329 - 336 hs.?

suleyman057

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar belki bir çoğunuz için cevabı basit ama bence biraz karışık bir soru soracağım,

Firmanın yapmış olduğu kira tahakkuk kaydında borçlu olunan firma veya şahsı 329 hs.damı 336 hs.damı tutmak daha doğru olur.

Şahsi fikrim 336 hs. ama sizlerinden engin bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.

Saygılarımla.

Ynt: 329 - 336 hs.?

işyeri kiralama şirket bazında baktığımız zaman ticari işlem olmayıp ticari işlemi idamesi ile ilgili olduğundan diğer çeşitli borçlar 336 nolu hesabı kullanmanız daha yerinde olur yinede sizin kararınız

336 nın kullanılacağı 2 yer var hatırladıgım kadarı ıle hatır senedı ve birsey daha

kira 329 da tutulur diger tcarı ama ana ısle ılgılı degıl

32 nolu hesaplar ticari işlemlerden kaynaklanan borçların kaydedildiği hesaplardır. bundan dolayı, 336 nolu hesabı kullanırsanız daha iyi olur

Ben olsam 320 nolu hesapta takip yapardım. Çünkü kiralanan gayrimenkul işletmenin faaliyetini devam ettirmesi gereken bir yer olduğu için 320 nolu hesabın altına diğer satıcılar şeklinde alt hesapta gösterirdim. Aynı şekilde kiralanan bina yerine makinada olsa bu şekilde kayıda alırdım.

329 yada 336 nolu hesapta da pekala izlenebilir. Hiç kimse kalkıp neden bu hesapta izlenildi? diye hesap soramaz.

Ama tekrar etmekte fayda var. Bu tür işlemlerde hesap kodlarının kullanımı (320,329,336) pek o kadar önemlilik yaratan bir husus değildir.

manasse ' Alıntı:
Ben olsam 320 nolu hesapta takip yapardım. Çünkü kiralanan gayrimenkul işletmenin faaliyetini devam ettirmesi gereken bir yer olduğu için 320 nolu hesabın altına diğer satıcılar şeklinde alt hesapta gösterirdim. Aynı şekilde kiralanan bina yerine makinada olsa bu şekilde kayıda alırdım.

Bu bir hizmet alımıdır. Neden diğer ticari borç olsun ki

Elbetteki 320

Saygılarımla,

Arkadaşlar

SMMM giriş sınavının klasik sorusu bu

mesela firma kömür alıp satıyor kömür aldığı firmalar 320 sattığı 120 ( Ana faaliyet)

Firma Kirada........329 ( Ana iş değil ama işin devamı için zorunlu)

Firma hatır senedi verdi 336

336 da olması gereken 320 de olursa ana ticari işi ile ilgili fazla borçlu gözükür ( Analiz açısından sıkıntı olur yoksa tabiki istediğin yere işle ama bilanço ya bakan bir kişi öyle düşünebilir )

Saygılarımla

dr.house ' Alıntı:
UZMAN ' Alıntı:
manasse ' Alıntı:

Bu bir hizmet alımıdır. Neden diğer ticari borç olsun ki

Elbetteki 320

Saygılarımla,

direkt isletme faaliyeti ile ilgili dusunursek haklisiniz ama diyelim ki genel mudur icin ev kiralanmis, o zaman 320'ye alamayiz.

Genel Müdüre araba kiralansa, araç kira faturasınıda mı 329 hs. atacaksınız.

Saygılarımla,