2005 Yılı İşyeri Kira Geliri İstisnası

umut

Katkı Sunan Üye
merhabalar,

2005 yılı işyeri kira gelirleri istisnası ne kadardır ?

Sayın umut,

2005 yılı mesken kira gelirleri istisnası, 2.000 ytl dir. Fakat işyeri olarak kiraya verdiği yerlerin de bulunması halinde, konut olarak kiraya verilen yerler için, aşağıda yer alan diğer şartları da taşımak kaydiyle istisnadan yine yararlanmak mümkündür.

İstisna, gerçek usulde ticari kazancı, zirai kazancı veya serbest meslek kazancı olmayanlara tanınmıştır. Eğer, dairesini konut olarak kiraya veren bir kişinin, aynı zamanda bir ticari kazancı veya serbest meslek faaliyeti varsa, istisnadan yararlanması söz konusu olamayacaktır. İyi çalışmalar...

böyle bir geliri yok ise 15.000 ytl midir yanlış hatırlıyor olabilirim

Merhaba...

Evet doğru hatırlıyorsunuz. Konut olarak kiraya verilen gayrimenkullerden elde edilen kira gelirleri tamamiyle beyana tabi iken işyeri olarak kiraya verilip üzerinden stopaj yapılmış kira gelirlerinin beyan edilmesi, brüt tutarları toplamının -2005 yılı için- 15 milyar lirayı (15.000 YTL) aşması şartına bağlıdır. Kolay gelsin...

tugba_cag' Alıntı:
Sayın umut,

2005 yılı mesken kira gelirleri istisnası, 2.000 ytl dir. Fakat işyeri olarak kiraya verdiği yerlerin de bulunması halinde, konut olarak kiraya verilen yerler için, aşağıda yer alan diğer şartları da taşımak kaydiyle istisnadan yine yararlanmak mümkündür.

İstisna, gerçek usulde ticari kazancı, zirai kazancı veya serbest meslek kazancı olmayanlara tanınmıştır. Eğer, dairesini konut olarak kiraya veren bir kişinin, aynı zamanda bir ticari kazancı veya serbest meslek faaliyeti varsa, istisnadan yararlanması söz konusu olamayacaktır. İyi çalışmalar...

SEVGİLİ TUGBA_CAĞ

bahsettiginiz rakamlar konut kira geliri elde edenler için . Ama umut kardeşimizin sorusu işyer i kira geliri elde edenler için

2004 yılında bu rakam 14.000 ytl idi zannedersem 2005 yılı için 15.000 ytl ve eger bu gelir satpaj kesintisine tabi tutulmuş ise beyanname verilmeyecek( 15.000 ytl ye kadar).ama işyeri kira geliri elde edenlerde hiç stopaj kesintisi yapılmamış ise gelir tutarı ne olursa olsun beyan edilecektir.

iyi çalışmalar

Merhaba,
Sayın Tuğba Çağ'ın belirttiği tutar mesken kira gelirlerindeki istisna tutarıdır.
Gelir Vergisi Kanununun "Toplama yapılmayan haller" başlıklı 86. maddesine göre 2005 yılında elde edilecek stopaja tabi tutulmuş işyeri kira gelirinin 15.000,00 YTL'nı aşmaması halinde beyanname verilmez.

Kod:
       Toplama yapılmayan haller:
       Madde 86. - Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmez.
     a).....
     b).....
     c) Vergiye tâbi gelir toplamının [(a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç] 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye'de tevkifata tâbi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları,
     d).....

Sayın AyAşAr ve Sayın Tamer bey,

Söylediklerinizin aynısını bende yazmıştım... :) Sanırım serverlarımızda aktarım olduğu için mesajlarımız geç ulaşıyor... İyi çalışmalar...

Merhaba,
Arkadaşlar galiba bana ait olan (en uzun sürede mesaj yazma) rekorunu yine kırdım. Ben bir mesaj yazana kadar 3 tane yeni mesaj yazılmış. :)

Ama yinede yasal dayanağı yazmış olduğum ve neden 15.000,00 YTL için beyanname verilmiyor diye merak edenler varsa onların merakını gidermiş oldum diye kendimi avutuyorum. :)

Sayın AyAşar

Son cümlenizde "kira geliri elde edenlerde hiç stopaj kesintisi yapılmamış ise gelir tutarı ne olursa olsun beyan edilecektir."
denilmektedir.

Bir düzeltme yapmak istiyorum.GVK madde 86. tevkifata tabi tutulmamış gayrimenkullerden elde edilen kira istisnası 2005 yılı için 800,00 YTL 'dir.
Yani basit usule tabi bir mükellefe işyerinizi kiraya verdiyseniz ve şayet kira tutarı 2005 için 800,00 ytl yi aşmıyorsa gmsi beyannamesi vermek zorunda değilsiniz.
Saygılarımla.