2006 2. Dönem Geçici Verginin Hesaplanması Hk ?

Ogrenci

Katkı Sunan Üye
Merhaba

2006/1. dönemde geçici vergi oranı %30 hesaplanmıştı. 2. Dönemde hesaplama yapılırken 2006/ 01-06 dönemi karı için %20 hesaplanacak herhalde. Yoksa 1.döneme isabet eden kısım için %30 2. döneme isabet eden kısım için %20 hesaplanıp iki tutarın toplanmasıyla ödenecek vergi bulunmayacak değil mi?

Tereddüte düştüm de

Tersi olsaydı yani vergi oranı yükseltilseydi yine aynı şekilde mi hareket edilecekti.

teşekkürler

2006/1-6 dönemi için toplam özerinden %20 hesaplanacak

2006/1-3 dönemde %30 olarak hesaplanan vergi çıkan vergiden düşülecek.....

Vergi oranı yükselseydi ve uygulama 01/01/2006 tarihinde geçerli olsaydı evet yüksek vergi oranında hesaplanacaktı...

2003 yılında da bir değişiklik yapılmıştı..O zamanda aşağıdaki şekilde bir uygulama yapmıştık..
Alomaliye'nin arama sayfasından buldum bu örneği...

Ben de tereddüde düştüm...Örnekteki gibi bir uygulama yaparsam alacaklı oluyoruz..
Fakat M.Hayri Andaç üstadın dediği gibi bir uygulama yaparsam ödeme çıkıyor...
Acaba hangisi doğru..Uygulama yapan varsa aydınlatırsa memnun olacağım...

İşte örnekle 2003 yılındaki oran değişikliği sonrasındaki uygulama..

Örnek: Vergilendirme dönemi takvim yılı olan bir ticari kazanç mükellefi, birinci geçici vergi döneminde 4 milyar lira geçici vergi matrahı beyan etmiş ve bu matrahın % 15’i oranında hesaplanan geçici vergiyi ödemiştir. Mükellefin 6 aylık bilançosuna göre kazancı 9 milyar liradır. Mükellef tarafından beyannamenin hesaplanan geçici vergi satırına yazılacak tutar 4 milyar liranın % 15’i olan 600.000.000,-TL ile kalan 5 milyarın % 20’si olan 1.000.000.000,-TL’nın toplamı olan 1.600.000.000,-TL olacaktır. Beyannamede aşağıdaki tutarlar görülecektir.

Geçici Vergi Matrahı 9.000.000.000
Hesaplanan Geçici Vergi 1.600.000.000
Önceki Dönemlerde Hesaplanan Geçici Vergi 600.000.000
Ödenmesi Gereken Geçici Vergi 1.000.000.000
Mahsup Edilecek Tevkifat Tutarı 0
Mahsup Edilecek Geçici Vergi ve Tevkifat 600.000.000
Ödenecek Geçici Vergi 1.000.000.000

2003 yılının ikinci geçici vergi dönemine ilişkin yukarıdaki açıklamalar, 2003 yılına ilişkin izleyen geçici vergi dönemlerinde de geçerli olacaktır.

Yukarıda gelir vergisi mükellefleri baz alınarak yapılan açıklamalar kurumlar vergisi mükellefleri açısından da geçerlidir.

Merhaba

Toplam altı aylık yani ikinci dönemde çıkan karı %20 ile çarpıp geçici vergiyi bulacaksınız 1 dönemde ödenen geçici vergiyi aynen mahsup edeceksiniz aradaki farkı ödeyeceksiniz.

2003 yılındaki uygulamayı göz önüne almayın.

İyi çalışmalar dilerim

S.M. BÜLENT TOPRAKTAN KÜTAHYA

Geçici vergi adı üstünde geçici vergidir.

Yüksek enflasyon dönemlerinde konulmuştur. Amacı maliyenin vergi alacağını enflasyon karşısında korumasıdır.

Geçici vergi (bütçe vergi de diyebilirim) kümüle hesaplanır ve nihai vergi arasında sapma varsa hesaplaşılır.

Basit olarak bir önceki dönede hesaplanan vergiyi unutarak yeni dönede yeniden hesaplayınız ve sonuçları karşılaştırınız.