293 295 hsb

YILDIRIM65

Katkı Sunan Üye
Ustadlarim slm lar olsun herkese simdi soruma geciyorum.hakedis olarak faaliyet gosteren bi ltd sti var.yuzde uc stopaj kesiliyor kestigi faturadan.ve bu rakam 295 hsb atiliiyor.burdan ise 193 e atiliyor.simdi karin yuzde 23 u
193 01
Stpj (yuzde 3)
193 02

360 odenecek vergi

Kayit boyle mi olmalidir

Ustadlarim slm lar olsun herkese simdi soruma geciyorum.hakedis olarak faaliyet gosteren bi ltd sti var.yuzde uc stopaj kesiliyor kestigi faturadan.ve bu rakam 295 hsb atiliiyor.burdan ise 193 e atiliyor.simdi karin yuzde 23 u
193 01
Stpj (yuzde 3)
193 02

360 odenecek vergi

Kayit boyle mi olmalidir
Sayin yildirim

Sizin bahsettiginiz Yillara Sari Insaat islerinde stopaj kesintisi evet bu stopjlar 295 hesapta toplanir ancak is bitmeden 193 hesaba atilmaz is devam ettigi surece bu hesap devreder.

Bir ornekle aciklamak gerekirse 5 yillik bir insaat isi oldugunu dusunelim. Bu 5 yil boyunca stopajlar 295 hesapta toplanip isin bitiminde 193 hesaba atilir. Yillara Sari Insaat isi bitmeden bu isin stopaji 193 hesaba alinmaz yoksa incelemeye alinir. Stopaj iadesinde sikintilar yasarsiniz.

Onceki donemden mahsup edilecek gecici vergi hangi hsb da gosterilir

Onceki donemden mahsup edilecek gecici vergi 193 hsb da gosterilir. Yillara Sari Insat isinden dolayi gecici vergi verilmez. Ancak Yillara Sari Insaat isinden baska normal bir is varsa o is icin gecici vergi verilecek.

Yillara Sari Insaat isinden dolayi gecici vergi olmadigi gibi bu tip islerin gelir ve gideri isin bittigi yil hesaplanip beyannameye dahil edilir

Peki kurumlar vergisinden mahsup etmek icin hangi sutuna kesinti yoluyla odenen hakedis stopajlari yazilir.kesinti hangi sutunda yer alarak yazilmalidir

onuda anladım şimdi sorum şu?kurumlar vergisi beyannamesinde kesinti yoluyla ödenen vergilere ilişkin listede ne yazılmalıdır?350 deki tutar ile 295 deki hesaplanan hakediş stopajı mı yazılır.