3 kişini çalıştığı şirketlerde iş kanunu?

Üyelik
17 Nis 2012
Mesajlar
6
Arkadaslar diğer başlıkta bahsetmiştim işten çıkarıldım vs vs diye.Fakat incelerken aklıma geldi.
Bu şirket Tic.Ltd.Şti. yani ve işveren dahil 3 kişiydik.
Ama araştırdıgım kadarıyla esnaf ve sanatkarlar odasının 507 nolu maddesine göre 3 kişinin çalıştığı bu yerler iş kanunu kapsamı dışındadır diyor.Ama başka biyerde de eğer ticaret odasına kayıtı varsa ki bu bahsettiğim şirketin var.İş kanunu uygulanabilir diyor kafam çok karıştı yardım lütfen Ne şekilde hak talep edicez eğer iş kanunu kapsamı dışındaysa ?
 

keremcem

Tanınmış Üye
Üyelik
5 Ara 2007
Mesajlar
5,804
Konum
izmir
Ynt: 3 kişini çalıştığı şirketlerde iş kanunu?

507 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunu
''...
Kanunun Kapsamı:

Madde 2-İster gezici olsun, ister bir dükkanda veya bir sokağın belli yerinde sabit bulunsunlar, ticareti sermayesi ile birlikte vücut çalışmalarına dayanan ve geliri o yer gelenek ve teamülüne nazaran tacir niteliğini kazanmasını icap ettirmeyecek miktarda sınırlı olan ve bu bakımdan ticaret sicili ve dolayısiyle ticaret ve sanayi odasına kayıtları gerekmeyen, aynı niteliğe (Sermaye unsuru olsun, olmasın) sahip olmakla beraber, ayrıca çalıştığı sanat, meslek ve hizmet kolunda bilgi, görgü ve İhtisasını değerlendiren hizmet, meslek ve sanat , sahipleriyle bunların yanlarında çalışanlar ve geçimini sınırlı olarak kamyonculuk, otomobilcilik ve şoförlükle temin eden kimselerin birinci maddede belirtilen amaçlarla kuracakları odalar bu kanun hükümlerine tabidir.
''

4857 Sayılı İş Kanunu
''...
İstisnalar

Madde 4 -Aşağıda belirtilen işlerde ve iş ilişkilerinde bu Kanun hükümleri uygulanmaz;

a) Deniz ve hava taşıma işlerinde,

b) 50'den az işçi çalıştırılan (50 dâhil) tarım ve orman işlerinin yapıldığı işyerlerinde veya işletmelerinde,

c) Aile ekonomisi sınırları içinde kalan tarımla ilgili her çeşit yapı işleri,

d) Bir ailenin üyeleri ve 3 üncü dereceye kadar (3 üncü derece dâhil) hısımları arasında dışardan başka biri katılmayarak evlerde ve el sanatlarının yapıldığı işlerde,

e) Ev hizmetlerinde,

f) İş sağlığı ve güvenliği hükümleri saklı kalmak üzere çıraklar hakkında,

g) Sporcular hakkında,

h) Rehabilite edilenler hakkında,

ı) 507 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar Kanununun 2 nci maddesinin tarifine uygun üç kişinin çalıştığı işyerlerinde.

Şu kadar ki;

a) Kıyılarda veya liman ve iskelelerde gemilerden karaya ve karadan gemilere yapılan yükleme ve boşaltma işleri,

b) Havacılığın bütün yer tesislerinde yürütülen işler,

c) Tarım sanatları ile tarım aletleri, makine ve parçalarının yapıldığı atölye ve fabrikalarda görülen işler,

d) Tarım işletmelerinde yapılan yapı işleri,

e) Halkın faydalanmasına açık veya işyerinin eklentisi durumunda olan park ve bahçe işleri,

f) Deniz İş Kanunu kapsamına girmeyen ve tarım işlerinden sayılmayan, denizlerde çalışan su ürünleri üreticileri ile ilgili işler,

Bu Kanun hükümlerine tabidir.
...
''

İlgili kanun maddeleri yukarıda, sişzin işyeriniz veya yaptığınız iş bu sayılanlara uyuyor mu?
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: 3 kişini çalıştığı şirketlerde iş kanunu?

fatih88 ' Alıntı:
Arkadaslar diğer başlıkta bahsetmiştim işten çıkarıldım vs vs diye.Fakat incelerken aklıma geldi.
Bu şirket Tic.Ltd.Şti. yani ve işveren dahil 3 kişiydik.
Ama araştırdıgım kadarıyla esnaf ve sanatkarlar odasının 507 nolu maddesine göre 3 kişinin çalıştığı bu yerler iş kanunu kapsamı dışındadır diyor.Ama başka biyerde de eğer ticaret odasına kayıtı varsa ki bu bahsettiğim şirketin var.İş kanunu uygulanabilir diyor kafam çok karıştı yardım lütfen Ne şekilde hak talep edicez eğer iş kanunu kapsamı dışındaysa ?
sn.keremcem isabetli olarak nokta atışı yapmış katılıyorum.
Ek olarak iki yönden açıklık getirmek gerekirse;
a.Bu işyerinde 2-3 kişinin çalışıyor olması, 507/M-2 ve 4857/4.maddeyi düşündürüyor isede, bu işyeri faaliyetini "tüzel kişilik"olarak sürdürüyor olması durumu;koşul olarak "esnaf","küçük sanatkar" nitelemesine uymadığı, dolayısıyle Esnaf ve sanaatkarlar Kanunun 2.madde kapsamına tam olarak girmediğini düşünüyorum,bu nedenle İK.kapsamında işyeri olması halindede bu işyerin de 2 veya 3 kişinin çalışıyor olmasının önemli olmadığı kanaatindeyim.
b.Doğrudan ilgisi yok ama ayrıntı olarak ,4857/M-113 de,4cü maddenini birinci fıkrasının "b" ve "ı" bendlerinde sayılan işyerlerinde çalışan işciler hakkında bu Kanunun 32,35,37,38 ci madde hükümleri uygulanır.
Tabiki 507 ye göre,3 ü geçmeyen (3 kişinin)çalıştığı bu işyeri 4857 ye göre istisna dır,bu takdirde Borçlar Kanunu hükümlerinin uygulanacağı ,3 den fazla çalışan olursa her ne kadar 507/2 kapsamında görünse(esnaf olsa)da bu işyeri İş Kanunu kapsamında olacağından İş Kanunu hükümlerinin uygulanacağı düşüncesindeyim.
 
