262 Kuruluş ve Örgütlenme Giderleri

sera

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar elinizde 262 nolu hesabın işleyişiyle ilgili örnekler var mı?Genelde bktığımda hesabın işleyişi ve 5 yılda itfa olacağı yazılmış. Ama ayrıntılı örnek pek bulamadım.Yardımcı olurmusunuz?

Ynt: 262 Kuruluş ve Örgütlenme Giderleri

İşletmenin kurulması, yeni bir şubenin açılması, işlerin sürekli olarak genişletilmesi için yapılan ve karşılığında maddi bir değer elde edilmeyen giderlerin aktifleştirilmeleri durumunda izlendiği hesaptır. 5 Yılda amortisman yoluyla itfa edilir. Bu gibi giderler aktifleştirilmeyerek direk giderde yazılabilir.

Firma veya kooperatifin kuruluş tescili yapılana kadarki masraflarını atıyoruz biz sadece ama tabi şube açılışı örgütlenme vb giderleride atabilirsiniz ama mesela şube acikisindaki giderleri genelde gider hesaplarına yansıtılıyor

Ben örnek istemiştim arkadaşlar bu bilgiler bende de var.

Nasıl bir örnek istiyorsunuz herşey açık değil mi?

Kayıtlar

262 Kur.ve örg.gid. x
191 İndirilecek kdv x
100 Kasa x

Amortisman kaydı

770 Genel yönetim giderleri x
268 Birikmiş amort. x

Anonim ve Limited Şirketlerin kuruluş esnasında yaptığı giderlerin harcama kalemleri şu şekildedir;

- Etüd giderleri,
- Proje giderleri,
- Statü giderleri,
- Kuruluşla ilgili diğer giderler
- kuruluş sırasında avukat, danışman gibi kişilere ödenen ücretler
- Kuruluş esnasında ödenen noter, harç ve ilan giderleri.

örneğin,
XYZ Limited şirketi 50.000.-TL sermaye ile A ve B şahısları tarafından kurulsun.
Ortaklarından Bay A, şirketin sermayesinin %004 ünü Rekabet kurulu adına yatırsın.
Kuruluş sırasında noter ve tescil masrafı 500.-TL, 90.-TL KDV si olmak üzere 590.-TL ortak Bay A tarafından ödensin.

-------------------/--------------------
501. 50.000
500 50.000
A- 25.000
B- 25.000
sermaye taahhüdü
--------------------/-------------------

---------------------/------------------
262.Kur.Örg.Gideri 20
331. Ort.Borç 20
Ortak A

Rekabet kuruluna ödenen tutar
---------------------/------------------

--------------------/-------------------
262.Kur.Örg.Gid. 500
191.İnd.KDV 90
331.Ort.Borç 590
Ortak A
Noter,tescil harcaması
-------------------/---------------------

aktifleştirilen bu kuruluş giderleri işletme faaliyete geçtiği yıldan sonra harcamaların yapıldığı yıldan itibaren 5 yıl içinde amortismana tabi tutularak itfa olunur. Özel maliyetler gibi Kuruluş örgütlenme giderlerinde de Hızlandırılmış amortisman yöntemi kullanılmaz.

262 kuruluş gideri

arkadaşım peki banka senetlerimizi bozdurduktan sonra bizden masraf talep ediyor ya o işlem için bu hesap uygunmudur. :confused::confused:

Brüt maaşını bilmiyorum ama AGİ de kesinti yapmayacaksınız. Bekar bir çalışanın 45,63 ytl ye kadar gelir ver.tah. çalışanın kendisine ödenir. 45,63 ytl'yi aşan rakamlar gelir verigisi olarak ödenir. Sözgelimi (1) *eksik gün çalışması ile g.v. 51,75 ise 51,75 - 45,63= 6,12 g.v. tah. olacaktır. 45,63 gene çalışanın kendisine ödenecek. (2) * eksik gün çalışması ile g.v. 26,55ytl ise bu 26,55ytl nin gene hepsi çalışana ödenecek. vergi tah. etmeyecek.

Save your time and get on time success in Exam A00-211 toefl exams by using our latest braindumps - 70-687 and other superb exam pass resources of pittstate and www.mica.edu and join Northwood University best of luck.

Son düzenleme: