fonradar

2. El Yazar Kasada Stopaj

Arkadaşlar vergi mükellefi olmayan birinden yazarkasa aldık. Gider pusulası düzenledik.Gider pusulasında stopaj kesintisi yapacakmıyız. Bu konuyu araştırdım ama kafam karıştı kimisi stopaj var kimisi yok diyor.İlgili kanun maddesiyle cevaplarsanız çok sevinirim. (yazarkasayı aldığımız kişi şu an mükellef değil nihai tüketici )

Ynt: 2.el yazarkasada stopaj

ben de bu konuyu araştırmıştım, her kafadan bir ses çıkıyor. En son 444 0 189 maliyeyi aradım. stopaj yok dediler. o şekilde kestim. Vergi dairesi de bir şey demedi..

Ynt: 2. El Yazar Kasada Stopaj

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI
Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü

Sayı : B.07.1.GİB.4.34.16.01/GVK/94-13-

Konu: İkinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımında, gider pusulası düzenlendiğinde, gelir vergisi kesintisinin olup olmadığı hk.

İlgi : Tarihsiz dilekçeniz.

İlgide kayıtlı dilekçenizde, bilgisayar alış-satış işi ile iştigal ettiğinizi, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi aldığınızda, gider pusulası tanzim ettiğinizde, stopaj kesintisinin olup olmadığını sormaktasınız.
193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu?nun 3946 sayılı Kanun?un 22. maddesiyle değişik ?Vergi tevkifatı? başlıklı 94. maddesinde; ?Kamu idare ve müesseseleri , iktisadi kamu müesseseleri, sair kurumlar, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar, dernek ve vakıfların iktisadi işletmeleri, kooperatifler, yatırım fonu yönetenler, gerçek gelirlerini beyan etmeye mecbur olan ticaret ve serbest meslek erbabı, zirai kazançlarını bilanço veya zirai işletme hesabı esasına göre tespit eden çiftçiler aşağıdaki bentlerde sayılan ödemeleri (avans olarak ödenenler dahil) nakden veya hesaben yaptıkları sırada, istihkak sahiplerinin gelir vergilerine mahsuben tevkifat yapmaya mecburdurlar.? denilmektedir.
Aynı maddede hangi ödemelerin vergi tevkifatına tabi olacağı sayılmış olup, 13.bendinde ?Esnaf muaflığından yararlananlara mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemelerden? gelir vergisi tevkifatı yapılacağı belirtilmiştir.
Bu hükümlere göre, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemelerini esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden almanız durumunda, ödeyeceğiniz bedel için ?gider pusulası? düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak, bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek yoktur. Esnaf muaflığından yararlananlara ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımları karşılığında yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı tabiidir.

Öte yandan, söz konusu emtiaların gelir vergisi ve kurumlar vergisi mükelleflerinden alınması halinde ise, Gelir Vergisi Kanunu?nun 37.maddesindeki ticari kazanca ilişkin genel hükümlere göre ?fatura? düzenlenerek işlem yapılması gerekir.
Bilgi edinilmesini rica ederim.

Başkan a.
Grup Müdür V.

yazıda bilgisayarda stopaj kesintisi yok diyor.yazar kasada yok demiyor.arkadaşlar ben yazar kasada % 5 kesinti var olduğunu biliyorum.

yazıda

Bu hükümlere göre, ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemelerini esnaf muaflığından yararlanmayan ve vergi mükellefiyeti olmayan nihai tüketicilerden almanız durumunda, ödeyeceğiniz bedel için ?gider pusulası? düzenlemeniz gerekmektedir. Ancak, bu bedel üzerinden gelir vergisi tevkifatı yapılmasına gerek yoktur. Esnaf muaflığından yararlananlara ikinci el bilgisayar ve bilgisayar malzemesi alımları karşılığında yaptığınız ödemelerden gelir vergisi tevkifatı yapılacağı tabiidir.

diyor..

Y.kasa iş kapatılınca mükellefin şahsına ft kesilir. Artık y.kasa şahsın evindeki mobilya, televizyon gibidir. Mükellefiyetini sonlandıran şahısta artık nihai tüketicidir. Nihai tüketicide stopaj yoktur.