fonradar

18 Yaşından Küçük Çocuğun Tedavisi İçin Ücret Ödemeyin!

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
12.12.2008 Erdal AYDIN

13 yaşındaki kızımı ateş ve öksürük şikayeti ile hastaneye götürdüm. Ancak Bağ-Kur'a prim borcumdan dolayı SGK'dan provizyon almadıkları için çouuğumu muayene etmediler. 80 YTL ücret ödersem muayene edebileceklerini söylediler. Bende 'Param olsaydı Bağ-Kur borcumu öderdim' dedim. Hastanenin yaptığı doğru mu? A.R/İstanbul

Kanunun en önemli yeniliklerinden biri de 18 yaşını doldurmamış olan çocukların ana ve babalarının sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın ve herhangi bir şart aranmaksızın sağlık hizmetlerinden yararlanmaları imkanının getirilmesidir. Bu yüzden 18 yaşına kadar çocukların tedavileri için provizyon alınsın yada alınmasın muayene ve tedavileri için ücret ödemeyin. Bu tedavi ücretlerini devlet karşılamaktadır.
_________________________________________________[size=10pt]
Acil durumlarda hastadan para istenir mi?

* Eşimi karın ağrısı nedeniyle İstanbul'da özel bir hastanenin aciline götürdüm.. Acilde görevli doktor muayene ettikten sonra kendisinin pratisyen olduğunu apandisit veya kis ruptürü olabileceğini bunun için de genel cerrahi ve kadın doğumcu bir doktorun görmesi gerektiğini söyledi. Ancak uzman doktorların muayeneleri mesai saatleri dışında olduğundan SGK'dan faydalanamayacağımızı ücretli olarak yaptırırsak uzmanları çağıracaklarını söyledi. Acilde yapılan işlemlerin ücretsiz olduğunu bu uzmanlarının hemen muayene etmeleri gerektiğini ve ücret talep etmemeleri gerektiğini belirttim. Bunun üzerine bu saate SGK'dan provizyon alamadıklarını, bu yüzden bizim hakkımızda bir işlem yapılamayacağını söylediler. Acilde muayenelerde provizyon yapmadan ve ücret ödemeden yararlanmamız mümkün değilmi? Biz yanlış mı biliyoruz. Mesai sonrası işlemler de acilde tedavi olurken uzman doktorlar için özel ücret ödeyecek miyiz? S.A./İstanbul

Acil hallerde sözleşmeli veya sözleşmesiz tüm hastanelerin hiçbir hastadan ücret talep etmeksizin gerekli muayene ve acile yönelik tıbbı işlemlerin yapılması gerekmektedir. Acil durumda uzman doktorlar çağırılması gerekiyorsa devlet onlara konsültasyon ücreti olarak ödemektedir. Bundan dolayı hiçbir şekilde mesai saatleri içinde veya dışında acillerde muayene ve müdahale ücreti alınmaması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) acil durumlarda yapılan tüm işlemler için provizyon şartı da aramamaktadır.