18-19 Kasımda Yapılan SMMM Sınavı ....

arkadaşlar bu sınava giren varsa lütfen görüş bildirsin maliyet muhasebesi dersi sınavında 2. sorudaki verilere baktığımda bir hata gördüm bunu farkeden varmı...

asal maliyet: 30.000
tam maliyet: 50.000
değişken maliyet : 42.000
normal maliyet : 48.400 olarak verilmiş :bu durumda sabit ve değişken genel üretim giderleri soruluyor.

değişken 12.000 sabit 8.000 dersek değişken maliyet 42.000 olur doğal olarak; ama normal maliyet 48.400 olmaz.

değişken 4000 sabit 16.000 dersek kullanılan kapasite 0,90 olduğuna göre ; 14.400+4000+30.000=48.400 olur. ama bu seferde verilen verilere göre değişken maliyet =42.000 olmaz

bu durumu açıklayabilecek arkadaş varmı ?

arkadaşlar normal maliyette sıkıntı olduğu söylenmiş! Bende farkettim sınavda! Ancak sorunun normal maliyetle bir ilgisi olmadığı için bence büyük ihtimalle hocaların gözünden kaçmış! Öküzün altında deve aramanın anlamı yok! Hocalar sadece sorduğu sorunun cevabını bekliyorlar! O yüzden endişelenecek birşey olduğu kanaatinde değilim

arkadaşlar normal maliyette sıkıntı olduğu söylenmiş! Bende farkettim sınavda! Ancak sorunun normal maliyetle bir ilgisi olmadığı için bence büyük ihtimalle hocaların gözünden kaçmış! Öküzün altında deve aramanın anlamı yok! Hocalar sadece sorduğu sorunun cevabını bekliyorlar! O yüzden endişelenecek birşey olduğu kanaatinde değilim

serkan3507 ye cevap

sayın arkadaşım öküzün altında buzağı aramak olarak yorumlaman yanlış.
(sen deve aramak demişsin ama neyse )sorunun normal maliyetle alakası olmadığı için diye bir cümle kurmuşsun ama sorunun normal maliyetlede çok yakından alakası var.sonuç itibariyle bakarsan verilen verilerin tamamı aynı işletmeyle alakalı ve aralarında bir tutarlılık olması gerekir.hocanın gözünden kaçtı diye ben onun düşündüğü gibi düşünmek zorunda değilim.sonuçta bana sorulan soru '' sabit ve değişken genel üretim giderleri ''nin tutarları değilmi? ben istediğim yoldan giderek sonuca ulaşabilmeliyim.normal maliyet yöntemini tercih ettim ve sonuca ulaştım. bence bu soru hatalı ve her iki mantıklada hangisiyle olursa olsun çözüm yapan arkadaşların cevapları kabul edilmeli. nasıl oluyorda hem soru normal maliyetle alakalı olmuyor. değişken maliyet ve kullanılan kapasiteye düşen sabit maliyet normal maliyetin bir unsuru değilmi?

kullanılan kapasite=0,90 olduğuna göre

sabit genel üretim gideri 16.000 olursa

değişken genel üretim gideri 4.000 olur

16000 x0,90=14.400 olmazmı

normal maliyet yöntemi= 14.400+4000+30.000 =48.400

alsana cevap bunun yanlış neresinde ?