2011 yeni iş kanunları hk

ben 2008 yılından beri aynı otelde çalışmaktayım. son 2 aylık maşımız (aralık 2010-ocak 2011) alamadık ama bi umut deyip beklemekteyiz..
sağdan soldan duyduğuma göre ( emin değilim ) yeni yasada haksız yere işten çıkarılınca kıdem + ihbar ve 6 brüt maaş hakkımız oluyomuş. daha önceki yasada işe dönüş davası açıp 4 net 4 brüt alabiliyomuşuz. ben tam olarak yasaları bilmediğim için sizlerden yardım istiyorum.
1) böyle bir yasa resmi gazetede yayınlandımı yada yürürlüktemi?
2) işyerim beni çıkarırsa ne gibi haklarım oluyor ve izlemem gereken yol?
3) işyerim bana sözleşme sunarsa ve kabul etmezsem ne olur? ( 27 ay aralıksız çalışıyorum yani kadroluyum)
yani kaba taslak sözleşme maaş indirimi ve şirket değişikliği içeriyor.
arkadaşlar yazdığınız cevaplar inanınki en az 800 kişiyi ilgilendiriyor ve 300 kişi kesin olarak cevaplara göre hareket edecek.

Ynt: 2011 yeni iş kanunları hk

şuanda ayrılırsanız tabi gerekli resmi işlemleri yaparak,kıdem ve ihbar alabilirsiniz..

Ynt: 2011 yeni iş kanunları hk

agres2ve ' Alıntı:
ben 2008 yılından beri aynı otelde çalışmaktayım. son 2 aylık maşımız (aralık 2010-ocak 2011) alamadık ama bi umut deyip beklemekteyiz..
Şu anda ücretlerinizin ödenmemesi sebebiyle işten ayrılırsanız, kıdem tazminatına hak kazanırsınız ancak kendiniz ayrıldığınız için ihbar tazminatı alamazsınız.Hoş maaşlarınızı ödemeyen işyerinin, ayrıldığınız için kıdem tazminatınızı hemen ödeme ihtimali de pek yok, o nedenle iş mahkemesinde alamadığınız maaşlarınız ve kıdem tazminatınız için dava açmanız gerekir.
sağdan soldan duyduğuma göre ( emin değilim ) yeni yasada haksız yere işten çıkarılınca kıdem + ihbar ve 6 brüt maaş hakkımız oluyomuş. daha önceki yasada işe dönüş davası açıp 4 net 4 brüt alabiliyomuşuz. ben tam olarak yasaları bilmediğim için sizlerden yardım istiyorum.
Yürülükte olan iş kanunu 4857 sayılı iş kanunudur ve bahsettiğiniz gibi haksız yere işten çıkarılma durumunda otomatik olarak hak kazanılan bir 6brüt maaşa hak kazanma durumu mevcut değil.İşinize haksız sebeple son verildiği iddiasıyla açacağınız işe iade davasını kazanmanız durumunda, 4 aylık sürenin çalışmışsınız gibi tüm haklarına ve ücretlerine kavuşmanız ve işverenin işe iade almaması durumunda en çok 8 aya kadar işe başlatmama tazminatı almaya hak kazanabilirsiniz.Bu 8 ay maksimum süre olup, çalışma sürenize, işyerindeki görevinize vs. göre mahkeme tarafından belirlenir.