29-30 Haziran Yeterlilik Sınavı Soru ve Cevapları

MALİYET MUHASEBESİ
1. Soru2009 / 2. Dönem 1. Sorusu ile aynı, rakamlar bile aynı40 Puan
2. Soru2009 / 2. Dönem 2. Sorusu ile aynı, rakamlar bile aynı60 Puan

DENETİM
1. Soru2011 / 1. Dönem 5. Sorusu ile aynı30 Puan
2. Soru2012 / 2. Dönem 2. Sorusu ile aynı30 Puan
3. Soru2012 / 1. Dönem 2. Sorusu ile kısmen aynı40 Puan

HUKUK
1. Soru2012 / 1. Dönem 1. Sorusu ile aynı25 Puan
2. Soru25 Puan
3. Soru2011 / 1. Dönem 1. Sorusu ile aynı25 Puan
4. Soru25 Puan

VERGİ
1. Soru25 Puan
2. Soru25 Puan
3. Soru25 Puan
4. SoruSayısal 2012 2. Döneme benzer25 Puan

FİNANSAL MUHASEBE
1. Soru100 Puan

MESLEK HUKUKU
1. Soru2010 / 2. Dönem 2. Sorusu ile kısmen aynı20 Puan
2. Soru20 Puan
3. Soru2008 / 2. Dönem 2. Sorusu ile kısmen aynı20 Puan
4. Soru2008 / 3. Dönem 4. Sorusu ile kısmen aynı20 Puan
5. Soru20 Puan

ANALİZ
1. SoruYatay analizi40 Puan
2. SoruOran analizi25 Puan
3. Soru2010 / 3. Dönem 2. Sorusu ile aynı15 Puan
4. Soru20 Puan

Geçmiş yıl soruları ile karşılaştırırsak bence bu dönem daha kolaydı. Şahsen ben en çok Hukuk-Vergi ve Meslek’ten zorlandım. Bu arada sınava ilk kez giriyorum. Çok çalışmadan bu dönem tek seferde geçecek çok kişi olur diye tahmin ediyorum.

maliyet finansal ve vergiye girmedim.bir tek maliyetin sorularını görmedim.sınavla ilgili görüşüm meslek hukuku ve vergi çok zordu.denetim çok kolaydı finansala giren arkadaşlar kolay olduklarını söyledi.temel hukuk ve analiz normaldi ne zor ne de kolay.umarım hepimiz iyi notlar alırız

maliyet geçmiş yıl sorusu olmasına rağmen kolay olduğunu söyleyemeyeceğim.bence geçen sınav daha kolaydı.onu da normal kategoriye sokabiliriz.

maliyet finansal ve vergiye girmedim.bir tek maliyetin sorularını görmedim.sınavla ilgili görüşüm meslek hukuku ve vergi çok zordu.denetim çok kolaydı finansala giren arkadaşlar kolay olduklarını söyledi.temel hukuk ve analiz normaldi ne zor ne de kolay.umarım hepimiz iyi notlar alırız

Ben ilk defa 7 derstende girdim. Vergi uygulama sorusu kolaydı fakat sözel sorular ne benim çalıştıklarımdan geldi nede odanın kursunda anlatılanlardan KDV de özel matrah şekilleri notlarımda bile yoktu. Sanırım bu aralığa kalacak :(( diğer hukuklar ve denetim bence kolaydı yada ben çok hazırlandığım için kolay çözebildim. Finansal analiz 1,5 saate zor yetişecek bir sınavdı sonlara doğru yazmaktan yazım bozulmuş olabilir :)) ama geçeceğimi düşünüyorum. Finansal muhasebe bence çok kolaydı. zor yetişti ama bilanço gelir tablosunu hazırladım bilançom tuttu kapanış kayıtlarını yaptım T'leri bile kapadım. Veee maliyet 1.Soru kolaydı. ben kendimce hazırlanırken maliyetlerden birde işçilikten gelir diyordum. Amaaa 2. soru beni bitirdi 1. Dağıtımda dağıtım anahtarını 500 bulup 50 yazan ben maddi hata yaptım ve 2.sorumun tüm gidişatı doğru ancak sayısal değeri yanlış olduğu için hocanın insafıyla 10 puan alıp geçebilir miyim bilmiyorum. Biraz uzun yazdım.:) özetle benim için vergi ve maliyet dışında başarılı bir sınavdı umarım emek veren herkesin emekleri karşılığını bulur...

