2016/3 Smmm Yeterlilik Sınav Soru ve Cevapları

Ankarada sınava giren mardinden gelen bir bayan kardeşimiz vardı maliyet muhasebesinden çıktıktan sonra konuşmuştuk 3 ay kursa gittim falan demişti lütfen bu forumda okuyorsa özelden yazsın önemli

Arkadaşlar benim 3 dersim kalmıştı bu dönem Finansal Muhasebe ve Finansal Tablolar Analizinden ilk kez Maliyet Muhasebesinden ikinci kez sınava girdim,
Maliyet Muhasebesinde geçen sınav hakkımı yediler yanlış cevap anahtarı yüzünden 75'lik kağıdıma 25 verdiler itirazı ettim notum yine 25'te kaldı,
İstanbul odasında yetkili bir tanıdığıma bu sorunumu anlattım , aşırı itiraz olduğundan bahsetmişti ,
Hatalarını anladılar ama hatalarından dönemediler bu yüzden çok basit iki soru ile maliyet muhasebesindeki dava süreçlerinden kurtulacaklarını hesapladılar doğal olarak bun de bu dersten geçtim.
Finansal tablolar analizindeki sorular beni şok etti iki adet bilanço iki adet gelir tablosu hazırla aradaki farkları bul , yüzdelerini hesapla üç veri için yorum yaz
Bütün bu işlemlerin puan değeri sadece 50 zaten bunları yapıp bitirdim diğer 5 soruya 10 dakikam kalmıştı,
Bilançoyu düzgün hazırlamadıysan oran sorularının cevabı da yanlış oluyor , çok zahmetli beyin yorucu yetiştiremediğim bir sınav oldu 40 - 55 arası bir puan bekliyorum hayırlısı,
Finansal muhasebeyi de daha önce sınava girseydim geçerdim şöyle ki ders çalışırken hesap numaraları ve hesap isimleri ezberlemeye konsantre olmaktan konu bütünlüğüne tam çalışamadım, meğerse cevap kağıdının en arka sayfasında tekdüzen hesap planı tüm ayrıntıları ile yazıyormuş,
bunu bilseydim geçerdim, ama bu dönem geçemedim,
Hepimize başarılar

Ankara odasının hocası tarafından c.tesi gecesi genel tekrar yapmıştık Kızılayda bir dersanede,ordaki hoca Maliyette tarihi bir yığılma olduğunu ve bu sefer kolay çıkma ihtimalini olduğunu söylemişti ve öylede oldu...Sanırım bu kolaylık sınav değerlendirmedede kendini göstercektir ve Maliyetteki yığılma oldukça azalacaktır...

Bu dönem hukuk ters köşe yaptılar. 1. Sorunun ne olduğunu hoca tek başına çözememiş o kadar yani...
Genel olarak hukuk değerlendirme notları kıt mı acaba

Evet canan hanım katılıyorum size bu dönem hukuktan ters köşe yaptılar. Sınav tarihlerinde ilk defa bu kadar ilginç, kitaplarda bile olmayan konulardan soru sordular. En kolay sözel ders gibi gözüken hukuk şimdi başımın belası oldu . Benimde bir tek hukuk var. Oysaki sınavdan önce 80 rahat alırım diye tahmin ediyordum. Şimdi ise tam sınır gibi gözüküyor 50 ye bile razıyım :) bakalım hayırlısı. Soru ve cevapları yayınlayan tüm kurumların hepsinde farklılıklar var ( bir kurum canlı yayında çözüyor soruları sonra yazılı açıklıyor aynı hoca onun söyledikleri ve yazdıklarında bile farklılıklar var) buda bize denk geldi.

Ankarada sınava giren mardinden gelen bir bayan kardeşimiz vardı maliyet muhasebesinden çıktıktan sonra konuşmuştuk 3 ay kursa gittim falan demişti lütfen bu forumda okuyorsa özelden yazsın önemli

Bende 500 bine 250 bin buldum maliyette.

2.soruda küsüratlıydı baya. Tüm sınavların Soru ve cevapları ****nın sitesinde mevcut

Kardeş yana döne arıyorsun sınavdan beri çok merak ettim kurs arıyorsan çok iyi bir hoca var tavsiye edebilirim

smm 500.000 TL

Brüt satış karı 250.000 TL

arkadaşlar ben satışların maliyeti tablosunu özet şeklinde yaptım yani o uzun şeklinde yapmadım. acaba oradan puan kırparlar mı?

saygılar,

İnşallah kırmazlar diyim ama ben 3 kere girdim maliyete. Biraz eksik yapınca komple çizip atıyorlar maalesef.

İnşallah sende yapmazlar aynısını. Başarılar

Tesmerin kendi soru ve cevaplarında değişik değişik cevaplama şekilleri var kimine şekil çizip ayrıntılı yazmışlar kimine direkt yazıp geçmişler. Kendileri n yaptığını biliyor mu acaba. Tek dersim vardı ve oda maliyet muhasebesi Matematiksel dağıtım doğru. SMMM tablosu rakamlar bazında doğru ancak şekil çizmedim gelir tablosu özet şeklinde bürüt satışların altına yurt içi satışlar yazmadım. Artık bırakırlarsa vicdanlarına 50 verseler yetecek. Ancak kalırsam kesin itiraz edeceğim.

Çok geç açıklanıyor o zaman. Geçip kaldığımız dersleri bilmeden ne ara hangisine hazırlanacağız?

Ankarada sınava giren mardinden gelen bir bayan kardeşimiz vardı maliyet muhasebesinden çıktıktan sonra konuşmuştuk 3 ay kursa gittim falan demişti 100 bekliyordu lütfen bu forumda okuyorsa özelden yazsın önemli

ankara odasının hocası tarafından c.tesi gecesi genel tekrar yapmıştık kızılayda bir dersanede,ordaki hoca maliyette tarihi bir yığılma olduğunu ve bu sefer kolay çıkma ihtimalini olduğunu söylemişti ve öylede oldu...sanırım bu kolaylık sınav değerlendirmedede kendini göstercektir ve maliyetteki yığılma oldukça azalacaktır...

2017/1 maliyet sınavına gireceklere şimdiden allah yardımcınız olsun demek lazım.