3 Yıl Mali Müşavirlik Yapanlara Ymm Sınavına Girme Hakkı...

Kıtmir

Katkı Sunan Üye
Merhaba Üstadlar;

Daha önce açmış olduğum konu sehven silinmiş sanırım. Bu sebeple tekrar açıyorum. Zira bu konunun SMMM'ler için önem arz ettiğini düşünüyorum.

TÜRMOB Genel Kurulu'nda görüşülen maddelerden biri de YMM sınav yönetmeliği idi. Bu yönetmelikte yapılan düzenleme ile SMMM’likte 3 yıllını dolduranların, YMM sınavlarına girmelerinin önü de açıldı. Ancak karar henüz resmi gazete de yayınlanmadığı için yürürlükte değil. Bu arada 10 yılı doldurmadan ruhsat verilmiyor. Sınavları verseniz dahi 10 seneyi bekleme şartı var.

Bu noktada değerli üstadlardan fikir almak istiyorum, şöyle ki;

* Bu yönetmelik YMM meslek değerini düşürür mü ?
* Yeni SMMM olmuş genç meslek mensupları için bir avantaj mıdır ? Dezavantaj mıdır ?
* Bu uygulama mevcut sınavları zorlaştırır mı ?
* İleri de 10 senelik süre de düşer mi ?

Bu sorular şu anda aklıma gelenler. Genel olarak bu yönetmelik hakkında fikir telakkisinde bulunabilirsek çok memnun olurum.

İşlerinizde kolaylıklar diliyorum.

Saygılarımla.

Ben Ymm yada Smmm veya bağlantılı bir meslek grubunda değilim, ama genel olarak sitedeki mesleki konulardaki tartışmalarda en çok şikayet edilen konuların başıbnda piyasadaki Smmm sayısının oldukça yüksek olduğu tabiri caizse metrekareye 5 Smmm düştüğü yönünde yorumlar, isyanlar şikayetler gördüm. Sayı arttıkça hizmet kalitesi düşüyor, mesleğe bakışlar hak ettiği yeri görmüyor şeklğinde isyanlar oldukça fazla.
Dediğiniz gibi bir düşünce hayata geçerse herhalde metrekareye 6 Ymm düşer, sonrasında da aynı yorumlar Ymm ler için yapılmaya başlanır.

en fazla sınav dersi ve harcı bu meslekten alınıyor daha öncede belirttiğim üzere bu mesleğin hak ettiği yere gelmesi için uğraşmıyorlar statükolarını korumak için uğraşıyorlar smmm staj başlatma 8 ana ders yeterlilik 8 ana ders ymm 8 ana ders her birinden ayrı ayrı sınav parası tek dertleri para para para,paracıklar bana, napolyon kirazı sana ,kemiğim ve etin yağlısı bana, ben et yerken ot yemek sana, mantık budur be ya ,nerden baksan tutarsızlık nerden baksan ahmakca

Ben Ymm yada Smmm veya bağlantılı bir meslek grubunda değilim, ama genel olarak sitedeki mesleki konulardaki tartışmalarda en çok şikayet edilen konuların başıbnda piyasadaki Smmm sayısının oldukça yüksek olduğu tabiri caizse metrekareye 5 Smmm düştüğü yönünde yorumlar, isyanlar şikayetler gördüm. Sayı arttıkça hizmet kalitesi düşüyor, mesleğe bakışlar hak ettiği yeri görmüyor şeklğinde isyanlar oldukça fazla.
Dediğiniz gibi bir düşünce hayata geçerse herhalde metrekareye 6 Ymm düşer, sonrasında da aynı yorumlar Ymm ler için yapılmaya başlanır.

Selamlar öncelikle;

Mesleğin gerektiği saygıyı görmemesinin başlıca sorumlularının meslek odalarımız olduğunu düşünüyorum.
Türkiye özelinde örnek vermek gerekirse;
2016 sonu itibarıyla Türkiye'de ki avukat sayısı 100.461 SMMM sayısı ise 94.643
Hangi mesleğin daha saygın olduğunun yorumunu ise size bırakıyorum.

...
Hangi mesleğin daha saygın olduğunun yorumunu ise size bırakıyorum.
Hangi mesleğin daha saygın olduğu konusunda bir yorum yapmak bana göre saygısızlık olur.
Hakkını vererek , doğrudan ayrılmadan yerine getirilen her meslek grubu / çalışanı saygın kişidir bana göre.
Sebebi bağladığınız odalar konusunda diyebileceğim ise;
o odalardaki ilgili / yetkili kişiler de aynı meslek grubundan gelen kişiler öyle değil mi? Bugün o odalardaki kişilerin basiretsizliğinden sıkça dem vuran herkesin bir gün o meslek odalarında yer almaması için hiç bir sebep yok bence.
Onları seçen veya seçenleri seçenler sizlersiniz. Seçimlerinizi doğru yapmayı öğrenmeniz gerekiyor demek ki.

