fonradar

17103-27103 Sayılı Teşvikler Hk.

elit

Katkı Sunan Üye
"Sigortalının işe alındığı aydan önceki 3 ayda toplam 10 günden fazla sigortalılık halinin bulunmaması gerekmektedir." kanundaki şartlardan biri bu şekilde.saçmalık var gibi . personel yeni işten çıkmış ve son üç aydaki primi 90 gün olduğu için teşvik şartını sağlamıyor. bu durumda yapabileceğimiz başka seçenek varmı? üç ay sigortasız çalışması doğru değil; yasal olarak işçi de işveren de kabul etmiyor. benim sormak istediğim işe girişini yapsak örnek veriyorum 3 ay sonra teşvik alabilir miyiz.

Teşviğin maksadı zaten uzun süredir olan işsizleri işe kazanmadırmak.

• Beğen
Etkileşimler: elit
Alamazsınız, teşvikten faydalanmanız için personelin son 3 ayda en fazla 10 gün sgk lı olması lazım. 11 gün varsa faydalanılmaz, yasal olarak başka yolu da yok.

• Beğen
Etkileşimler: elit
27103 sayılı kanuna göre, 18 yaşından büyük kadınlar için teşvik süresi 18 ay denilmekte. bir işyerinde çalışan bayan personel için 12 ay boyunca teşvikten faydalandık.2022/2 dönem bildirimini yapmak istediğimde teşvike izin vermiyor sistem. ortalamanın altında kaldığı yönünde hata veriyor, fakat ilgili personelin işe alındığı tarihten önceki yılın ortalaması 6 kişi, personele giriş verdiğimiz tarihte çalışan sayısı 9 kişi.ayrıca sgk sisteminde personelin teşvik bitiş tarihi 2022/6. buna rağmen 2022/2 dönemi için teşvike izin vermiyor. sgk sisteminde sorun olabilir mi

Personelin ise alındığında ki ortalama 6 ise öncelikle 2022\ 2 ayına ait normal çalışanları vermeniz gerekmekte ( bunlara emekliler ve diğer teşvikler hariç olacak şekilde ) o şekilde deneyin arkasından 27103 belge türünü verin
2- teşvik onaylar iken eğitim belgesi yoktur mu dediniz birde buna bakın eğitim belgesi vardır diye onayladı iseniz sgk dan diploma onaylanacak,
3- ortalama yil bazında değerlendirme yapıldığı için 2021 yılı calisan sayisi ÷ toplam aya göre ortalamaya tekrar bakın bu sonuc 2022 yili için 5,50-5,99 ise yararlanirsiniz

Merhabalar Sayın Üstatlar,
Muhsgk 1003B şubat beyannamesi onay aşamasında böyle bir ileti geliyor. Ne yapabiliriz?
SGK Mesajı : Sigortalı 4447/geçici 19.md kapsamında, 17103 sayılı Kanun numarası ile bildirilemez hesaplanan ortalama sigortalı sayısına ilave olması gerekmektedir.TC'ler: *** *** * ***

Alacağınız sigortalınin ortalamaya ek olmasi gerekir
örn Alacağınız 17103 tesviklk sigortalı yanında ortalama diyelim 3 yazıyor
o zaman normal teşviksiz sigortalilar en az 3 sigortalı olmak zorunda çünkü tesvikli 3 ve ustunde olursa yararlanirsiniz
Mevcut çalışan ( 3 ) + 17103 tesvikli (3+1) olmalı

• Beğen
Etkileşimler: tpe
Merhaba yeni tescil edilen dosyada şu anda bir personel var bir işçi girişi yapıp diğer işçiyi çıkardığımda teşvik'ten faydalandırabilirmiyim ? Ortalama sorunu yeni tescil dosyalarında yok fakat sorun olurmu? İşletme işçi giriş çıkışlarında teşvik durumunu nasıl değerlendirmeliyim , İyi çalışmalar

Merhaba yeni tescil edilen dosyada şu anda bir personel var bir işçi girişi yapıp diğer işçiyi çıkardığımda teşvik'ten faydalandırabilirmiyim ? Ortalama sorunu yeni tescil dosyalarında yok fakat sorun olurmu? İşletme işçi giriş çıkışlarında teşvik durumunu nasıl değerlendirmeliyim , İyi çalışmalar
Giriş yapacağınız işçinin TCsinden sorgulama yapın.Teşvik çıkar ve ortalama sıfır yazar ise yararlandırabilirsiniz

Giriş yapacağınız işçinin TCsinden sorgulama yapın.Teşvik çıkar ve ortalama sıfır yazar ise yararlandırabilirsiniz
Teşekkür ederim ,soruyu yanlışmı sordum acaba yeni işçi girişi olduğunda önceki işçi çıktığında teşvik bozulur muydu öğrenmek istediğim buydu

Teşekkür ederim ,soruyu yanlışmı sordum acaba yeni işçi girişi olduğunda önceki işçi çıktığında teşvik bozulur muydu öğrenmek istediğim buydu
Teşvik için hem işçinin hem de işverenin gerekli şartları sağlaması gerekmektedir.Sizin durumunuzda işveren halihazırda teşvikten yararlanabiliyorsa işveren ile alakalı problem yok demektir.
Fakat bir işçi çıkıp yerine işçi girmesi durumunda halihazırda olan teşvik devam eder gibi bir durum söz konusu olamaz.
İşçi çıkıp yeni bir işçi girdiğinde tekrar hem işveren hem de işçinin teşvik şartlarına uygun olması gerekmektedir.
Burada yapmanız gereken işe girecek olan kişinin TCsi ile SGK İşveren sisteminden teşvik kontrolüdür.Yeşil renkli teşvik çıkar ise ortalama işçi sayısına ilave oluyor ise teşvikten yararlandırırsınız.

• Beğen
Etkileşimler: tpe