18 Yaş Altı Bağ-kur Süresi Yardım

Arkadaşlar ben 13 yaşında iken 1998 yılında babam vefat etti ve şirkette ki payı bize dağıtıldı. 2008 yılına kadar şirkette hissedar olarak gözüktüm.Muhasebeci sanırım bildirim yapmadığı için 10 yıllık borcunuz var diye bir tebligat gelmişti. O zamanlar bu işlerden anlamadığımız için borcu öğrenmek için SGK ya gittiğimiz de sistemde borcunuz gözükmüyor deyip yolladılar. Daha sonra şirkette ki hisseler tek bende toplandı 2008 de kendi bağ kurumu ödemeye başladım.Şimdi geçmişe dönüp bakınca 10 yıllık bağ-kur geçmişi var o zamanlar çocuktuk anlamıyorduk. Bu durumda ben 10 yıllık borcu geçmişe dönüp ödeyip çalışma gün sayıma ekletebilir miyim? Bu konuda 1979 yılında çıkan kanuna göre sanırım 18 yaş altı bağkurlu da olsanız gün sayısına eklenmiyor diye madde var ama benim durumum mecburi bağkurluluk olduğu için size danışmak istedim. Ayrıca en azında 10 yılı olmasa da 18 yaşından sonra ki 5 seneyi saydırmak için başvuru yapsam dikkate alırlar mı?

bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

30.04.2008de 60 aydan fazla bağkur borcu olanların borçları silindi, günleri de silindi. Siz 2008de gittiğinizde onun için borç çıkmamıştır. Aynı şekilde 2015de (12aydan fazla borcu olanlar) ve 2018de de borçlar ve günler silindi.

Silinen günlerinizin eklenmesi için Bağkur İhya başvurusu yapabilirsiniz. Kısmi ihya olmaz. Ancak şu an başvuru yaparsanız yüksek bir rakam çıkacaktır, dönem dönem yapılandırmalar oluyor, öyle bir zamanda başvuru yaparsanız ödeyeceğiniz rakam çok çok daha fazla düşecektir. Beklemeniz ve takip etmeniz (acele bir durum yoksa) daha faydalı olur diye düşünüyorum.

30.04.2008de 60 aydan fazla bağkur borcu olanların borçları silindi, günleri de silindi. Siz 2008de gittiğinizde onun için borç çıkmamıştır. Aynı şekilde 2015de (12aydan fazla borcu olanlar) ve 2018de de borçlar ve günler silindi.

Silinen günlerinizin eklenmesi için Bağkur İhya başvurusu yapabilirsiniz. Kısmi ihya olmaz. Ancak şu an başvuru yaparsanız yüksek bir rakam çıkacaktır, dönem dönem yapılandırmalar oluyor, öyle bir zamanda başvuru yaparsanız ödeyeceğiniz rakam çok çok daha fazla düşecektir. Beklemeniz ve takip etmeniz (acele bir durum yoksa) daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Takip ediyor olacağım yapılandırmaları.