2024 ve ileriki yıllar Enflasyon Düzeltmesi!!

Merhaba,

580 enflasyon duzeltme sonrası zarar 6 milyon çıktı 2024 yılında kar etkisi zarar etkisi ne olur? Bu kadar gelir etkisi mi olacak..

Dahası Beni düşündüren enflasyon muhasebesi 2026 sonuna kadar devam edecekmiş, aktif kiymetlerdeki fark hesapları şişmeye devam edecek bunlar nasıl sıfırlanacak 648-658 hesapları ile mi.. Uykusuzluk çekmeye başladım artık

2023 yılı bilançonun enflasyon düzeltmesine tabi tutulmasından kaynaklanan düzeltme sonrası tespit edilen geçmiş yıl karları vergiye tabi tutulmaz, geçmiş yıl zararları zarar olarak kabul edilmez.. Geçiş dönemi atlatildiktan sonra 2024 ve sonrası ortaya çıkacak ilgili dönemlerin bilançolarınin enflasyon düzeltmesine tabi tutulmasından kaynaklanan geçmiş yıl karları vergiye tabi tutulacak, geçmiş yıl zararları zarar kabul edilecek.. 2023 yılı gelir gider etkisi (kar/zarar) yaratmadığı için nasıl gelir gider etkisi yaratacak anlayamadım!

2024 yılında 580 hesap bakiyesi gelir etkisi yaratacak. Yani vergi matrahını arttıracak. Özellikle yüklü geçmiş yıl zararları olan firmalar için sıkıntılı bir durum olacak.

Bu arada 2024 1.dönemi için enflasyon düzeltmesi uygulamıyoruz değilmi?