3 Şartın İkisini Sağlayıp Kıdem Tazminatı Hakedenler

Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
31
Sayın meslektaşlarım,

SSK'da 2-3 yıldan beri devam eden emeklilik şartlarının üçe ( yaş-yıl-gün )çıkarılmasının doğurduğu ve kıdem tazminatı uygulmalarını ilgilendiren tuhaf bir durum ortaya çıktı. Şöyle ki; kadın sigortalılarda

- Çalışan 15 yıldan beri sigortalı ise + 3600 günü doldurmuş işe iki şartı gerçekleştirmiş oluyor ve SSK'dan alacağı bir yazı ile, kıdem tazminatı alarak iş akdini feshedebiliyor. Ancak aynı işçi işten ayrıldıktan sonra başka bir işyerine giriyor. Orada da 2 yıl çalıştıktan sonra yine aynı yolu izleyerek tekrar kıdem tazminatı alabiliyor aynı nedenden dolayı... Sanki iki kere 3 kere emekliliğe haketmiş gibi bir durum oluşuyor...

Bu yaman çelişki ve uygulamalarınız hakkında bilgi verecek meslektaşımız var mı? her 15 yıl sigortalılığını tamamlamış ve 3600 günü doldurmuş çalışana yaşına ve daha sonraki işe hayatına bakmaksızın kıdem tazminatı ödenerek iş akdini feshetme hakkı var mıdır?
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
31
bu konuda fikri ve uygulaması olan meslektaşımız yok mu acaba? kaç günden beri başlığım cevapsız kaldı...
 
Üyelik
9 Tem 2005
Mesajlar
147
sayın ufuk 1971

sanırım şu aşağıdaki yargıtay kararı konuya açıklık getirir.

(Yargıtay 9 HD.E.NO:1990/11218K.NO:91/2414 K.T.18.02.1991)

Emekli olupkıdem tazminatını aldıktan sonra aynı yerde tekrar çalışmaya başlayan işçi, ancak emekli olduktan sonraki çalışma süresi için kıdem tazminatı isteyebilir. Emeklilikten önceki çalışma süresi kıdem tazminatı hesabına dahil edilerek yeniden hesap yapılamaz.

selamlar
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
31
Tam cevap olmadı... Benim sorum emekli olup ta tekrar işe başlayanlara değil...

3 şarttan ikisini gerçekleştirmiş ve yaşı beklemek üzere ssk dan aldığı yazıya istinaden kıdem tazminatı ödenerek işten ayrılmıştır. Ancak bu yaş beklemesi için de tekrar işe girmiş ve iki-üç yıl sonra tekrar aynı yazı ile işten ayrılmıştır...

Böyle bir durum olabilir mi? Bu tip bir olayda yasal boşluk şundan kaynaklanmaktadır:
Sigortalı, yaş için kenara ayrıldığı SSK o sigortalıya emekli gözüyle bakmamakta ve eğer günleri doldurarak daha erken yaşta emekli olma şansı varsa o kapıyı açık bırakmaktadır. O yüzden çalışanlar bu ssk kaynaklanan boşluktan istifade ederek 2-3 ayrı iş yerinden aynı olay ( emekllik şartlarını yaş hariç yerine getirme ) nedeniyle kıdem tazminatı alabilmekte ve tek taraflı iş akitlerini feshedilmektedirler. Bu ssk da niye çelişki yaratmaz... Niye sen bu seçeneği seçtiysen bu yaşa kadar bekleyeceksin çalışarak gün doldurman halinde daha erken emekli olmazsın veya aynı onuda ssk dan başka bir işyerine yazı alamazsın dememektedir anlmak mümkün değil..

Uygulamalarda buna benzer olaylarla karşılaşan arkadaş var mıdır?
 
Üyelik
7 Haz 2005
Mesajlar
2,171
Konum
İstanbul
Merhaba,
Sayın "ufuk1971",
Benim emekliliğime 6 yıl kaldığını varsayalım;
Gidip çalıştığım bölgenin bağlı olduğu SSK Müdürlüğünden yaş dışında çalışma süresi ve gün sayısı bakımından emekli olmaya hak kazandığımı belirten bir yazı alırsam 147 sayılı İş Kanununun 14. maddesine göre işveren bana kıdem tazminatımı ödemek zorundadır.

