17/Ocak SPK Bağımsız Denetim Sınavı

Ynt: 17/Ocak SPK Bağımsız Denetim Sınavı

tahmin ettiğim gibi mevzuattan 65 aldım benim mayısa standartlardan 77 almam gerekiyor sadece o da yapılamaz değil..68+65+77=210:3=70 :)

Merhaba arkadaşlar ben 4 büyükler dışında bir bağımsız denetim şirketinde çeşitli kademelerde yaklaşık 10 seneden fazla görev yaptım Şuanda şirket ortağıyım Genç arkadaşların bu sahaya ilgi duymasına sevindim Bildiğim kadarıyla elimden geldiğince sizlerle bilgi paylaşmak istedim Özellikle gördüğüm kadarıyla mavi efe ve akara adlı arkadaşlar bu konuyla ilgililer Öncellikle arkadaşlar şimdi aranızda denetçilikte 2 yıl çalışma yeterli diye bir söylem var Bu konuda ben bildiklerimi paylaşayım Seri:X No:22 Tebliğde denetçilik şartları sayılmış denetçilik için 3 yıl kıdemli denetçilik için 6 yıl başdenetçilik için 10 yıl mesleki deneyim gerekiyor Sorumlu ortak başdenetçilerin de hisselerin % 10una sahip olmaları gerekiyor Şimdi bir denetim kadrosu 3 asıl 3 yedek toplam 6 kişiden oluşur 3 asılda kademeli olması gerekir yani 1 Sorumlu ortak başdenetçi 1 kıdemli denetçi 1 denetçi olması gerekir Yani 5 smmm A.Ş kurduk derseniz bağımsız denetim talebiniz spkdan geri gelir En az 6 kişi ve yukarıda belirttiğim unvanlara sahip olan kişiler olmalıdır Bir de smmmlerin muafiyetlerden faydalananları haricindekilerin bağımsız denetim lisanlama sınavında başarılı olması gerekir Onu zaten biliyorsunuz Şimdi diyeceksiniz ki 2 yıl nereden çıktı 2 yıl olayı şöyle 2 yıl bir denetim şirketinde fiilen denetçilik yapanlar eğer 10 yıl mesleki deneyime sahipseler Sorumlu Ortak başdenetçi olabilirler Burada mesleki deneyimden kasıt smmm ruhsat alma tarihidir Şimdilik benim söyleyeceklerim bu kadar Bu konuda bildiğim ve tecrübelerimi aktardım Bildiklerim spk tebliğleri ve mevzuatına dayanmaktadır Sormak istediğiniz yada bildiklerimden farklı düşünenler varsa burada bilgi alışverişinde bulunabiliriz yardımlaşabiliri Tüm forumdaki meslektaşlarıma başarılar ve sabırlar dilerim Çünkü mesleğimiz kaanatimice bir sabır mesleğidir İyiçalışmalar

Önceki mesaja ek yapmak istiyorum Sorumlu ortak başdenetçilerin hisselerin %51ine sahip olmaları gerekiyor yanlışlıkla %10u yazmışım düzeltiyorum Saygılarımla

Bağımsız denetim belgesinin fiziki olarak alınma ön koşulu SMMM belgesi olduğu yazılmaktadır? Yani başvuru esnasında sizden SMMM ruhsatınının istendiği nerede yazıyor?

Bu bilginin dayanağı hakkında bilgi sahibi olan var mı?

Syg.

teşekkürler sn önder68

Mrb ben bu sınava başvurmayı düşünüyorum yılda kaç defa yapılıyor ve sınav tarihleri nedir sitede göremedim aydınlatırsanız seviniim tşkler.iyi çalışmalar.

bundan sonra ilk sınav mayısta spk.anadolu.edu.tr den başvuruyoruz..mart başında açılır sanırım..formu tekrar araştırın bilgi var

Öncelikle herkese iyi çalışmalar dileyerek, konu hakkında tecrübeli olan arkadaşlara bir soru sormak istiyorum:
Şimdi bu "Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı Sınavı" na girebilmek için, halihazırda bir Bağımsız Denetim firmasında çalışıyor olmak zorunlu mudur? Yoksa benim gibi, SMMM ruhsatı olup da bir şirkette bağımlı olarak çalışan bir meslek mensubu da bu sınava doğrudan girebilir mi?
Eğer bir bağımsız denetim firmasında çalışmak şartı var ise, bu bağımsız denetim firmasının SPK'dan lisans almış bir firma mı olması gerekmektedir?
İlginiz için şimdiden teşekkürler...Saygılar.

