18 Kasım Finansal Muhasebe Yorumlarınız

rıza özbek

Katkı Sunan Üye
Öncelikle bütün arkadaşlara geçmiş olsun. Kasa Hesabının Ters bakiye vermesini nasıl hallettiniz. Benim yaptığım bankalar aracılığıyla yapılan tahvil satma işini bankaya atmadan direk kasaya giriş yaptımda ters bakiye düzeldi. Ne derece doğru yapmışım bilemiyorum. Başka bir formül de bulamadım. 3000 yll başka kasaya girebilecek bir unsur yoktu.

2.sorum: Yevmiye kayıtlarımda %90 hata yok. Dönem sonu işlemlerini Yaptım.Kar Zarar hesaplarını kapattım. Büyük defterleride yaptım. Yalnız gelir tablosu yarıda kaldı. Dolayısıyla bilançoda yetişmedi süre azlığından. Acaba bilanço gelir tablosu kaç puan vardır. Yevmiye kayıtları geçer not almak için yeterli olur mu? Görüşlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

sayın rıza özbek
kasadaki sorunu bende sizin gibi hallettim. başka bir yol yoktu sanırım.
bende süre azlıından kapanış kayıtlarını yapmadan direkt gelir tablosu vew bilançoyu yaptım.
ama defteri kebir kayıtlarında hata yaptım sanırım. bilançoyu tutturamadım. kontrol şansımda olmadı.

merhaba,
finansalda 1. ve 2. soru bağlantılıydı ama banka mı kasa mı giriş yapılacaktı açıklık yoktu.
kasadan tahvil satışı günümüzde nedenli geçerli bir uygulama tartışılır.
ben banka girişi yaptım stopajınıda ayırdım öyle kayıt ettim.
kasayada 397 hesaptan giriş yaptım
doğrudur yanlıştır dönem sonunda ama, uzun süre düşündüm ihtimal dahi vermediğim birşeydi kasaya tahvil satışının direkt girmesi.

sayın meslektaş
397 hesabı kasaya aldım dediniz.
397 alacak bakiyesi veren bir hesaptı yanılmıyorsam.
yaptığınız kaydı yazabilirmisiniz.

bahsi geçen tahvil satışı direkt merkez bankasına veya hazıne yapıldı olarak düşünülerek (ne kadar doğru ise) kasaya giriş yapmamız gerekiryordu. Ayrıca tahvil in ihraç tarihi de belli olmadığı için stopaj a konu mu oda ayrıca tartışılır.

200 ytl ciro pirimine hak kazanma ile ilgili soru vardı

onu yapan nasıl yaptı kaydı gönderebilirmisiniz
ben yaptım ama doğruluğundan emin değilim

O kadar çok işlem vardı ki ben sadece şunu söyleyeyim

Net Karı: 1.896,?? buldum

sayın rimes,
açılış bilançosunda alacak bakiyesiyle devreden bir hesaptı kabul ediyorum dönem içinde kapattım.
tahvil satışını kasaya girmemden dolayı kasa ters verincede tekrar kasaya 397 den giriş yaptım.
sonuç olarak 1 maddeyi yanlış kayıt ettim kabul ediyorum.