arkadaşlar maliyetten hiç mi gidişata puan verilmiyor ? ne olur bilenler yazsın azcık içimize su serpilsin. kaç kişi o maliyet sorularını yapabilir ful ya :(

gidişattan hiç puan verilmiyor diyemeyiz.diğer sorulardan 40-45 gibi bir not almışsan 50 ye tamamlarlar.ama diğerlerinden 30 almışsan 40 puanlık soruda gidişatın doğru diye 20 puan vermezler büyük ihtimalle

arkadaşlar maliyet muhasebesi eski sınavlarda sorulan soruların aynen rakamları değiştirip benzerlerini sormuşlar.

bir dönem girdiğimde gidişat yolum doğru ama sonuç yanlıştı muhterem hocalarımız koskocaman sıfır vermişlerdi. ve o dönem sınavdan kalmıştım. sonuç yanlışsa puan vermiyorlar. acımadan üstünü siliyorlar cevabın.

[FONT=Garamond,Bold]1 )
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]Maliyetlerini aylık olarak belirleyen bir isletmenin Temmuz ayına iliskin uretim maliyetleri
asağıdaki gibidir:
[FONT=Garamond,Bold]Gider Cesitleri Sabit Giderler Değisken Giderler
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]Đlk Madde Malzeme Giderleri
-
Direkt Đlk Madde Malzeme
-
Endirekt Malzeme
-
-
-
150.000
120.000
30.000
Đsci Ucret Giderler
-
Direkt Đscilik Giderleri
-
Endirekt Đscilik
125.000
125.000
-
60.000
-
60.000
Dısardan Sağlanan Fayda ve Hizmetler 70.000 100.000
Amortisman ve Tukenme Payları 165.000 -
Cesitli Giderler 15.000 10.000
[FONT=Garamond,Bold]TOPLAM 375.000 320.000
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]Đsletmenin yıllık kapasitesi 300.000 adet olup Temmuz ayında isletme 20.000 adet mamul uretmistir.
Ay sonunda yarı mamul bulunmamaktadır. Uretilen malların % 75’i 600.000 TL’ye satımıtı.
[FONT=Garamond,Bold]ĐSTENEN:
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]Fiili maliyet yontemini uygulayan bu isletmenin, [FONT=Garamond,Bold][FONT=Garamond,Bold]Normal Maliyet Yontemine gore[/FONT][/FONT][FONT=Garamond,Bold][FONT=Garamond,Bold][/FONT][/FONT],
toplam ve birim maliyetlerini bularak; satılan mamul maliyetini, brut satıs karını, olusan kapasite
sapmasının tutarını ve donem sonu mamul tutarını hesaplayınız.
[FONT=Garamond,Bold]2)
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]XYZ AS bir uretim isletmesi olup isletme bunyesinde A ve B esas uretim gider yerleri ile Isıtma ve
Personel Tasıma Servisi yardımcı uretim gider yerleri yer almaktadır. Bu uretim isletmesinin Mart
ayındaki gider kalemleri; direkt giderler, elektrik giderleri ve bir yemek fabrikasından satın alınan
yemek giderlerinden olusmaktadır. Bu gider kalemlerine iliskin bilgiler(TL cinsinden) asağıda
verilmistir.
[FONT=Garamond,Bold]ESAS URETĐM GĐDER
YERL.
YARD. URETĐM GĐDER
YERL.
TOPLAM
A B Isıtma
Personel
Tasıma Servisi
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]Direkt Giderler 350.000 250.000 20.000 30.000
[FONT=Garamond,Bold]650.000[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT][FONT=Garamond,Bold][/FONT]Elektrik Gideri - - - -
[FONT=Garamond,Bold]190.000[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT][FONT=Garamond,Bold][/FONT]Yemek Giderleri - - - -
[FONT=Garamond,Bold]60.000[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT][FONT=Garamond,Bold][/FONT]2
Soz konusu gider kalemlerinin gider yerlerine dağıtımında kullanılacak dağıtım anahtarları ile ikinci
dağıtımda kullanılacak dağıtım anahtarları ise asağıdaki gibidir:
[FONT=Garamond,Bold]ESAS URETĐM GĐDER
YERL.
YARD. URETĐM GĐDER
YERL.
TOPLAM
Dağıtım
Anahtarları: A B Isıtma
Pers. Tası.
Servi.
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]-Kilowattsaat(kwh) 1.750 1.900 150 -
[FONT=Garamond,Bold]3.800[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT][FONT=Garamond,Bold][/FONT]-Personel Sayısı(kisi) 45 50 5 20
[FONT=Garamond,Bold]120[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT][FONT=Garamond,Bold][/FONT]-Kullanım Alanı(m
2) 1.375 625 250 - [FONT=Garamond,Bold]2.250[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold]ĐSTENENLER:
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]a) Bu uretim isletmesinde elektrik giderlerinin dağıtımında kilowatt saat(kwh), yemek giderlerinin
dağıtımında personel sayısı dağıtım olcutu olarak kullanılacağına gore Mart ayına iliskin
[FONT=Garamond,Bold]birinci[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold]dağıtım
[/FONT]
[FONT=Garamond,Bold][/FONT]islemini yapınız. Birinci dağıtıma iliskin hesaplamaları acık bir sekilde gosteriniz ve
bulduğunuz dağıtım sonuclarını hazırlayacağınız bir gider dağıtım tablosunda gosteriniz?
b) Bu uretim isletmesinin yardımcı uretim gider yerlerinden Isıtma gider yerinin dağıtımında gider
yerlerinin kullanım alanı(m
2), Personel Tasıma Servisi gider yerinin dağıtımında personel
sayısı(kisi) dağıtım olcutu olarak kullanılacağına gore (a) sıkkında elde ettiğiniz birinci dağıtım
sonuclarını kullanarak Mart ayına iliskin
[FONT=Garamond,Bold]ikinci dağıtım [/FONT][FONT=Garamond,Bold][/FONT]islemini [FONT=Garamond,Bold]matematiksel yonteme [/FONT][FONT=Garamond,Bold][/FONT]gore
yapınız. Đkinci dağıtıma iliskin hesaplamaları acık bir sekilde gosteriniz ve bulduğunuz dağıtım
sonuclarını hazırlayacağınız gider dağıtım tablosunda gosteriniz?

