacılığı yapıyorsanız ağır vasıta ehliyeti gerekir Eğer kamyoncu değilseniz Bunu da öyle düşünün yük taşıyarak geçiminizi sağlamıyorsanız bir işe yaramaz Eğer bugün yada yarın bir denetim şirketinde fiilen görev yapacaksınız bu belge işe yarar yoksa yaramaz Denetimde yarın beklenen kanunlar çıkar saha genişler mi çıkar çıkmaz bunların hepsi ihtimal fakat Türkiye'de beklenen kanunlar çıkmamış beklenmeyen kanunlar da çıkmıştır Yani her şey mümkündür Onun için herkes kendi seçimi yapacak Başarılı yada başarısız olacaktır Ben şahsen bu alınan bağımsız denetim lisans belgelerinin bir kısmının işe yaracağını fakat kullanılmayan boş yere alınan belgeler de olacağını düşünüyorum Artık hangisi daha fazla olur o zaman gösterir Saygılarımla

Merhaba Arkadaşlar bu konuda son olarak bir bilgi paylaşımı yapayım Memurlar ve bağımlı çalışanlardan özellikle bankacılar spk sınavlarına ilgi gösteriyorlar Bir olaya şahit oldum Bir bankacı Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı ve Türev Araçlar Lisansını almış şimdi de Bağımsız denetim lisansına başvurmuş Bankacılar ücretlerinde artış olur diye düşünüyorlar herhalde Fakat ilgisi yok bence Yani arkadaşlar bu lisanslar alınıyor fakat fiilen kullanacaklar mı? Hepsinin kullanacağı şüpheli Yani ben eğer fiilen kullanmayı düşünürsem bir belgeyi almayı düşünürüm Duvara asmak için düşünmem Bnece ihtiyacı olan çalışan yada ileride bu sahada çalışma ihtimali bulunanların almasında fayda var diye düşünüyorum Yine de her görüşe saygımız var Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim

Konu: Türk Ticaret Kanunu Tasarısı'nın Denetim Alanında Getirdiği Yenilikler Anonim ve Limited Şirketleri Nasıl Etkileyecek?

Meclis komisyonlarında görüşülen ve 2008 yılı içerisinde yasalaşması beklenen Türk Ticaret Kanunu (TTK) tasarısı, bağımsız denetim konusunda çarpıcı düzenlemeler getirmektedir ve şirketlerin denetimi açısından tamamen yeni bir sistemi öngörmektedir.

Bu yeni sistem bir yandan denetim şirketlerine yeni görev ve sorumluluklar getirirken, diğer yandan şirketler için pek çok yeni kavram, düzenleme ve uygulamayı da beraberinde getirmektedir.

Bu yeni kavramlardan bir tanesi de kurumsal yönetimdir. Tüm dünyada ve Türkiye'de kurumsal yönetim konusunda yaşanan olumlu gelişmelere yasa tasarısı da kayıtsız kalmamış ve bu konuda çok önemli bir gelişme olarak Tasarı, anonim ortaklıkların kurumsal yönetim ilkelerini benimsemeleri ve uygulamaları, bu anlayışa uygun olarak yapılanmaları ve yönetilmeleri amacıyla bağımsız denetim şirketlerine oldukça önemli bir rol izafe edilmiştir. Ayrıca tasarıdaki her sermaye şirketinin bir internet sitesi açmasını ve şirketçe yapılması gereken tüm ilanların, finansal tablolar, denetleme raporları başta olmak üzere tüm raporların bu siteye konulmasını zorunlu kılan hükümler kurumsal yönetim ilkelerinin gerektirdiği şeffaflığı sağlamaya yardımcı olacaktır. Halihazırda hisse senetleri borsada işlem gören şirketler için çok yeni bir kavram olmayan ve uygulanan kurumsal yönetim ilkeleri, bu tasarı ile artık tüm şirketlerin ilgi alanına girecek ve yaygın olarak uygulanacaktır.

TTK tasarısı ile mevcut olan "denetçilik(murakıplık) organı" kaldırılmıştır. Yeni sistemde anonim ortaklıkların finansal denetimi, dış denetçiler tarafından gerçekleştirilecektir. Buna göre konuyla ilgili uzmanlığı bulunması gerekmeyen kişiler tarafından yapılan denetim yerini bağımsız dış denetim şirketlerine veya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavirler (YMM) aracılığıyla yapılacak denetime bırakmıştır. Bu açıdan, Tasarı m. 1501'de küçük sermaye şirketi - büyük sermaye şirketi ayrımı getirilmiştir. Dış denetçi, prensip olarak bağımsız denetim kuruluşu olmakla birlikte, küçük anonim ortaklıklara, denetçi olarak iki YMM veya iki SMMM atama imkanı da tanınmıştır (Tasarı m.400/1).

Anonim ortaklıkta veya bu ortaklıkla bağlantılı bir başka işletmede pay sahibi olan, bu ortaklıklarda çalışan, ortaklığın defterlerinin tutulmasında veya finansal tabloların düzenlenmesinde denetçilik dışında katkısı bulunmak veya katkısı bulunan tüzel kişilerde veya gerçek kişilerin yanında çalışmak, denetçi olamayacak olan kişilerin yanında çalışmak gibi koşullar, kişinin denetçi olarak atanmasını engelleyici niteliktedir.

