2 aylık Personel Emekli oldu ? Kıdem tazminatı Hakedişi var mıdır ?

İyi forumlar olsun arkadaşlar.
Şirket olarak Kamuya bağlı bir kurumda 1.Şubat.2013 tarihinde hizmet vermeye başladık.
Kurumun varolan firma personeli kadrosunda çalışmakta olan bir Personel 29 Mart'ta Emekli oldu.
Şimdi ise Kurum bizden kişiye ait tazminat hakkını ödememizi istiyor.Sizce bu normal midir?
Kişi kurumda 10 yılı aşkın süre hizmet veriyor . biz şubatta sözleşme yaparak ihale ile aldığımız hizmete başlıyoruz ve bu hizmetteki personelden birisi 2 ay sonra emekli oluyor.Yani 1 yıllık hizmeti yok.Bize düşen nedir anlamış değilim.Mevzuatı inceliyorum idari şartnameyi inceliyorum işin içinden çıkamadım .Çok amatörce olduğunun farkındayım ancak cevaplarınıza göre hareket edicem.Şimdiden teşekkür ederim hepinize.

Kurumun bize yazmış olduğu yazıda şöyledir ;

"Kurumumuzda firmanız elemanı olarak çalışan ve 29/03/2013 tarihinde emekliliğe hak kazanan ..... .......'ın kıdem tazminatının ilgili kişiye ödenmesi hususunda gereğini rica ederim."

Sizin de belirttiginiz uzere, 10 yillik bir caisan , 2aydir calisan degil,
10yillik calisan da sozlesmesi sona erdirildiginde kidem tazminatina hak kazanir dogal olarak.
Isyeri-is sozlesmesi- isin devrinde ;
Devralan isveren ve devir eden Isveren birlikte sorumlu tutulsa da, 10yildir ayni kurumda calismis biri icin, ust isveren olan kurumun da asli sorumlu oldugunu dusunuyorum.
2 ay once devraldigim bir iste 10yildir calisan biri icin kidem tazminati odemeyi ben olsam ben de istemem.
Kidem tazminati icin ana isveren kurum ve son isverene dava acarak tazminati talep etmesini onerirdim.

Siz en iyisi bir avukata danisin bu konuyu bence

personel ,haklarını bağlı olduğu (çalıştığı ) kurumdan alır. siz devir sözlşemesi yaparken bu konulara ait bir madde var mı , ne şekilde alında ona bakmak gerek. devir alındı ise , tüm brç ve alacakları ile almış oluyorsunuz.avukat ile sözleşmeden yola çıkarak görüşmeniz daha iyi olacak sanki .
ama kişinin tazminat hakkı korunmuş olması gerekiyor. her halikarda , personel bu ödemeyi alacaktır.
belki siz , kurumdan hak iddia edebilirisniz.

Olayımızı ilgisi itibariyle 1475/M.14 ve 4857/M.6 çerçevesinde çözümlemeliyiz
Konuya ilişkin her iki maddenin ilgili kısımları ve yargı kararlarına da baktığımızda;

Kıdem tazminatı yönünden , son işverenin son ücret üzerinden ve tamamından sorumlu olacağı mümkün ise de, devreden işverenin kendi dönemiyle ilgili kısımdan sorumlu tutulamıyacağı anlamına gelmez,tamam son (devralan)işveren ödesin ama devralan işveren devirden önceki döneme ilişkin kısmı-miktarı devreden işverenden talep edebilir,vermez ise rücu davası açılmasını öneririm,