260 Hesap ile ilgili

Ant Z

Tanınmış Üye
Merhaba

260 Hesapta bir ürünün satış hakkını 5 sene süreli satın aldığımız için itfa süresinide ona göre hesapladık ve amortisman ayırıyorduk.

Fakat ürünün satışından vazgeçildiği için bu lisans bedelinin amorti etmediğimiz tutarını nasıl kapatabilirim ?

Teşekkür ederim

Saygılarımla

Ynt: 260 Hesap ile ilgili

sayın antz lisans bedelinin 5 yıllık hakkı ödendi ve geri ödenmesi gibi bir durum yoksa tabiki itfa edemediğiniz kısmını lisansın iptal edildiği dönem itibari ile direk gider yazıp kapatmanız lazım ,bu MSUGT.lerine göre açıklanan tek düzen hesap planı açıklamasına göre 260,268 hesapların detayıda bunu gösteriyor ve aynı zamanda VUK.nunu amortisman mevzuundada durumu bundan ibarettir ve bu şekilde yapılmasına bir engel yoktur,kolay gelsin.

hadisat'a katiliyorum .kalan kisimi direkt olarak gider yazabilirsiniz .

Bende giderleştirdim ama sonradan kafama takıldı

özel maliyet olsa giderleştiriyoruz

ama mesela demirbaş amortisman süresinden önce kullanılmaz hale geldi amorti edilmemiş tutarı giderleştiriyor musunuz?

Teşekkür ederim

Saygılarımla

sayın antz VUK.nunu ilgili 313 ile 321.ci maddeleri kapsamında anlatılan amortisman mevzuunda bu sizin dediğinizle ilgili sıkıntılı bir durum yoktur,amortismana tabi sizin olan bir demirbaşla aynı durum değildir bu durum ve burda bir nevi özel maliyetle aynı değerlendirilebilecek bir mevzu vardır ve kullanım süresi gibi algılamak lazım ve bu süre öncesinde bitmiş ama hala amorti edemediğiniz bir durum var ortada ve hala siz bunu bu hakkı kaybetmiş olduğunuz halde amortisman yolu ile giderleştirmek bence bu dediğim maddelerdeki amortisman mevzuuna ters düşer ve o açıdan yukarda ilk yazımda dediğim gibi yapılan bir uygulamanın sıkıntı olacağını pek sanmıyorum kanunun ilgili madddelerine göre,kolay gelsin.

Sağolun Teşekkür ederim

İyi Çalışmalar