2. El Araç Alırken "Pert" Olmayın

• Konbuyu başlatan T U R K O
  • Başlangıç tarihi
T

T U R K O

Ziyaretçi
Can KANTAR

Geçenlerde bir okurumdan elektronik posta aldım. Kendisi bir araç almış, alırken kontrol ettirmiş bir sorun yok. Otomobilini üzerine aldıktan sonra bir sigorta acentesine giderek kasko yaptırmak istemiş ve sigorta şirketi otomobili kasko yapamayacağını söylemiş. Nedeni sorulduğunda aracın pert araç listesinde olduğunu öğrenmiş. Ve okurum yıkılmış tabii, verdiği parayı da geri alması mümkün değil. Ve bana yazmış bundan sonrasında kimse kendisi gibi mağdur olmasın diye?

Konuyu biraz araştırdım. Pert araç deyince kullanılamayacak durumda araç anlamına gelmeyeceğini öğrendim. Kısmi pert araçlarda bu kapsam içerisine giriyormuş. Bazı otomobil parçaları çok pahalı olduğundan astarı yüzünden pahalıya geleceği anlaşılan araçlar uygun fiyatlara satılıyormuş. Alan oto tamiraneleri de oradan buradan topladıkları parçalarla aracı eskisinden daha iyi görünüme getirip satıyorlarmış. Kısmi pert olan araçların ruhsatlarına pert kaşesi vurulmadığından tekrar trafiğe çıkmasında bir sakınca yok. Burada vatandaşların çok dikkatli olmaları gerekiyor.
...
Tamamı