331 Hesabı

değerli arkadaşlar size bi sorum olacak
ben muhasebede yaklaşik 1,5 yıldır çalişiyom ve az çok bazı şeyleri kavradım ama şu 331 hesabında takıldım
gerçek kişilerde 331 hesabı kulanılabilir mi
bizim mali müşavirlik bu hesabı kullanıyo ama ben anlayamıyom bi türlü neden kullandıklarını çünkü gerçek kişilerde
sadece bir kişi yönetimi altındadır gerçek kişilerin ortaklari yok ki ortaklar hesabı kullanılsın
soruyom diyorlarki hesabın ismi öyle ortağı var ya da yok yani anlıyacağınız ben bu 331 e firansız kaldım
yardimci olursanız sevinirim tsk...

Ynt: 331 hesabı

Şahıs firması da olsa firma ayrı bir tüzel kişiliktir. Tek kişi olduğundan o işletmeye %100 oranında ortaktır. O yüzden kapanış işlemlerimde kalan mal/d.baş gibi varlıkları kendine ft edilir.

Merhaba, bende verilen yanıta katkıda bulunmak istiyorum.
Muhasebe sisteminin kendi içinde temel kavramları vardır. Bu kavramlardan birisi de "kişilik kavramı" dır. yani her işletmenin ister tüzel kişilğe sahip olsun isterse şahıs işletmeleri olsun. İşletmenin kendi ortaklarından veya şahıs işletmesi ise sahibi olan şahıstan ayrı bir kişiliğinin olduğu varsayılır. Bu mantıkla işletmenin faaliyet konusu içinde ortaya çıkan tüm gelir ve gider akımları 100 Kasa Hesabı, 102 Bankalar ve 600 Yurtiçi Satışlar gibi hesaplarla takip edilir. ancak işletmenin faaliyet konusu dışında gerçekleşen ortağın işletmenin doğrudan işletme kasasına nakit girişi yapması gibi durumlarda 331 Ortaklara Borçlar hesabının kullanılması gerekir.

331 hesabın dışında kullanıla bilir başka hesabı düşünüyorsan bizimle paylaşa bilirmisin?

serifumut ' Alıntı:
331 hesabın dışında kullanıla bilir başka hesabı düşünüyorsan bizimle paylaşa bilirmisin?

bence olayın cevabı budur tek düzende tek kişilik firmalarda bu konu için başka hesap bulunmamaktadır.

arkadaşlar dedikleriniz tamam da ben nedense şu konuya takılıyom.
şahıs firması yani sadece bir kişiye bağlı pay oranı 100 bunu düşündüğüm zaman
331 hesabı bana saçma geliyo.
sizlerde diyorsunuz ki şahıs ve şirket yani ikisi ortakmı olmuş sayılıyo.
yani bi nevi sanki ortada iki kişi varmış gibi mi görecez. öylemi oluyo.
yanliş bişi yazmişsam kusura bakmayın çünkü bilmiyom ve yeniyim.

sayın timur bende 20 senedir bu mesleğin içindeyim ve 1994 yılında uygulanmaya başlanan tek düzen hesap planında ortaklar cari hesabı vardır ve bu doğrudur geçiş sürecinde ama yeni TTK ile zaten artık böyle bir uygulama olmayacak ve buda UFRS ve UFS'ye uygundur ve doğrudur ama işte geçiş süreçleri yani ama geçiş süreçleri olsada 131,231,331,431 gibi hesaplar şahıs işletmesinde yani tek kişi olan mükelleflerde doğru değildir ve her ne kadar muhasebenin temel kavramlarında kişilik kavramı olsada ve devlet her ne kadar görünmez ortak olsada bu ortak bilinen şahıs veya kurum ortağı gibi değildir ve kişiliği sadece devlet ve sosyal hayat adına sosyal sorumluluk adına anlamak lazım ve bu ortaklar cari hesaplarını kullanmaması lazım şahıs blanço işletmesi ama buna tebliğle maliye izin veriyor ve diyecek bir şey yok ama dediğiniz gibi bence çok saçma bu uygulama ama o kadar çok saçma uygulama varki ve bir biri ile çelişen o kadar çok kanun ve mevzuat varki ne yaparsın işte bizde kafamıza yatmasada uyguluyoruz ve kolay gelsin.

SAYIN ustad demek istediğinizi anladım.yani saçma bir hesap ama yapacak
bişi yok dediğiniz gibi.
kafamıda karıştıran zaten bu saçma hesaplar bende yeni olduğum için bu saçmalıklar dan bilgim yok
cvb için tşk.

131-331 olmadan ne yapacağız bakalım !!

Merhaba
Şİrket hesabında ki 331 hesabı bakiyesini şirket hesabından ortak hesabına bankadan ödeyerek kapatabilir miyiz ?

Teşekkürler cevabınız için.
Açıklama kısmına ortağa olan borç ödemesi yazmak gerekir mi ?

Teşekkürler cevabınız için.
Açıklama kısmına ortağa olan borç ödemesi yazmak gerekir mi ?

Tek seferde ödeme mi yapmak gerekiyor ? Peyderpey olabilir mi ?
Herkese merhaba

1-Açıklama kısmına mutlaka şirket ortağının şirketimize vermiş borçlara istinaden vb. belirtin.Aksi halde ileride incelemede fon veya örtülü kazanç aktarımı zannedilebilir.
2-Tek seferde ödeme yapılacak diye bir kural yok.Kısım kısım da olabilir.Fakat alacak bakiyesi yüksek tutarda ise bilançoda sırıtabilir.(Özellikle kredi vb.durumlarda)

Herkese merhaba

1-Açıklama kısmına mutlaka şirket ortağının şirketimize vermiş borçlara istinaden vb. belirtin.Aksi halde ileride incelemede fon veya örtülü kazanç aktarımı zannedilebilir.
2-Tek seferde ödeme yapılacak diye bir kural yok.Kısım kısım da olabilir.Fakat alacak bakiyesi yüksek tutarda ise bilançoda sırıtabilir.(Özellikle kredi vb.durumlarda)
Çok teşekkür ederim cevapalarınız için, finansman gider kısıtlaması olduğu için yabancı kaynakları biraz eritmek istiyor şirket ortakları, 331 bakiyesini sermayeye de eklemeyi düşünüyoruz, bankadan da ödeyerek bir kısmını eritirsek daha avantajlı olacaklar. tekrar teşekkür ederim.