Ardından ben başka bir işyerinde çalışmaya başladım ve aradan iki yıl geçti. Yine aynı işlemleri yaparak alacağım belge ile yeni işverenden de iki yıla ait kıdem tazminatımı alabilirim.

Ve bu işlemi istediğim kadar yineleyebilirim, yasalarla belirlenmiş bir sınırlaması bulunmamakta.

Hatta bununla ilgili bir Yargıtay Kararı bile okumuştum.
 
Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
615
Konum
istanbul
selamlar

öncelikle ufuk1971 arkadaşım. daha önce duymadığım bu olayı öğrenmeme vesile olduğun için can-u gönülden teşekkür ediyorum

şimdi teşekkür faslında sonraaa; :D


şimdi benim amcam (x kişi) 20-25 sene çalışmışsa ve bunun ötesinde kanuni bir yasak ve engel yoksa veyahutta kanun buna müsaitse böyle bir hakkı niye kullanmasın.

ve bunun adı niye "yaman çelişki olsun" olsun. sanki soruda bu o amcalarımız yetim hakkı yiyen kişiler gibi bir hava var.

kaldıki adamcağız 23 sene mi çalışmış. 23 senelik kıdem. sonra 2 sene mi çalışmış. artı iki sene kıdem.var mı bir fazlalık. var mı diğerine nazaran fazla ödeme yoook.

HATTA o adam zararda. niye. hepberaber çok basit hesap yapalım.

adamcağız 23 sene çalışmış. kıdem almış. çıkmış 2 sene çalışmış yine kıdem almış .

ben derim ki 2 sene daha bekle 25 sene de bir defada kıdem al.

şöyleki.

bu amcamız 2 sene önce çıktığı için 23 adet (o zamanın asagarisini kullanıyorum. yol yemek vesair saymayalım şimdilik)

evet 23 adet 423.00 ytl almış. halbuki 2 sene daha beklese 25 adet 488,70 alacaktı.

bu amcamız ne kadar zararda şimdi

488,70-423,00=65,70
65,70x23=1511,10ytl.

adamcağız 1,5 milyar zarar edecek. bunun adı yaman çelişki olacak. yasal boşluk olacak.

evet bu iş o amca için yaman çelişkidir.

umarım farklı bir persfektif açabilmişimdir.

saygıyla
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
31
Tamer Başkan açıklayıcı yorumu için teşekkürler..

Hdeerdem... bu konuda bilgilendirdigim icin sevindim... Farklı perspektif bakisi da gayet yerinde... Ben işveren tarafından bakıyorum... Emeklilik nedeni ile kıdem tazminatı hakkı her sigortalı için bir defaya mahsus olmalı teorik olarak. Çelişki burada yatıyor... Sigortalı ben emekliliği hakettim ama tam değil sen yine de bana tazminat öde... Canım isterse bir başka işyerinden de keyfi nedenlerle ayrılmak istersem gene ayrılır gene tazminatımı alıp ayrılırım. gibi bir kozu var...

BUyrun size bir başka bakış açısı daha.........

Askerliğini tamamlamadı diye + doğum yapıp ayrılacak diye bazı özellikleri işveren açısından negatif olan ve bir iki yıl içerisinde ayrılacak işyerine faydası olmayacak elemanları almamayı tercih ediyor ya.. işte bir tane daha ortaya çıktı... Şimdi de işyerleri, özellikle orta/üstyönetici veya yetişmiş yaşı başı yerinde eleman alırken bir de buna dikkat edecekler... acaba bu adam emekliliğin iki şartını yerine getirdi de benden de istediği zaman 1-2 sene içinde bu hakkını kullanıp kendi isteği ile işverenin insiyatifi olmadan ayrılma kozu oynar mı? nasıl olsa yasal olarak bu hakkı elde etmiş... şirkette edindiği bilgi ve tecrübeyi başka yerlerde kullanır mı?..

Bu bakış açısı nasıl ama.... Olmaz demeyin oluyor....
 
Üyelik
16 Haz 2005
Mesajlar
31
Tamer Başkan açıklayıcı yorumu için teşekkürler..

