270 saat fazla mesai

anemus

Katkı Sunan Üye
Merhaba
Bir işçi bir yıl içinde toplam 270 saat fazla mesai yapabiliyor, Günlükte 3 saatten fazla mesai yapmıyor.
270 saatin hesaplaması, bir yıl içinde 90 gün mesai kalabilir şeklindemi

Ynt: 270 saat fazla mesai

anemus ' Alıntı:
Merhaba
Bir işçi bir yıl içinde toplam 270 saat fazla mesai yapabiliyor, Günlükte 3 saatten fazla mesai yapmıyor.
270 saatin hesaplaması, bir yıl içinde 90 gün mesai kalabilir şeklindemi
Fazla çalışma sınırlamaları işyerine ilişkin olmayıp, işcilere ve korumaya ilişkindir.
-...bir yılda 90 gün ifadesi; 1475/M.35-b bendinde belirtilmişti,4857/M.41 de bu ifadeye rastlamıyoruz,ama içtihat kararlarında "Dairemiz yılda 90 gün ve 270 saat le sınırlı olarak sözkonusu hükümlerin geçerli olduğunu kabül etmektedir."(Yarg.9.HD.2008/923 E.)
- yıl da 270 saat, hergün değil ama farklı günlerde ,günde 1-2-3 olabilir,illaki yılda 90 gün aşılamaz da değil ,önemli olan haftalık 45 saatin aşılmaması ve 63cü madde ile 11 saati aşmamak önemli.Zira haftalık 45 saat aşılmasa da günlük 11 saat üzerindeki çalışmalar ile geceden sayılan gece 7.5 saatin üzeri çalışmalarda fazla çalışma sayılmaktadır.
- işcinin yılda 270 saat den yukarı fazla çalışma yapması/yaptırılması uygun görülmemekte ise de, yapılmış/yaptırılmış olması ve ispatı halinde ücretinin ödenmesi gerektiği açıktır.

haftada 45 saat çalşıyorum cumartesi 13:30 dahil ve hergün ve hergün enaz 1 olmak üzere mesai ücreti verilmeden mesaiye kalıyorum elimde tüm giriş çıkış saatlerim var ne yapmalıyım ?

legend1907 ' Alıntı:
haftada 45 saat çalşıyorum cumartesi 13:30 dahil ve hergün ve hergün enaz 1 olmak üzere mesai ücreti verilmeden mesaiye kalıyorum elimde tüm giriş çıkış saatlerim var ne yapmalıyım ?
a-önceden fazla çalışma için onayınız alınmamış olsa da itirazınız olmamış çalışmışsınız ancak ne var ki ücretini alamamışsınız
b-fazzla çalışma ücretinin ödendiğinin ispat yükümü işverene ait ise de ücret alacağının varlığının ispatı size ait dolayısıyle önce fazla çalışmanın ispat edilmesi gerekir ki ücret alacağınız doğmuş olsun
c-"ne yapmalıyım";işverenden talep etmek yada bakanlığa şikayet,sonuç ödense de!..(zor) bundan sonra "örtülü baskı"daha da artacağından problem,stres,verimsizlik başlayacak, ardından bilumum tartışmalar, neticede iş ilişkisi sürdürülemez boyutlara varacak(....bu gidişle nihayet bir gün ipler kopacak)
d-hizmet(sözleşme)devam ederken, bu konuda ücret alacağınızın olduğunu düşünerek şikayetci olmanız yada işverenden talepte bulunmanız (mümkün isede)işverenle çekişme içine girmiş olacağnızdan bu durumdan zararlı çıkma ihtimaliniz var.
Bu nedenle;aylık maaş bordrosu(ücret pusulası)nda fazla mesai sütunu boş ise, ayrılan yada çalışanlar içinden tanıklık yapacaklar var ise ,elinizdeki kayıtlarda sağlıklı bilgiler içeriyor ise haklı durumda olabileceksiniz.