180 Nolu Hesap Enflasyon Düzeltmesi Hk.

Merhaba, iyi akşamlar dilerim

Sayın arkadaşlar.. 180 nolu hesapta gider-avans niteliği taşıyan ödeme tutarları var. Elektrik trafo işlemlerinin devri için bir kent planlama Şirketi ile sözleşmeye dayalı anlaşma yapıldı.. 2022 Aralık döneminden beri Şirkete ödeme yapilmakta. Ödenen tutarlari 180 borç 102 alacak yaptım.. Nisan/2023 döneminde fatura kesildi. Daha sonra avans ödemesi yapılmaya devam edildi..şimdiye kadar sadece bir kez fatura kesildi, 180 nolu hesabın 31.12.2023 bakiyesi 178.500,00 TL

Arkadaşlar ben bu tutara enflasyon düzeltmesi yapacak mıyım. Avans vb ödemeler, sözleşmeye dayalı ise parasal kıymet olarak dikkate alınır diye not tutmuşum seminerlerde fakat sirküler de detaylı bir açıklamaya rastlayamadık, yine de emin olamadım.
Ne yapmalıyım

Merhaba, iyi akşamlar dilerim

Sayın arkadaşlar.. 180 nolu hesapta gider-avans niteliği taşıyan ödeme tutarları var. Elektrik trafo işlemlerinin devri için bir kent planlama Şirketi ile sözleşmeye dayalı anlaşma yapıldı.. 2022 Aralık döneminden beri Şirkete ödeme yapilmakta. Ödenen tutarlari 180 borç 102 alacak yaptım.. Nisan/2023 döneminde fatura kesildi. Daha sonra avans ödemesi yapılmaya devam edildi..şimdiye kadar sadece bir kez fatura kesildi, 180 nolu hesabın 31.12.2023 bakiyesi 178.500,00 TL

Arkadaşlar ben bu tutara enflasyon düzeltmesi yapacak mıyım. Avans vb ödemeler, sözleşmeye dayalı ise parasal kıymet olarak dikkate alınır diye not tutmuşum seminerlerde fakat sirküler de detaylı bir açıklamaya rastlayamadık, yine de emin olamadım.
Ne yapmalıyım
180 hesabin parasal olmayan kiymet kabul edilerek enflasyon duzeltmesine tabi tutulabilmesi icin ''pesin odenmis olmasi ve icinde bulunulan donemde gider hesaplarina atilmamasi şartlarını taşıması lazim.
555 seri no.lu Tebliğde;
Peşin ödenen ve cari dönem içinde ilgili gider hesaplarına kaydedilmemesi gereken, gelecek döneme (yıllara) ait giderler.

Bu hesabın enflasyon düzeltilmesine tabi tutulabilmesi için bir harcama yapılması gerekmektedir. Tahakkuk gereği bu kayda atılan tutarlar enflasyon düzeltilmesine tabi tutulmayacaktır.
Yukarida yaptiginiz isler ise bu sartlari tasimadigindan enflasyon düzeltilmesine tabi tutulmayacaktır.