2015 den İadeler Nasıl

2015 yılında satılan mallar 2016 iade geldiği için direk mal alımı gibi işlenecek satıştan iadeler kullanılmayacak değil mi?

2015 yılında satılan mallar 2016 iade geldiği için direk mal alımı gibi işlenecek satıştan iadeler kullanılmayacak değil mi?

evet

İadenin ertesi yıl içinde yapılması hali; Satış işlemlerinin bir önceki yıl içinde yapılması halinde yıl sonunda envanter çalışmaları sırasında fiili stoklar sayılıp, satılan malların maliyetleri gelir tablosuna yansıtılır ve mali tablolar kesinleşir.
İadenin bu işlemlerden sonra yapılması halinde artık yapılan işlem bir iade işlemi değil bir mal alış işlemi gibi muhasebe kayıtları yapılmalıdır.
---------------------- ------------------------
153- ticari mallar hesabı
191- indirilecek kdv hes.
320 satıcılar hesabı
---------------------- --------------------------

evet

İadenin ertesi yıl içinde yapılması hali; Satış işlemlerinin bir önceki yıl içinde yapılması halinde yıl sonunda envanter çalışmaları sırasında fiili stoklar sayılıp, satılan malların maliyetleri gelir tablosuna yansıtılır ve mali tablolar kesinleşir.
İadenin bu işlemlerden sonra yapılması halinde artık yapılan işlem bir iade işlemi değil bir mal alış işlemi gibi muhasebe kayıtları yapılmalıdır.
---------------------- ------------------------
153- ticari mallar hesabı
191- indirilecek kdv hes.
320 satıcılar hesabı
---------------------- --------------------------

Ferhat üstadım selamlar. Bu konu üzerinde en çok kafa yorduğum konulardan biri benim içinde. Yukarıda yaptığınız kayıt konusunda sizinle mutabıkım. Yalnız şu nokta kafama takılıyor. Biz bu iade aldığımız malı ilk satın aldığımızda kayıtlarımıza maliyet bedeli ile kaydediyoruz. Daha sonra üzerine kâr koyarak satışı yapıyor ve maliyet bedelini 621 hesaba aktarıyoruz. Şimdi yukarıdaki kayıtta 153 hesaba alınan değer malın ilk maliyet bedeli değil kâr dahil tutar oluyor. Ben bu şekilde işlemlerde malın ilk maliyet bedelini 153 hesaba kâr kısmını ise 681 hesaba alıyorum. Sizin bu konuda fikriniz nedir acaba? Tabi birde 681 hesaba alınan değerin vergi matrahından düşülüp düşülememe noktası var. Değerli fikirlerinizi paylaşmanızı rica ederim.