Hdeerdem... bu konuda bilgilendirdigim icin sevindim... Farklı perspektif bakisi da gayet yerinde... Ben işveren tarafından bakıyorum... Emeklilik nedeni ile kıdem tazminatı hakkı her sigortalı için bir defaya mahsus olmalı teorik olarak. Çelişki burada yatıyor... Sigortalı ben emekliliği hakettim ama tam değil sen yine de bana tazminat öde... Canım isterse bir başka işyerinden de keyfi nedenlerle ayrılmak istersem gene ayrılır gene tazminatımı alıp ayrılırım. gibi bir kozu var...

BUyrun size bir başka bakış açısı daha.........

Askerliğini tamamlamadı diye + doğum yapıp ayrılacak diye bazı özellikleri işveren açısından negatif olan ve bir iki yıl içerisinde ayrılacak işyerine faydası olmayacak elemanları almamayı tercih ediyor ya.. işte bir tane daha ortaya çıktı... Şimdi de işyerleri, özellikle orta/üstyönetici veya yetişmiş yaşı başı yerinde eleman alırken bir de buna dikkat edecekler... acaba bu adam emekliliğin iki şartını yerine getirdi de benden de istediği zaman 1-2 sene içinde bu hakkını kullanıp kendi isteği ile işverenin insiyatifi olmadan ayrılma kozu oynar mı? nasıl olsa yasal olarak bu hakkı elde etmiş... şirkette edindiği bilgi ve tecrübeyi başka yerlerde kullanır mı?..

Bu bakış açısı nasıl ama.... Olmaz demeyin oluyor.... Sağolsun ssk
 

xx

Üyelik
16 Ağu 2005
Mesajlar
8
işveren mahkeme sürecine katlanabilirse ;

kendisinden emekli olacağı için ayrılan sigortalının tekrar çalıştığını tesbit ederse (yeniden sigortaya tescil edilmesi ile bu anlaşılabilir.) mahkemeye başvurarak haksız yere tazminat aldığı için faizi ile birlikte geri alabilir. (şahsi fikrimdir.) Nedeni ise ayrılış işleminde emekli olma şartını kullanmıştır.
 
K

Kemal

Ziyaretçi
Emeklilik şartlarından ikisini tamamlayanlar

Değerli forumdaşlar,
Konu ile ilgili SSK.Tahsisler Dairesi Başkanlığının 10.09.1999 tarih 12-99 ek. genelgesi mevcuttur.Burada dikkat etemiz gerekli nokta bu durumda olanlardan genelge ekinde bulunan SSK.Müdürlüğünün yazısını, iki şartı hak eden kişiden mutlaka istememizdir. Böylece haksız kıdem tazminatı alma işleminin önüne geçilebileceğini düşünüyorum.
SOSYAL SİGORTALAR KURUMU
........................ SİGORTA MÜDÜRLÜĞÜ

Sayı : B.13.1.SSK.4.
Konu : Kıdem Tazminatı


İşinden ayrıldığı ......../………/…………… tarihi itibariyle, sigortalık süresi ........ yıl, ....... ay ve ............ gün, prim ödeme gün sayısı ......... olan ........................ sigorta sicil numaralı .........................................................’ya, 506 sayılı Kanunun ...................... maddesi gereğince ....... yaşını dolduracağı ....../...../…..... tarihinden sonra tahsis talebinde bulunması halinde yaşlılık aylığı bağlanacaktır.
Bu yazı, adı geçenin isteği ve 4447 sayılı Kanunla 1475 sayılı İş Kanunun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasına eklenen 5 inci bend gereğince kıdem tazminatını almasına esas olmak üzere verilmiştir.
Bilgi edinilmesini rica ederiz.

Şef Müdür Yardımcısı
 
N

nane

Ziyaretçi
işalanın işten çıkışarken "emekliliğimi hak ettim.(yaş hariç) emekli olacağımdan işten ayrılıyorum. " nedeniyle ayrılmıyor mu ? bize bu durumu ispat eden evrakla başvurmuyor mu?

kanımca işveren tazminat ödedikten işalanın daha sonra tekrar çalıştığını (sigortalı olarak) öğrenir ve mahkemeye başvurur ise ödediği tazminatı faiziyle geri alır. çünkü işalan işvereni yanıltmış ve haksız tazminat alabilmek için hile uygulamış oluyor.
 
Üst