331 Ortaklara Borçlar Hesabın Değerlenmesi

331 ortaklara borçlar hesabından kasa ya alınan döviz borçları dönem sonlarında kur değerlemesine tabi olurmu? ?
Bu konu hakkında bilgisi olanların cevaplarına şimdiden teşekkür ederim.
saygılarımla

Değerleme gününde bilançoda yer alan tüm dövizli hesaplar döviz değerlemesine tabi tututlur.

Ortaklara ilişkin döviz borçlarının değerlemesi neticesinde oluşan kur farkı zararı gider yazılabilir.

Ancak, ortaklara olan borç miktarı, borç sınırlarını aşan bir miktarda ise diğer bir deyişle örtülü sermaye olarak nitelendiriliyorsa, bu durumda kur farkı zararı gider olarak yazılamaz.

ilginize teşekkürler
Acaba bu uygulama ile ilgili herhangi bir tebliğ veya kanun maddesi gösterebilirmisiniz.

Ynt: 331 Ortaklara Borçlar Hesabın Değerlenmesi

bu konu daha önce tartışılmış, arama motorundan buldum, yeni başlık açmak yerine devam ettireyim dedim..

eğer ortaklara borçlar normalin çok üstündeyse ( benim mükellefimd öyle, yeni kurulmuş 100% yabancı sermayeli şirket, dolayısıyla hep yurtdışı ortkalardan para gelmiş ama hakikaten yüksek) o takdirde ne yapacağız.. cevap veren bir arkadaş o zaman gider yazılmaz demiş, peki ne yapılır, hiç mi değerlenmez?? ayrıca tersi olursa kur farkı geliri o zaman her halukarda yazacağız , değil mi??

SAyın ABG'nin cevabı'na aynen katılıyorum.

Fakat kasaya aldığımız borçler dediğiniz için bir noktada sizi uyarmak isterim.

Bu borçlar fiili döviz olmalıdır. Yani tevsik edici evrak olarak Döviz alım ve satım belgeleri ile desteklenmelidir.

Eğer YTL'yi o günkü kurdan dözvize çevirip bu tutar dövizdir diyorsanız hata yapıyorsunuzdur.

Sonuç: Ortaklara olan dövizli borcu tevsik ettiğiniz sürece örtülü sermaye sınırı içerisinde ise değerleyip gider yazabilirsiniz.

2007 yılından itibaren özsermayenin 3 katına kadar kur farkını zarar yazrsın, zaten kar yazmana kimse birşey demez. ama 2007 öncesi zarar yazmaya müsade edilmiyordu. tebliği bulabilirsem gönderirim.