Merhaba Brkcc arkadaş Değerli arkadaşlar sürekli tekrar ediyorum Kusura bakmayın konuyu açıklamak bakımından ben şunada fiilen bir bağımsız denetim şirketinde bulunduğum ve denetimlere katıldığım için olayın pratik boyutunu anlatmaya çalışıyorum Gerçi teorik boyutu hakkında da bilgi sahbi olsak daha çok yaşanmış tecrübelerden yola çıkıyorum Şimdi brkcc arkadaşın sorusuna gelince bir smmm ruhsatınız var bağımsız denetim lisans belgenizi de sınava girip aldınız Bir bağımsız denetim şirketinin kapısını çaldınız yada şirket ortağı olarak kurmaya kalktınız Öncellikle denetimi fiilen yapabilmek yani denetçi sıfatı ile denetime katılmak için bu belgelere sahip olmak yanında bağımsız denetim şirketinin ya ortağı yada bağımsız denetim şirketinin tam zamanlı ssk'lı personeli olmak gerekiyor Yani başka bir firmada bağımlı çalışanlar yada smler şuanki mevzuatta bağımsız denetim yetkisine sahip değiller Arkadaşlar adı üstünde bağımsız denetçi yani bir işletmede bağımlı olanlar bağımsız denetim yapamazlar İkincisi şuanda yürürlükteki mevzuata göre Türkiye'deki bağımsız denetim SPK'ya tabi olarak yapılmaktadır Şuanda Ticaret kanunu halihazırda çıkmadığı için o kapsamdaki denetimden bahsetmiyoruz SPK'dan da yetkilendirilmiş bağımsız denetim kuruluşları en son 96 civarındaydı Onlarda spk'nın sitesinde bilgileri var Genelde 3 büyük şehirde olmakla birlikte Bursa Samsun ve Kayseride de bulunmaktadır Tekrar belirtiyorum bağımlı arkadaşlar sınava girip bağımsız denetim lisans belgesi alsalar bile bir kenarda durur Taki bağımlı olarak çalışmayıp bir bağımsız denetim şirketine ortak yada personel olarak girerler O zaman denetçi sıfatı alırlar Yeni mevzuatta fiilen denetime katılmayanlara 2yıl sonunda bir mesleki eğitimden bahsediyor Bir de denetçilik için 3 yıllık mesleki deneyim söz konusudur O a serbest smmm ruhsat tarihi yada denetim şirketinde geçirilen denetçi tyardımcılığı esas alınır Bu görüşlerimle umarım faydalı olmuşumdur Meslektaşlar arasında paylaşım ve yardımlaşma esastır Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim

Önder Bey,
Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Şimdi kafamdaki soruyu daha iyi anlatabilmek için, ?SERMAYE PİYASASI FAALİYETLERİ LİSANSLAMA SINAVLARI KILAVUZU'ndan, konuyla ilgili kısmın alıntısını yapıyorum. Bakınız ne diyor:

2- SINAVLARA KATILACAK ADAYLAR

2.7- Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Sınavına Katılacak Adaylar

Kurulumuzun Seri: VIII, No: 34 ?Sermaye Piyasasında Faaliyette Bulunanlar İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ? çerçevesinde;

Kurulumuzun finansal raporlama standartları düzenlemelerine göre hazırlanması ve kamuya duyurulması zorunlu finansal tablolar ile diğer finansal bilgilerin, söz konusu finansal raporlama standartlarına uygunluğu ve doğruluğunun bağımsız denetimi ile yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşlarının bağımsız denetim ile görevlendirdiği
bağımsız denetçiler ile bağımsız denetim kuruluşunu temsil ve ilzama yetkili yönetim kurulu başkan ve üyesi, genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür gibi unvanları taşıyan yöneticilerin ?Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Sınavı?na katılarak Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı almaları gerekmektedir.

Benim anladığım kadarıyla, burada, halihazırda, bir bağımsız denetim kuruluşunda çalışmayan, söz gelimi, kendi bürosunda mesleğini icra eden veya benim gibi bir şirkette bağımlı çalışan SMMM'ler ile ilgili bir düzenleme yok. Hatta benim yorumuma göre, bu durumda olanlar bu sınava giremez anlamı çıkıyor.

