fonradar

3 yıl genel kurul yapmayan A.Ş.

batlı

Katkı Sunan Üye
3 yıl genel kurul yapmayan a.ş'ler eskiden organsız kalıp yeni genel kurul yapabilmeleri için mahkeme kararı gerekmekte idi. Şimdi ise bir bakanlık komiserinden edindiğim bilgiye göre bu uygulama kalkmış. peki o zaman 3 yıl üst üste genel kurul yapmamanın bir cezai müeyyidesi yokmudur. Bizim bir müşterimiz bu durumda iken bizden mal almış bir de senet almışız bu firmadan. bunu yeni farkettik kendilerine sorduk genel kurul için şimdi (4 yılsonra) müracaat etmişler. yeni durum hakkında ve bizim böyle firmayla ticaret yapıp senet tahsil etmemiz konusunda benimle biraz bilgi paylaşabilecek arkadaş var mı?

Ynt: 3 yıl genel kurul yapmayan a.ş

batlı ' Alıntı:
3 yıl genel kurul yapmayan a.ş'ler eskiden organsız kalıp yeni genel kurul yapabilmeleri için mahkeme kararı gerekmekte idi. Şimdi ise bir bakanlık komiserinden edindiğim bilgiye göre bu uygulama kalkmış. peki o zaman 3 yıl üst üste genel kurul yapmamanın bir cezai müeyyidesi yokmudur. Bizim bir müşterimiz bu durumda iken bizden mal almış bir de senet almışız bu firmadan. bunu yeni farkettik kendilerine sorduk genel kurul için şimdi (4 yılsonra) müracaat etmişler. yeni durum hakkında ve bizim böyle firmayla ticaret yapıp senet tahsil etmemiz konusunda benimle biraz bilgi paylaşabilecek arkadaş var mı?

Organsız kalan a.ş.'ler için Mahkeme kararına gerek yoktu. Mahkeme kararı olmadan ortaklar toplanıp genel kurul yapabiliyorlardı genel kurul yapmamanın herhangi bir cezai işlemi yoktur. En son 7 yıllık genel kurul yaptım.
Ama sadece size verdikleri senetle ilgili düzenleyen imzalayan şahsın şirket yetkilisi olmadığını şirketi temsil etmediğini iddaa edip senedi ödememek isteyebilirler.

Ynt: 3 yıl genel kurul yapmayan a.ş

ben 94-95 li yıllarda bu işleri yaparken bakanlık genel kurula izin vermemekteydi. mahkemeden karar aldır gel derlerdi. o bakımdan dedim.. demekki o zaman bu işler sıkı tutulur iken şimdi neden sıkı tutulmuyor. o zamanlar bize kök söktürürlerdi..

Ynt: 3 yıl genel kurul yapmayan A.Ş.

başka fikirleri olan var mı? genel kurulları zamanında yapmamanın sakıncası var mıdır? var ise nedir?