arkadaşlar soruları kopyaladım ama tam çıkmadı galiba 2009 2 dönemde aynı soruları şimdi yine sormuşlar. maliyet muhasebesi 2009/2 dönem de bakıverin orda sadece rakamlar değişik. sizlerin geçmesi için hocalar eski soruları tekrar yaptırmış

arkadaşlar soruları kopyaladım ama tam çıkmadı galiba 2009 2 dönemde aynı soruları şimdi yine sormuşlar. maliyet muhasebesi 2009/2 dönem de bakıverin orda sadece rakamlar değişik. sizlerin geçmesi için hocalar eski soruları tekrar yaptırmış

Desenize biraz ciddi anlamda baksaydık soruya kesin verecektik kısmet artık

aynen...gecen sınavda ilk soruyu yarım yapmıstım.ıkıncı soruda ıse hersey dogru fakat dağıtımda genel toplam sonucunu dikkate alarak ıslem yaptıgm ıcın 35 le kaldım! :(

Sayın Doneri, ya ben maliyetten 2. soruda 3 tane tabloyu özenle çizdim 1. 2. dağıtımı herşey tamam ama 2. dağıtımda rakam yuvarladığmdan dolayı yani A ya 400,000 B ye 500,000 yerine yuvarlama rakamlar çıktı:(((( ama sonuç 900,000 e 900,000. :((( hoca hepsinin silme ihtimali varmı kafayı yiyecem :((

Sayın Doneri, ya ben maliyetten 2. soruda 3 tane tabloyu özenle çizdim 1. 2. dağıtımı herşey tamam ama 2. dağıtımda rakam yuvarladığmdan dolayı yani A ya 400,000 B ye 500,000 yerine yuvarlama rakamlar çıktı:(((( ama sonuç 900,000 e 900,000. :((( hoca hepsinin silme ihtimali varmı kafayı yiyecem :((

ben soruları çözdüm hiç bir soruda maliyette küsüratlı birşey çıkmıyor. sonucun doğruysa alırsın puan. az bişi yuvarlamadan sorun çıkcanı zannetmiyorum. gidişat doğru sonuçta doğruysa puan verirler.

arkadaşlar birinci soru doğru 2.soruda 1.dağıtım sonucu doğru 2.dağıtım sonucu yanlış ise geçebilirmiyim sizce?

Son düzenleme:
bazı arkadaşlar 2.sorunun 2şıkkınında puanlarının eşit olamayacağını söylüyo 1.dağıtım sorusunun puanı 15i geçmez bile diyen var artık sonuçlar acıklanınca görücez