Aynı kılavuzdan devam edelim;

?IV- Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı için adayların ;
a) Müflis olmamaları ve yüz kızartıcı bir suçtan mahkum bulunmamaları,
b) Sermaye piyasası mevzuatı veya diğer mevzuat uyarınca bağımsız denetim yapma yetkisi iptal edilmiş olan kuruluşlarda yetki iptaline neden olan bağımsız denetim faaliyetlerinde sorumluluklarının tespit edilmemiş olması,
c) Faaliyet yetki belgelerinden biri veya birden fazlası iptal edilmiş yahut borsa üyeliği iptal edilmiş işletmelerde iptalde sorumluluğu bulunan kişilerden olmaması,
d) Sermaye Piyasası Kanununa muhalefetten dolayı haklarında verilmiş mahkumiyet kararının bulunmaması,
e) Sermaye Piyasası Kanunu?nun ilgili maddeleri uyarınca sermaye piyasalarında işlem yapmalarının yasaklanmış olmaması,

şartlarını sağlamaları gerekmektedir.

Bağımsız denetçi yardımcılarının; hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletmecilik, bankacılık, kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler alanlarından birinde en az 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmaları, diğer alanlarda yükseköğrenim görmüş olanların ise sayılan alanların birinde yüksek lisans derecesi almış olmaları zorunludur.
Bağımsız denetim kuruluşlarının bağımsız denetim ile görevlendirdiği bağımsız denetçiler ile bağımsız denetim kuruluşunu temsil ve ilzama yetkili yönetim kurulu başkan ve üyesi, genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür gibi unvanları taşıyan yöneticilerin;
a) 3568 sayılı Kanuna göre serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavir unvanını almış ya da yabancı ülkelerde bağımsız denetim yetkisi sağlayan belge sahibi olmaları,
b) Türkiye?de yerleşik olmaları,
c) Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansına sahip olmaları
d) Sorumlu ortak baş denetçilerin, en az iki yıl süreyle Kurulun listesinde yer alan bağımsız denetim kuruluşlarında sermaye piyasası kurumları ve halka açık ?anonim ortaklıkların bağımsız denetiminde fiilen denetçi, kıdemli denetçi veya baş denetçi unvanını ile çalışmış olmaları,
e) Çalışılan bağımsız denetim kuruluşunda tam zamanlı görev yapmaları,

şarttır.

Bağımsız denetçi ve yöneticiler için yukarıda (a) bendinde belirtilen koşulun sağlanması bakımından; yabancı ülkelerde bağımsız denetim yetkisi sağlayan belgelerin tanınmasında 3568 sayılı Kanunun ilgili hükümleri uyarınca mütekabiliyet esası aranır.

Gördüğüm kadarıyla, burada da sadece, "halihazırda bir bağımsız denetim firmasında çalışanlardan (bağsz.dent.yrd.- bğsz.denetmen v.s)" söz edilmekte.

Siz yanıtınıza "bir smmm ruhsatınız var bağımsız denetim lisans belgenizi de sınava girip aldınız" diye başlamışsınız ve "Arkadaşlar adı üstünde bağımsız denetçi yani bir işletmede bağımlı olanlar bağımsız denetim yapamazlar" diye devam etmişsiniz. Haklısınız bu zaten çok açık ama zaten benim aklımdaki soru, bu bağımsız denetim lisansını almak için SPK lisansı sınavına girip giremeyeceğim. aldıktan sonra bir bağımsız denetim firmasına geçerim veya kendim bir denetim firması kurarım, o ayrı mevzu.

Yani özetle, yukarıdaki alıntılardan, kendi bürosunda mesleki faaliyetini icra eden veya bir firmada bağlı çalışan SMMM'lerin bu sınava girebileceğine dair bir sonuç çıkmıyor bence.

Halen cevabını tam bilmiyorum. Umarım yanılıyorumdur. Halen cevabını tam bilmiyorum.

Saygılar...

Mrb mayısdaki sınav için bende başvuru yapmayı düşünüyorum fakat kafam iyice karıştı şimdi SMMM bürom var eğer bu lisansı alırsam kullanmam için büroyu bırakmam mı gerekiyor?Tam olarak açıklama yapabilirseniz sevinirim .Tşkler.İyi çalışmalar.