Hangi mesleğin daha saygın olduğu konusunda bir yorum yapmak bana göre saygısızlık olur.
Hakkını vererek , doğrudan ayrılmadan yerine getirilen her meslek grubu / çalışanı saygın kişidir bana göre.
Sebebi bağladığınız odalar konusunda diyebileceğim ise;
o odalardaki ilgili / yetkili kişiler de aynı meslek grubundan gelen kişiler öyle değil mi? Bugün o odalardaki kişilerin basiretsizliğinden sıkça dem vuran herkesin bir gün o meslek odalarında yer almaması için hiç bir sebep yok bence.
Onları seçen veya seçenleri seçenler sizlersiniz. Seçimlerinizi doğru yapmayı öğrenmeniz gerekiyor demek ki.

Burada demek istediğim saygınlık, hakettiği değeri görmek idi.
Siz konuyu çok yanlış yerden tutmuş ve yorumlamışsınız.
Yoksa her meslek ve helalinden alınteri kutsaldır. Her meslek ve helalinden alınteri saygıyı tabii ki hakeder.

Meslek odalarında yer almamanız için hiçbir sebep yok yorumunuza katılmıyorum. Türkiye'de her kurumun içerisinde oluşan bürokratik yapı meslek odalarında da mevcut. Sizin dışarıdan bunu müşahede edememeniz çok normal tabii ki.

Seçimler konusunda ki genellemenizi de yadırgadım açıkçası. "Seçimlerinizi doğru yapmayı öğrenmeniz gerekiyor." Burada tüm SMMM'leri kastedip, genelleme yapmanın kimsenin haddine olmadığını düşünüyorum.

...

Mesleğin gerektiği saygıyı görmemesinin başlıca sorumlularının meslek odalarımız olduğunu düşünüyorum.
...
Mesleğinizin hak ettiği değeri görmediğini belirtip, tüm yükü meslek odalarınıza yükledikten sonra ,
...

Seçimler konusunda ki genellemenizi de yadırgadım açıkçası. "Seçimlerinizi doğru yapmayı öğrenmeniz gerekiyor." Burada tüm SMMM'leri kastedip, genelleme yapmanın kimsenin haddine olmadığını düşünüyorum.
Kişiye özel değil, o oluşumda bilinen rahatsızlıklarınızın çözümü için gerekenleri yapmaktan uzaklaşıp, ne yaptınız ki düzeltmek için ve karşılığında ne düzelmedi diye soran birini de hadsizlikle itham etmenizi de ben anlayamadım açıkçası.

Düşüncem aynı, ve değişmeyecek ;
yanlış giden şeyleri görüp düzeltmek için çaba harcamaya erindiğiniz sürece , sizin tarafta da bir şey değişmeyecek.

esenlikler / saygılar

Mesleğinizin hak ettiği değeri görmediğini belirtip, tüm yükü meslek odalarınıza yükledikten sonra ,

Kişiye özel değil, o oluşumda bilinen rahatsızlıklarınızın çözümü için gerekenleri yapmaktan uzaklaşıp, ne yaptınız ki düzeltmek için ve karşılığında ne düzelmedi diye soran birini de hadsizlikle itham etmenizi de ben anlayamadım açıkçası.

Düşüncem aynı, ve değişmeyecek ;
yanlış giden şeyleri görüp düzeltmek için çaba harcamaya erindiğiniz sürece , sizin tarafta da bir şey değişmeyecek.

esenlikler / saygılar

Tüm meslek mensuplarını genellemeye devam ederek, sözü halâ "yanlış giden şeyleri görüp düzeltmek için çaba harcamaya erindiğiniz sürece" diye bitiriyorsanız yine hata ve haksızlık yapıyorsunuz. Bu noktada çaba gösteren, her mecrada yazılı ve sözlü olarak şikayetlerini dile getirmeye çalışan birileri var.

Neyse; konuyu amacından saptırdık sanırım. Tekrar öze dönelim.

İşlerinizde kolaylıklar dilerim.

Saygı/hürmet bizden....

Hayırlı sabahlar;

Bu değişikliğin ne zaman resmi gazetede yayınlanacağı hakkında fikri/bilgisi olan var mıdır acaba ?

Hayırlı sabahlar;

Bu değişikliğin ne zaman resmi gazetede yayınlanacağı hakkında fikri/bilgisi olan var mıdır acaba ?

Öncelikle Maliye Bakanlığı'nın olumlu görüş vermesi gerekmekte ancak konuyla ilgili bakanlık nezdinde hiç bir görüşme yapılmadı.

Yani daha çooook var resmi gazeteye.

Dün TÜRMOB ile görüştüm, hala Maliye Bakanlığı'ndan "uygundur" görüşü bekliyoruz dediler.
Gerçekten daha çooook var sanırım bu değişikliğin yürürlüğe girmesi için.