2 Nolu Kdv Beyannamesi

EYLÜLDURU

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar,

2 no.lu Kdv Beyannamesini hangi durumlarda düzenlememiz gerekiyor bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Ynt: 2 Nolu Kdv Beyannamesi

Konu biraz kapsamlı sanırım bu nedenle bir cevap gelmemiş, hangi durumlarda düzenleneceğine ilişkin topluca bir liste ben görmedim. Ancak KDV kanunu madde 9 ile ilintili tebliğlere bakarsanız bilgi edinebilirsiniz.

Firmanıza kesilen kdv tevkifatlı faturalar için düzenlersiniz bu beyannameyi. Evet bu konu çok kapsamlı ve değişik kdv tevkifat oranları vardır. Normal kdv dönemlerinde düzenlenen bir beyanname olup eğer o ay size gelen faturalarda bir kesinti yoksa düzenlemenize gerek yoktur.

atakan005 ' Alıntı:
Firmanıza kesilen kdv tevkifatlı faturalar için düzenlersiniz bu beyannameyi. Evet bu konu çok kapsamlı ve değişik kdv tevkifat oranları vardır. Normal kdv dönemlerinde düzenlenen bir beyanname olup eğer o ay size gelen faturalarda bir kesinti yoksa düzenlemenize gerek yoktur.

Konu kapsamlı biliyorum ancak ben ana hatlarıyla öğrenmek istiyordum. Sizin de dediğiniz gibi tevkifatlı faturalar için 2 nolu kdv veriyoruz. Onun dışında dar mükellefiyete tabii olanlardan yaptığımız mal-hizmet alımı nedeniyle ve de beldelsiz mal-hizmet alımı tespit edildiğinde 2 no.lu kdv beyannamesini dolduruyoruz. Bunun dışında 2 nolu Kdv beyannamesini uygulama da sık rastlanan hangi durumlar da düzenliyoruz. İyi Çalışmalar

tevkifata tabi işlemler listesi ismmo da var örneğin et alımı ve güvenlik hizmeti alımı gibi şayet bu hizmet kdv hariç 670 tl yi aşıyorsa tevkifata tabi oluyor ve kdv 2 beyannemesi ile de beyan ediliyor...

Yurtdışı hizmet ithalatında da kdv 2 veriyoruz.

Güncel Tevkifat oranları diye google yaz istersen ordan aşağı yukarı çıkartabilirsin neler olduğunu

Yanılıyor olabilirim ama genel anlamda Tevkifatta sınır yok diye biliyorum.Birkaç tebliğde ilgili sektör ile ilgili kendine özgü tevkifat sınırında bahsediliyor.