Merhaba Brkcc arkadaş benim söz konusu sınav klavuzu okudum Şu anda sınav şartklarını belirleyen Seri:X No:22 Tebliği de biliyorum Pratiği de takip ediyorum Benim şahsi kaanatim smmm olan herkesin sınavlara katılabileceği yönünde daha sonra denetçilik aşamasnda yani bir şirkete denetçi olarak başlayacağınız zaman size soracaklar şimdi denetçilik görevine fiilen başlıyorsunuz ticari zirai veya meslekle ilgili olmayan faaliyetiniz var mı diye size belge imzalatacaklar yani o aşamada sizin bağlı çalışmamız başka faaliyetiniz olmaması gerekiyor Yanlız tebliğden mesleki faaliyetlerle uğraşabilme anlamı çıkıyor Fakat bu seferde tam zamanlı faaliyet söz konusu Ayrıca smmm bürosu olma ayrı bir tartışma konusu Fakat benim kısaca kaanatim şu nasıl ki smmm belgesi alıp ister kullanır ister çalışır ister ticaret yapar ister bağımlı çalışır ister kamuda görev yapar ruhsat başka faaliyetlerde bulunduğu zaman kenarda durur Bence aynı durum burada da geçerli eğer smmm ruhsatınız varsa bağımsız denetim belgesini alabilirsiniz kenarda durur Fakat denetçilik yapacağınız zaman diğer koşullarla birlikte yani tebliğdeki sayılan diğer şartlarla beraber bağımsız denetim belgesini de soracaklar benim kaanatim bu Hatta yanlış hatırlamıyorsam sınav klavuzunda smmm ruhsatının eş zamanlı alınabileceği gibi bir ifade var ?Bakın adaylardan ne isteniyor Zaten siz de belirtmişsiniz IV- Sermaye Piyasasında Bağımsız Denetim Lisansı için adayların ;
a) Müflis olmamaları ve yüz kızartıcı bir suçtan mahkum bulunmamaları,
b) Sermaye piyasası mevzuatı veya diğer mevzuat uyarınca bağımsız denetim yapma yetkisi iptal edilmiş olan kuruluşlarda yetki iptaline neden olan bağımsız denetim faaliyetlerinde sorumluluklarının tespit edilmemiş olması,
c) Faaliyet yetki belgelerinden biri veya birden fazlası iptal edilmiş yahut borsa üyeliği iptal edilmiş işletmelerde iptalde sorumluluğu bulunan kişilerden olmaması,
d) Sermaye Piyasası Kanununa muhalefetten dolayı haklarında verilmiş mahkumiyet kararının bulunmaması,
e) Sermaye Piyasası Kanunu?nun ilgili maddeleri uyarınca sermaye piyasalarında işlem yapmalarının yasaklanmış olmaması,

şartlarını sağlamaları gerekmektedir.

Bağımsız denetçi yardımcılarının; hukuk, iktisat, maliye, muhasebe, işletmecilik, bankacılık, kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler alanlarından birinde en az 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmaları, diğer alanlarda yükseköğrenim görmüş olanların ise sayılan alanların birinde yüksek lisans derecesi almış olmaları zorunludur. Yani burada sınava girmek için bağımlı olmaktan yada sınava gireceklerin büro açıp açamayacaklarından bahsetmiyor Adaylar sadece yukarıdaki koşulları yerine getirmek zorunda Bir de denetçi şartları var Onlarla adaylık şartlarını bence karıştırmamak gerekiyor Bkrcc arkadaş bunlar benim şahsi görüşlerim bence mevzuatta olarak koşulları vurgulamamış yani birazda yoruma bırakılıyor gibi bir hava var Bu konuda farklı düşünenler var Bence Sermaye Piyasası Kurulu'dan sözlü veya yazılı görüş isteyebilirsiniz Ben sizi bildiğim kadarıyla bilgilendirmek istedim Fakat uygulama yeni olduğu için farklı uygulamaları görüyoruz Ben şahsi kaanatimi belirttim Fakat şahsi görüşler SPK'yı bağlamaz Bence 10 kişiye sorsanız 10 görüş ortaya çıkacaktır Onun için bu konuda tek yetkili kurum Spk'dır Biz fiilen denetim kuruluşunda olduğumuzdan sınav aşamasından sonrasını denetçilerin hangi şartlarda spk'ya bildirileceğini fiilen yapıyoruz fakat sınav aşamasında farklı uygulamalarla karşılaşılabiliniyor dediğim gibi bu konuda spk'dan görüş almakta fayda var diye düşünüyorum Tüm meslketaşlarıma kolaylıklar dilerim İyiakşamlar

