28 ekim öğleden sonra iş kazası bildirimi?

Bildiğiniz üzere 28 ekim 2011 öğleden sonrası bütün kamu kurumlarınca tatildi. Benim sizlere sormak istediğim soru şu ???

Diyelim ki bir işçi 26 ekim 2011 çarşamba günü iş kazası geçirdi.
Bizim çalışma ve sosyal güvenlik e bildirme süremiz kazadan sonraki 2 iş günü olduğuna ve 28 ekim 2011 de 2inci iş güne tekamül ettiğine göre öğleden sonrada bildiremediğimiz için sizce sonuc ne olur
teşekkürler :-\

Ynt: 28 ekim öğleden sonra iş kazası bildirimi?

Ceza yersiniz :)

'' - İşverenlerin ve işçilerin yükümlülükleri

MADDE 77. -
...

İşverenler işyerlerinde meydana gelen iş kazasını ve tespit edilecek meslek hastalığını en geç iki iş günü içinde yazı ile ilgili bölge müdürlüğüne bildirmek zorundadırlar.
... ''

Malesef ceza kesilebilir. Çünkü adam rahatlıkla 27'sinde aklın neredeydi der. Derler çünkü başıma geldi daha önce. Dolayısıyla bildirebileceğiniz ilk tarihte hemen bildirimi yapın derim size. Daha fazla geç kalmamak adına. 2 kuruma da bildirim devam ediyor diye biliyorum. Bunu da atlamayın lütfen.

evet iki kurumada bildirimin devam ettiğini biliyorum.
ssk ya 3 iş günü
çalışma ve sosyal güvenlik kurumunada 2 iş günü
ama mevzu 2 inci iş gününün yarım gün resmi tatil olması yani süre daha dolmadı ama nasıl işlem yapılıyor onu bilmiyorum doldumu deniyor dolmadımı deniyor mantık olarak bakarsak daha dolmadı. ama işleyiş nasıl bilemiyorum.

evrakları postaya atsaydınız keşke

Keşke bildirim yapmış olsaydınız, bu şekilde cezalı duruma düşmüşsünüz. 28 Ekim öğleden sonrasının resmi tatil oluşu sizi kurtarmaz maalesef...

bu gibi durumlarda iş kazasının saati önem kazanıyor , eğer iş kazası 26 Ekim öğleden sonra olmuş ise, kazadan sonra 2 iş günü dolmuş olmaz, öğleden sonrada resmi tatil olduğu için pazartesi öğleden önce bildirildiği zaman ceza durumu ortadan kalkar.