31 gün çeken aylarda ücretlendirme

1)meraba arkadaşlar çalıştığım iş yeri 08:00 18:00 arası çalışıyor yani günlük 2 saat fazla mesaii mayıs ayı bildiğiniz üzere 31 gün benim bu ay içerisinde 1 gün iznim var işverenim diyorki 1 gün izinli olduğun süreyi fazla mesainden kesecem ve çalışma gününü 31 gün yapacağı.(fakat fazla mesaimin 1e 1,5 ini değil 1e 1 kasecek yani 5 saati 7,5 saat yapmayacak direk 8 saati günlük çalışma saati yapacak) bende işverenime diyorum ki siz benim sigortamı 31 gün mü yatırıyorsunuzki fazla mesaimi normal mesaiye çeviriyorsunuz işverenim kanun böyle diyor. bunun varsa kanuni dayanağını yazabilirmisiniz.
2) işveren bizi pazartesiden cuma ya kadar günlük 10 saat çalıştırıyor cumaresini ise hafta içi yaptığımız 10 saat mesainin 8 saatini kesip haftayı tamamlıyor. bu yasalmıdır.
3) 3600 gün ve 15 yılımı doldurdum eğer sgk müdürlüğünden kıdem tazminatını alabilir dilekçesini alacak olursam işverenin bana herhangi bir zorluk çıkarma ihtimali varmıdır.(kanuni olarak) saygılarımla :))))

Ynt: 31 gün çeken aylarda ücretlendirme

efesertaç ' Alıntı:
3) 3600 gün ve 15 yılımı doldurdum eğer sgk müdürlüğünden kıdem tazminatını alabilir dilekçesini alacak olursam işverenin bana herhangi bir zorluk çıkarma ihtimali varmıdır.(kanuni olarak) saygılarımla :))))
Yazıyı alabiliyorsanız, zorluk çıkartma hakkı yok, ama hakkı yok demek zorluk çıkartma ihtimali yok demek değildir :) Önce yazıyı alın, işverene iletin, görelim ;)

efesertaç ' Alıntı:
1)meraba arkadaşlar çalıştığım iş yeri 08:00 18:00 arası çalışıyor yani günlük 2 saat fazla mesaii mayıs ayı bildiğiniz üzere 31 gün benim bu ay içerisinde 1 gün iznim var işverenim diyorki 1 gün izinli olduğun süreyi fazla mesainden kesecem ve çalışma gününü 31 gün yapacağı.(fakat fazla mesaimin 1e 1,5 ini değil 1e 1 kasecek yani 5 saati 7,5 saat yapmayacak direk 8 saati günlük çalışma saati yapacak) bende işverenime diyorum ki siz benim sigortamı 31 gün mü yatırıyorsunuzki fazla mesaimi normal mesaiye çeviriyorsunuz işverenim kanun böyle diyor. bunun varsa kanuni dayanağını yazabilirmisiniz.
Fazla çalışma; haftalık 45 saati aşan çalışma süresidir. Günde belirli bir süreyi aşan çalışmalar değil.
Anlaşılan haftada 5 gün çalışarak haftalık yasal çalışma süresi olan 45 saati tamamlıyorsunuz ve cumartesi günü çalışmanıza gerek kalmıyor, pazar günü de hafta tatilinizi kullanıyorsunuz.
Haftalık 45 saati aşan süreler fazla çalışma sayıldığından, 45 saati aşan süreler 1,5 katı olarak ücretlendirilecek demektir.
Bir gün gelmediğinizde , normal çalışma süreniz 45 saatin altında kalacağından , yaptığınız fazla çalışmanız varsa o sürelerle 45 saate tamamlandığından, fazla çalışma diye yaptığınız çalışma süreleri normal çalışma ücreti ile değerlendirilmesi normal oluyor bu durumda.
Ha, aslına bakarsanız işvereninizin yapması gereken , haftanın belirlenen iş günlerinde yasal çalışma süresini tamamlamamış olmanız nedeniyle o günkü ücretinizi kesmesi , üzerine bir de hafta tatili ücretinizi kesmesi gerekir. Yani 1 gün devamsızlık= 2 günlük ücret kaybı ;)

efesertaç ' Alıntı:
2) işveren bizi pazartesiden cuma ya kadar günlük 10 saat çalıştırıyor cumaresini ise hafta içi yaptığımız 10 saat mesainin 8 saatini kesip haftayı tamamlıyor. bu yasalmıdır.
İşyerinde 10 saat bulunuyorsunuz, ama günlük çalışma süreniz 10 saat değil.
Yemek -çay molası gibi ara dinlenme süreleri çalışma süresinden sayılmaz. günlük 2 kez 15er dk lık çay molanız ve bir kez 30 dk lık yemek molanız varsa, günlük 1 saat ara dinlenme süreniz var demektir çalışma süresinden sayılmayan. !
10-1= 9 saat x 5gün = 45 saat haftalık çalışma süresi ;)
Siz haftalık yasal çalışma süresini 5 günde tamamlıyorsunuz. Cumartesi için mesainizden kesilen herhangi bir şey yok. Daha doğrusu; eğer her gün sabah 08:00 de iş başı yapıp, akşam 18:00 de paydos ediyor ve yukarıda bahsettiğim gibi günde 1 saat ta ara dinlenme kullanıyorsanız, sizin HİÇ FAZLA ÇALIŞMANIZ OLMUYOR.

Google da 4857 sayılı iş kanunu yazıp aratıp incelerseniz, hatalı olan bilgilerinizi görebilir, haklarınız ve yükümlülükleriniz hakkında doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ynt: 31 gün çeken aylarda ücretlendirme

verdiğniz bilgiler ve ayırdığınız zaman için çok teşekkürler saygılarımla:)))