Arkadaşlar önceki mesajımda spk tek yetkili dediğim için özelden tepki aldım Onu kısaca açıklamak istiyorum Arkadaşlar şimdi lisanslama sınavları konusunda belki bilenleriniz vardır spk ile turmob arasında bir dava söz konusu Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermedi Sınavlar devam ediyor Yani spk konusunda yetkili şuanda spk İkincisi Türk Ticaret Kanunu Tasarısında denetim yetkisi tam olarak belli değil Türkiye Denetim Standartları Kurulu yasası daha çıkmadı Bu ortamda bağımsız denetimde yetkili olarak bir kurum gözüküyor o da spk Halbuki meslektaşlarımızın çoğunluğunun keşke turmob tek yetkili olsaydı yada spk ile bir uzlaşmaya varsaydı diye gönlünden geçiyor Fakat mevcut durum bu Ben sonuçta bir tesbitte bulundum Yoksa durumun böyle olması gerektiği hakkında bir görüş belirtmedim Yoksa ben de turmob üyesi ve delegesiyim Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim Hoşçakalın

Bence sınavı SPK nın yapması çok iyi. Eğer sınavı TÜRMOB yaparsa sınav ücreti en az 300-400 TRL olur belge için de en az 1.000 TRL isterler. Ama SPK sınav için 100 Belge içinde 75 TRL talep ediyor.

Merhaba Koray Erkan arkadaş sınavlar için ücret yatırmakta zorlanan arkadaşlar vardır İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullar ve ülkemizdeki gelir dağılımındaki dengesizlik nedeniyle Yaşamımın bir çok kesitinde sınırlı gelire sahip biri olarak anlıyorum Fakat şuanki sınav ücreti gibi sınırlı bir pencereden bakarsak dar bir kalıpta düşünürüz kanımca Burada tek parametre sınav ücreti değil bir çok parametreler var Genel konjoktür seviye birikim deneyim gibi Bu konu yani halka açık şirketlerim denetimi ve ticaret kanununda şirketler için düşünülen denetim de dahil bu konular kurumlararası yetki açısından değerlendirilecek konulardır Şuanda lehimize görünen durumlar yarın aleyhimize dönebilir Bu nedenle sınavın şu kuruma yada bu kuruma verilsin gibi değerlendirmelerin yanlış olduğu kaanatindeyim Konunun daha geniş açıdan düşünülmesi ve değerlendirilmesi gerektiği fikirdeyim Bu yüzden kanun çıkaranların yasama organının özellikle denetim konusunda üniversitedeki hocalar ve akademik çevrelerin görüşlerinden istifade ettiğini biliyoruz Kanunlaşma aşamasında bizim görüşlerimize kadar inerler mi yani tabanın da görüşleri bir stajyer yada yeni mesleğe giren arkadaşın görüşü alınır mı bu kadar geniş meslektaş kesimi olduğunu düşünürsek zor Fakat bence yine de bu konularla ilgili kafa yoralım düşünelim Yani sonuç olarak elbette düşüneceğiz fikir ve görüş belirteceğiz gerektiğinde tesbitte bulunacağız fakat biraz daha ileriyi düşünerek tecrübeli üstadlarımızın görüşlerinden faydalanarak daha isabetli tesbitlerde bulunabiliriz diye düşünüyorum Bunları Erkan arkadaşıma ve bu görüşte olan diğer genç arkadaşlarıma bir eleştiri olarak değil orta yaşlarda bu duyguları ve düşünceleri yaşamış bu süreçten geçmiş bir meslektaş olarak yazıyorum Paylaşmak her zaman mesleğimizde gereklidir Saygılarımla

Ben bu konuda aklımdaki sorunun yanıtını bir türlü alamıyorum. Şöyle sorayım : üniversiteden yeni mezun olmuş biş işletme mezunu genç bu sınava girebilir mi? Kısa ve net cevaplayabilecek bir meslektaşım varsa çok memnun olucam.
Teşekkürler, saygılar...

BRKCC ' Alıntı:
Ben bu konuda aklımdaki sorunun yanıtını bir türlü alamıyorum. Şöyle sorayım : üniversiteden yeni mezun olmuş biş işletme mezunu genç bu sınava girebilir mi? Kısa ve net cevaplayabilecek bir meslektaşım varsa çok memnun olucam.
Teşekkürler, saygılar...

Merhaba BRKCC;

Evet.

saygılarımla

spk sınavı zor bir sınav değil,spk belgesini alsanızda bir işinize yaramaz benden söylemesiii