31.12.2008 Tasfiye Girişimiz Var Tasfiye Beyannamesi

31.12.2008 Tasfiye Girişimiz Var Tasfiye Kurumlar Beyannamesi göndericem ben bir aya içerisinde yalnız şu var

Beyanı elden vereceğim burası doğru.

Ben bu beyanı matrahlı gönderirsem 1600 tl vergi çıkıyor bunu mükellef ödedi diyelim
şubat ayında kurum geçici gönderilecek orda da aynı vergi çıkıcak nisan ayında yapacağım kurumlarda onu mahsup edebileceğim fakat 1600 tl yi mükellef iki kez ödemiş olacak bana yardımcı olabilir misiniz?

bu tasfiye kurumlar beyanını gönderirken matrahsız göndersem sadece damgayı kestirsem olmaz mı

veya birkaç kişiye sordum şu yanıtları aldım maliyeden

kimisi diyorki tasfiyeye giren şirketin bir dönem önceden geçici vergisi kapatılır geçici vergi göndermezsin

sicil bölümü de diyorki 31.12.2008 tarihi itibariyle beyanların kapanır diyor yani üstteki olayı yalanlıyor bir bakıma.

bir bölümü de şunu diyor sen bu vergiyi iki kez ödüyceksin tasfiye sonucunda iade talep edeceksin buda bana biraz mantıksız geldi ama sizinde görüşlerinizi almak istedim..

Ynt: 31.12.2008 Tasfiye Girişimiz Var Tasfiye Beyannamesi

merhaba, .. tarihli tasfiye girişiniz var ise ve bu tasfiyeye giriş kurumlar vergisi beyannamesinde matrah çıktığından dolayı 1600 TL.vergi ödeyeceğinizi yazmışsınız.Şimdi;
1- Siz, Tasfiyeye giriş kurumlar vergisi beyannamesinin 1 ay içinde verileceğini yazmışsınız ama bu yanlış.Tasfiyeye giriş kurumlar vergisi beyannamesi, tasfiyeye giriş tarihini takip eden 4.ayın 25nci gününe kadar verilir.sizin tasfiye, tesadüfen yıl sonuna rastlamış hiç problem değil.
2-Siz önce 2008 ekim kasım aralık geçici vergi beyannamenizi verin burada vergiyi hesaplayıp beyan edin(1600 TL.vergi tahakkuk ettirip tabiki müsait iseniz 17 şubat 2009 a kadar ödemesini yaparsınız.)
3- Daha sonra nisan ayının ilk haftası tasfiyeye giriş kurumlar vergisi beyannamenizi verirsiniz nisan ayının ilk haftası diyorum çünkü vergi daireleri tasfiyeye giriş beyannamelerini ancak takip eden 4.ayın 1.gününden itibaren alabiliyorlar sistemleri öyle.Bu tasfiyeye giriş kurumlar vergisi beyannamesinde ise ödenen geçici verginizi mahsup ederseniz.2.defa vergi ödeme durumu falan söz konusu değildir.Bu arada tasfiye dönemine ait geçici vergi beyannamesi(sizin örneğinizde ekim kasım aralık dönemi oluyor yani 2008 4.geçici vergi dönemi) verildikten sonra tasfiye sonuna kadar bir daha geçici vergi beyannamesi verilmez.
saygılarımla,