%18 KDV Alınan Malın %8 KDV'li Satışı

Üyelik
27 Haz 2005
Mesajlar
48
Şirketimiz satmak amaçlı bir tıbbi cihazı ithal ederken gümrükte %18 KDV ödedi.Ancak bu malın satışını yaptığımız resmi kurum bunu tanı amaçlı almasından dolayı %8 KDV ile alabileceğini ve Maliyenin böyle bir imkan sağladığını belirtiyor.
Bu durumda %18 KDV ile aldığımız malı %8 KDV ile satar isek Maliye ile başımız derde girer mi?
Olası bir incelemede bize hesap sorulur mu?
 
Üyelik
1 Haz 2005
Mesajlar
367
Merhaba,

17/01/2005 tarihli, KDV 25 sayılı sirküler 10.maddesinde KDV nin %8 uygulanması için kapsam belirtilmiş....

Saygılarımla,
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
7
Sayın Sinerji,
Gümrükte %18 olarak ödediğiniz KDV'ni dikkate almadan, yurt içinde satış yaptığınız kurum, kuruluş ve firmaların BKK'ında belirtilen şekillerde kullanılacağını göz önüne alarak (sağlık amaçlı) % 8 oranda KDV hesaplayabilirsiniz. A
 
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
15
Sayın sinerji, bana kalırsa sizin gümrükte, ithalde alınan kdv'niz yanlış oran üzerinden hesaplanmış.Çünkü sizin bu malı ithal ederken cihazın bededi üzerinden hesaplanacak kdv oranı aynı malın yurt içinde ki teslimlerinde hesaplanan oran yani %8 olmalıydı.Bu cihazın yurt içi teslimlerinde uygulanan kdv oranı son yasal değişiklikle artık %8 olduğu için sizinde bu cihazı ithal ederken üzerinden hesaplanması gereken kdv oranıda %8 olmalıydı.Bu durumda böyle bir tezatta doğmayacaktı.
Ama siz bu cihazı kdv oranlarında ki değişiklikten önce yani %18 iken ithal ettiyseniz o zaman yapacak bir şey yok.Ama eğer bu tıbbi cihazların kdv oranı %8'e düştükten sonra ithal ettiyseniz bence ilgili gümrük müdürlüğüne başvurarak fazla ve yersiz ödediğiniz kdv'yi geri alınız.
 
Üst