193 Hesap ile ilgili

Osman Evren

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaslar

Fırma daha önceki yıllarda 193 hesapta birikmiş banka faiz stopajlarını hiç mahsup etmemiş bu dönem ki geçicide 2009 ilk 3 ayının mı sadece mahsup edebilirim yoksa geçmiş yıllarıda edebilir miyim ?

Saygılarımla

Ynt: 193 Hesap ile ilgili

dönemsellik gereği sadece 3aylığı edebilirsin bana göre..

Geçmiş yıllarda kullanmadıklarım ne olucak peki ?

sayın osman bey bu 193 hesaptaki mahsup edilmeyen rakam sizin vergi dairesinden alacağınız ve bu alacağınızı geçici vergiye ve diğer vergilere mahsup talep edebilirsiniz bence her ne kadar tebliğlerde mahsup edildikten sonra kalan vergi alacağı mahsup edilecek densede bu normal olması gereken prosüdür olduğu için yani muhak- kak mahsup edilir düşüncesiyle yapılan bir işlem olduğu için bence bu vergininde mahsubunda bir sıkıntı olacağı- nı sanmıyorum siz genede GVK.169,194,233 ve 241 nolu tebliğleri okuyun derim,kolay gelsin.

GEÇMİŞ YILLARDAKİNİ beyannamede gösterdiyseniz sorun yok
ama beyannamede indirmediyseniz artık beyannamede düşemezsiniz

Ayrıntılı cevaplarınız için Teşekkür ederim

yani ozaman o dönem benim 642 hesabım çalışmasa bile ben mahsup edilecek tevkifat tutarına bir tutar yazabilirim ?

sn.Evren

Geçmiş yıllarda kullanmadıklarınızı beyannamede kullanamazsınız. Bu yılki ilk 3 aylık dönemdeki stopajları mahsup etmelisiniz. Diğer stopajları yapacağınız muhasebe kayıtları ile kapatın

Sayın Manasse cevabınız için teşekkür ederim

Geçmiş senelerdekileri nasıl kapatacağım ?

Saygılarımla

geçmiş senelerdekini nasılsa stopajı bankadan düşüyolar en uygunu banka hesabıyla kapatmanız

Değerli Büyüklerim

Ben geçen sene boyunca biriken faiz stopajını ( kullanmadığım ) bu sene ilk geçiciye neden mahsup edemeyim ki ?

Saygılarımla

geçmiş yıllardaki stopajları muhasebe kayıtlarınıza almışsanız (ki almışsınızdır zaten) bunları ters kayıt yaparak kapatmalısınız..

geçmiş dönem stopajları bu dönem geçici vergide kullanamazsınız..

İlhan bey ters kayıt 193 e alacak diğer hesap nedir ?

Saygılarımla