Bir bağımsız denetçi, menkul kıymetleri borsada işlem gören bir şirket için on yıl içinde en çok altı kez (altı yıl için) görev üstlenebilecektir (Tasarı m.400/2). Bu düzenleme, zaman içinde bağımsız denetim kuruluşlarının rotasyonunu sağlamaya yöneliktir.Böylelikle bir anonim ortaklığın finansal durumu, belirli bir süreç zarfında en az iki bağımsız denetim kuruluşu tarafından denetlenecektir.

Tasarı, anonim ortaklığın ve şirketler topluluğunun finansal tablolarının ve yıllık raporunun denetçi tarafından denetlenmesini öngörmektedir, bu denetimden geçmeyen finansal tablolar ve yıllık rapor düzenlenmemiş hükmünde olacaktır. (Tasarı m 397/1). Söz konusu tablo ve raporlarda denetim sonrasında yapılan değişikliklerin de denetçinin onayına sunulması gerekecektir.

mrb,

önder bey detaylı acıklamıs, ben de katılıyorum, spk bağımsız denetim lisansı almak için smmm olmaya gerek yok,
stajyerken alan arkadasım da oldu, belgeniz durur, birgün bir bağımsız denetim şirketinde ( ymm şirketlerini demiyorum, spk nın yetki verdiği ser. piyasasına göre dnetim yapabilen 90 küsür şirket ) denetçi olmak istediğinizde lazım olacaktır. ha dersenz ki bir stajyer bile neden alıyo şimdiden bu belgeyi, cevabı açıktır, burası Türkiye her an sınav sekli sartı ücreti vs değişebilir, bi bakarsınız seneye bir de ingilizce dersi eklenir, kazanılmıs hak geriye alınamyacağından ve yarının ne getireceği belli olmadığından bu lisansı meslektaşlarımız edinmelidir bence.

bankacıların spk sınavına girmesinin tek nedeni mevkilerini yükseltmek,şube içinde yükselebilmen iiçin spk belgesi lana öncelik veriyorlar

Arkadaşlar mrb ben de mayıs dönemi için başvuruda bulundum sizden bir ricam olucak çalışıyorum ama yeterli olmadığını düşünüyorum çalıştığım kaynaklara yorumunuzu bekliyorum
UFRS ye kurulun yayımlamış olduğu ufrs kitabından
DENETİM e 22 nolu tebliğ den çalışıyorum
Ancak mevzuata başlayamadım henüz kaynak tavsiyeniz olabilirmi acaba ve ayrıca standartları anlamakta zorlanıyorum.bütün detaylara varıncaya kadar çalışıyorum.Dahamı yüzeysel bakmak iyi yoksa yetersizmi kalır.
Şimdiden teşekkürler

ESRCLB ' Alıntı:
Dahamı yüzeysel bakmak iyi yoksa yetersizmi kalır.
Şimdiden teşekkürler

merhaba, daha yüzeysel bakmak iyi değil esasen..
http://www.spk.gov.tr/duyuru.aspx?type=du016 adresinde soru dağılım tablosu var,
bu sınavın güzlliği, dersten öte hangi konudan dahi kaç soru çıkacağının belli olması, yani ters köşe diye birşey yok,
denetim ve muhasebe standartlarında bahsettiğiniz kaynak yeterli olur, temeliniz sağlamsa da problem yok, pekiştireyim derseniz soru çözemelisiniz bunlarla ilgili..
birinci ders yani 1- Finansal Sistem, Sermaye Piyasaları ve Sermaye Piyasası Mevzuatı adlı derste cok fazla alt başlık var,
bu alt başlıkların hemen hepsiyle ilgili spk tebliği var, olmayanları da yine internetten ders notu olarak bulabilirsiniz, onlara calısın derim, çünkü aynı soru hiç bir zaman gelmiyor, örneğin Bireysel Emeklilik Hakkında Yönetmelikte ilk sayfadaki tanımlardan soru geliyor, gecen sınavda sponsor kuruluşu sordular misal bu sefer de Giriş Bilgi Formunu sorabilirler, yani en iyisi tebliğ/yönetmeliklerden calısmak..
Piyasada maalesef sadece gazi yayınlarıın kitabın var, sınav kazandıracak bi kitap olmasa da kendiniz başka kaynaklardan calıstıysanız bunu soru çözmek için kullanabilirsiniz, kitabın fiyatı 48 YTL idi en son..
başarılar.

23 -24 Mayıs 2009 Bağımsız Denetim Sınavına ilişkin Aktif Eğitimde 20 Nisan 2009 da Eğitimler başlayacakmış. ilgilenen arkadaşlara duyurulur.

ibmadak ' Alıntı:
23 -24 Mayıs 2009 Bağımsız Denetim Sınavına ilişkin Aktif Eğitimde 20 Nisan 2009 da Eğitimler başlayacakmış. ilgilenen arkadaşlara duyurulur.
Merhaba

Ders verecek Hoca'lar SPK lisanslama belgesine sahip mi?

Merhaba Ersan arkadaş hocaların sanıyorum sınav muafiyeti vardır ( Sorumlu ortak başdenetçi-10 yıl fiilen çalışma ) Olmazsa bile sınavı verecek düzeydedirler diye düşünüyorum Bilgilerininde özgeçmişlerinde yeterli olduğu ortaya çıkıyor kanatimce Paylaşım her zaman gereklidir Saygılarımla