turkcell

19-29 Yaş Arası Vergi Muafiyeti Hakkına

Üyelik
16 Eyl 2013
Mesajlar
10
Konum
bursa
Merhaba,

Ben şuanda özel bir firmada bilgi işlem uzmanı olarak çalışmaktayım. İnternet üzerinden e-ticaret ile bazı ürünlerin satışını yapmak istiyorum.

Ama sizde taktir edersiniz ki kredi kartı uygulamaları için en azından şahıs firması olması gerekiyor. Sizlere bu konuda bir kaç sorum olacaktır.

1- ÖZel firmada çalışırken kendi iş yerimi açabilir miyim ? Açarsam vergi muafiyetinden yararlanabilecek miyim ?

2- Vergi muafiyetinden faydalanırken sadece fatura kesimlerinde gelir gider vergisinden mi bahsediliyor yoksa tüm vergiler mi ( stopaj vs )

3- Özel firmada çalışırken kendi iş yerimi açsam ssk ödemelerimde bir problem oluşur mu ve aynı zamanda bağkur ödemek zorunda mıyım ?

Şimdiden teşekkür ederim.
 
Üyelik
22 Ağu 2013
Mesajlar
15
Konum
MALATYA
Merhaba;
1- Kendi işyerinizi açabilirsiniz herhangi bi sıkıntısı yok.Yaşınız uyuyorsa vergi muafiyetinden de faydalanabilirsiniz.
2- Vergi muafiyetinden kasıt sadece gelir vergisidir.
3- Başka bir firmada çalışmanızın ssk açısından bi sıkıntısı yok burada bağkurunuz otomatik olarak durur ve bağkur için bi ödeme yapmanız gerekmez.
iyi çalışmalar...
 

aşkınbulduk

Tanınmış Üye
Üyelik
20 Ara 2008
Mesajlar
2,365
Konum
istanbul
aklıma bişey geldi,

sigortalı çalışırken başka bir işte çalışılamaz ( sözleşme harici)
sigortalı çalışırken kendi işini kurması yasal mı acaba ? yoksa buda sözlşemeyle düzenlenebilirmi ?

nerden geliyor böyle sorular aklıma :)
 
Üyelik
18 Ağu 2010
Mesajlar
4
Konum
ESKİŞEHİR
sigortalı olarak bir iş yerinde çalışan kendi iş yerini açabilir ... bağkur ödemez ... sigortasında eksik gün olursa o günler bağkurlu olur ve bağkur ödenmesi gerekir . yani sigortanın kesintisiz 30 gün olması gerekir ...
 

5520

Katkı Sunan Üye
Üyelik
2 Tem 2012
Mesajlar
330
Konum
ankara
Bu yeni gelir vergisi tasarısında yer alan ancak henüz yasalaşmamış bir düzenleme. Bu düzenleme ile hayatlarında ilk defa ticari faaliyete atılacak olanların gelirlerinin belirli bir dönem gelir vergisinden müstesna tutulmasını sağlıyor
 
Üst