Üyelik
17 Nis 2012
Mesajlar
6
Ynt: 3 kişini çalıştığı şirketlerde iş kanunu?

Hayır ,dediğim gibi sadece 3 kişi, alım satım yapan biryer zaten.Bir sanat söz konusu değil şirkette.Satış üzerine kurulmuş bir şirket.ticari sicil gazetede 100.00 sermayesi görünüyor hatırladıgım sadece bu .
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: 3 kişini çalıştığı şirketlerde iş kanunu?

fatih88 ' Alıntı:
Hayır ,dediğim gibi sadece 3 kişi, alım satım yapan biryer zaten.Bir sanat söz konusu değil şirkette.Satış üzerine kurulmuş bir şirket.ticari sicil gazetede 100.00 sermayesi görünüyor hatırladıgım sadece bu .
Fatih bey bir önceki iletim aynen geçerli,yani bu işyeri 507 kapsamında ise borçlar kanunu,4857 kapsamında ise iş kanunu hükümleri uygulanacak.
Ortada da bir ihtilaf var,çözülmesi de gerekiyor, haklıysanız da hakkınızı ödemiyecekleri anlaşılıyor,önerim şimdilik masrafda yapma,çsgb bölge müdürlüğü ne şikayette bulun,inceleme yapılsın,sonuca göre hareket edersiniz.
 
Üyelik
17 Nis 2012
Mesajlar
6
Ynt: 3 kişini çalıştığı şirketlerde iş kanunu?

Bu gün bir avukat ile konuyu görüştüm.

Yarın izleyeceğim yol şu şekilde;

İlk etapta Sgk'dan çıkışım yapılmışmı onu öğreneceğim

Sonrasında ÇSG İl Müd. müfettişlerinden birisi ile durumu görüşüp şikayet dilekçesi vereceğim.

En son ise noterden ihtarname yolluyacağım bunu yapmamın nedeni ise şirket sahipleri işçi eğer iki gün işe gelmemişse işten çıkarma hakkına ve tazminat ödememe hakkına sahipmiş en azından elimde bir belge olacak.17'sinde çıkarıldım 19'unda ihtarname yolladım.

Söz konusu şirketin TİCARET ODASI kayıtı söz konusu olduğu için 3 kişi olsa bile çalışan sayısının 507/2'den yararlanamayacağını öğrendim.

Bunun haricinde işten çıkarma eyleminde de herhangi bir belgeye imzam yoktur.

Bakalım ne olacak yarın ben gerekli işlemlerimi yapayım da ne olur ne olmaz

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılar
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: 3 kişini çalıştığı şirketlerde iş kanunu?

fatih88 ' Alıntı:
İlk etapta Sgk'dan çıkışım yapılmışmı onu öğreneceğim..............ayrıldığınız tarih itibariyle 10 gün içinde bildirilir

Sonrasında ÇSG İl Müd. müfettişlerinden birisi ile durumu görüşüp şikayet dilekçesi vereceğim........verebilirsiniz
En son ise noterden ihtarname yolluyacağım bunu yapmamın nedeni ise şirket sahipleri işçi eğer iki gün işe gelmemişse işten çıkarma hakkına ve tazminat ödememe hakkına sahipmiş en azından elimde bir belge olacak.17'sinde çıkarıldım 19'unda ihtarname yolladım...............0labilir

Söz konusu şirketin TİCARET ODASI kayıtı söz konusu olduğu için 3 kişi olsa bile çalışan sayısının 507/2'den yararlanamayacağını öğrendim...........Mümkün,demek İş Kanununa tabi
Bunun haricinde işten çıkarma eyleminde de herhangi bir belgeye imzam yoktur.............Artık çağırsalarda işyerine gitmeyin ve sunacakları hiçbir belgey imzalamayın,şayet yasal haklarınızı banka hesap numarasına yatırırlar ise ve kontrol edersinin ödeme tam ise sonradan imzalayabilirsiniz
Bakalım ne olacak yarın ben gerekli işlemlerimi yapayım da ne olur ne olmaz............olması gerekeni yapıyorsunuz
 
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,749
Konum
ankara
Ynt: 3 kişini çalıştığı şirketlerde iş kanunu?

Malisef bir noktayı atlamışız.
507 sayılı Kanun,5362 sayılı Knunun 76.maddesi ile yürürlükten kaldırılmış,olayımız anılan bu kanunun 3cü maddesi çerçevesinde incelendiğinde yine aynı sonuca varılmaktadır.
Bilgilerinize sunulur.
 
Üst